Кіровоградщина: епізоотична ситуація із захворюванням птиці на пташиний грип загострюється
опубліковано 15 жовтня 2024 року о 12:20

Про це повідомив перший заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Андрій Багрій під час засідання місцевої державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кіровоградській ОДА. Зібрання пройшло під головуванням заступника голови ОДА Юрія Миколаєнка. 

Доповідач зазначив, що з початку року на Кіровоградщині зафіксовано два спалахи хвороби (с. Новий Стародуб та с. Созонівка), де під час проведення оздоровчих заходів вилучено та піддано евтаназії у приватному секторі 773 голови домашньої птиці.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2012 року № 1003 фізичним особам передбачено відшкодування за вилучення домашньої птиці з метою її знищення в рамках ліквідації особливо небезпечних (карантинних) хвороб. Так, цього року фізичним особам – власникам птахопоголів’я в с. Новий Стародуб відшкодовано більше 336 тисяч гривень.

Водночас за відмову надавати птицю на вилучення з метою подальшого умертвління та знищення в с. Созонівка 8 власникам птиці винесено протоколи та постанови про адмінправопорушення на загальну суму 6 800 грн.

Наразі на місці останнього випадку хвороби (с. Созонівка) вже проведено облік птиці, яка утримуються в особистих селянських господарствах буферної зони (всього 2 722 голови) та зони нагляду (всього 10 700 голів). Щоденно спеціалістами проводиться клінічне обстеження поголів’я птиці в приватних домоволодіннях населення. Водночас спеціалісти лікарні ветеринарної медицини проведено відбір понад 1 300 проб крові та змивів у птиці на визначеній території.

Андрій Багрій зазначив, що відповідно до Плану протиепізоотичних заходів на 2024 рік в області постійно здійснюється лабораторний моніторинг захворювань птиці. З початку поточного року відібрано та досліджено на інфекційні хвороби птиці 1 383 проби. Також напрацьовано похвилинний план швидкого реагування при підозрі на спалах пташиного грипу.

Враховуючи те, що птахопоголів'я в Кіровоградській області налічує близько 1 700 000 голів, в тому числі 1 000 630 голів в особистих приватних домогосподарствах, виникнення грипу птиці може стати серйозним ударом по епізоотичній та епідеміологічній стабільності в нашому регіоні й завдати серйозних економічних збитків. В тому числі це може призвести до втрати експортного потенціалу продукції птахівництва.

Тож вирішення питання запобігання поширенню пташиного грипу на території області залежить не тільки від зусиль Держпродспоживслужби. Потрібна увага та зусилля всіх органів, які можуть впливати на епізоотичний процес, зокрема на вирішення таких важливих питань, як своєчасне виявлення та повідомлення про факти захворювання та загибелі птиці установам ветеринарної медицини. В цьому питанні ми звертаємось за допомогою до представників органів лісового та мисливського господарства.

Також багато залежить від оперативної допомоги з боку органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, зокрема в плані налагодження обліку птахопоголів'я, оповіщення, організації і проведення заходів з ліквідації захворювання.

Що стосується взаємодії з органами Національної поліції, Андрій Багрій зазначив, що така співпраця є необхідною для недопущення несанкціонованої торгівлі продукцією птахівництва, безконтрольною торгівлею продукцією невідомого походження тощо.

За результатами засідання комісією прийнято рішення про посилення контролю при переміщенні та реалізації птиці, продукції з неї шляхом перевірки супровідних документів при їх надходженні в господарства, на забійні та/або переробні підприємства, агропродовольчі ринки; недопущення стихійної торгівлі, в тому числі птицею та продуктами птахівництва; надання державним установам ветеринарної медицини інформації щодо поголів’я птиці в приватному секторі в разі виявлення захворювання на грип птиці.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux