Державний нагляд (контроль) у сфері ціноутворення під час воєнного стану здійснюється для стримування зростання цін на соціально значущі товари, перелік яких визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 223, гарантуючи їх доступність для населення.
З метою забезпечення цінової стабільності в області, оперативного реагування на необґрунтоване підвищення цін та забезпечення контролю за встановленням суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі цін на ці товари, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області проводять щоденний моніторинг цін в найбільш популярних торгових точках міст та містечок Хмельниччини.
За результатами цінових спостережень, які проведені протягом січня-квітня поточного року, бачимо, що на більшість товарів із переліку соціально значущих, зберігались відносно стабільні ціни, серед них: хліб (30,65 грн/кг), птиця (тушка куряча) (82,00 грн/кг), масло вершкове (263,00 грн/кг), цукор кристалічний (35,00 грн/кг), борошно пшеничне (18,50 грн/кг), батон (22,75 грн/500 г), молоко пастеризоване (32,55 грн/кг), картопля (8,10 грн/кг).
Та поряд зі стабільністю, слід відзначити окремо товари, на які суттєво змінилась ціна в порівнянні із січнем 2023 року. Приємним зниженням відзначились середні ціни на крупу гречану (на 19,2 %), сметану (на 14,3 %), яйця курячі (на 9,6 %), автомобільне пальне, зокрема, на бензин (марки А-92, А-95) (на 13,6 %), дизельне пальне (на 15,1 %), газ скраплений для автомобілів (на 27,9 %). А от значне сезонне зростання середніх цін спостерігаємо на овочі, зокрема, на моркву (у півтора раза), капусту (у 1,8 раза), цибулю (у 1,7 раза).
Одним зі способів державного регулювання цін є процедура декларування зміни роздрібної ціни. Нагадуємо, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 341, суб’єкти господарювання зобов'язані здійснювати декларування зміни роздрібних цін на товар, якщо їх вартість зростає більше, ніж на 5 %.
То ж, з урахуванням складності часу, закликаємо наших підприємців не допускати необґрунтованого підвищення цін на товари, які мають істотну соціальну значущість для населення та неухильно дотримуватись вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.