Забезпечення населення безпечною водою в умовах воєнного стану та пандемії коронавірусу є першочерговим питанням, що вимагає посиленої уваги та контролю. На цьому наголосив начальник Держпродспоживслужби Кіровоградщини Ігор Бойчук під час засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яке відбулося в Кіровоградській ОВА.
Керівник зазначив, що наразі в області налічується 282 водогони різної потужності та форми власності, які використовуються населенням для питних та побутових потреб. Однак, враховуючи активні військові дії в країні та першочергову необхідність виділення коштів для забезпечення обороноспроможності, значно скоротилося фінансування заходів для покращення об’єктів водопостачання та доведення показників води до санітарних норм. Водночас відсутність доступу до безпечної води може стати критичною ситуацією, яка становитиме потенційну загрозу для стану здоров’я населення.
Відтак, аби уникнути загрози ускладнення санітарно-епідеміологічної ситуації органам місцевого самоврядування та балансоутримувачам об’єктів водопостачання необхідно:
Руйнування об’єктів критичної інфраструктури внаслідок російських терористичних ударів і тимчасові припинення електропостачання призводять до аварійних ситуацій на підприємствах водозабезпечення та тривалих призупинень централізованої подачі води. Однак після наповнення водою мереж всім споживачам необхідно спустити воду протягом 10-15 хвилин. Використовувати водопровідну воду для пиття і приготування їжі варто лише після її обробки (кип’ятіння протягом 10 хвилин) до моменту повної стабілізації в роботі водопровідних мереж населеного пункту.
Значна увага саме до цього питання була приділена на брифінгу за участі начальниці відділу санітарно-епідеміологічного нагляду та організації розслідування спалахів Держпродспоживслужби області Галини Сабадаш. Підставою для зустрічі з представниками ЗМІ стали повідомлення від жителів одного з мікрорайонів м. Кропивницький про невластивий колір і запах водопровідної води та погіршення стану здоров‘я.
Як зазначила доповідачка, лабораторії ОКВП «Дніпро-Кіровоград» згідно з програмами виробничого лабораторного контролю, затвердженими Держпродспоживслужбою, здійснюють щоденні дослідження відповідності води, що подається споживачам централізовано, встановленим нормативним показникам. Зі свого боку фахівці Держпродспоживслужби області задля забезпечення всебічного лабораторного контролю та оперативного реагування на скарги громадян 7 грудня здійснили відбір проб водопровідної води, які наразі проходять дослідження в Кіровоградській регіональній державній лабораторії Держпродспоживслужби. Ситуація перебуває на особливому контролі.