Спеціалісти відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки взяли участь у науково-практичному семінарі «Особливості застосування біотехнологічних методів на різних етапах селекції овочевих культур».
Під час заходу йшлося про:
Як розповіла доктор сільськогосподарських наук, професор, завідувач лабораторії генетики, генетичних ресурсів та біотехнології Інституту овочівництва і баштанництва НААН Тетяна Івченко, на отримання нового сорту в разі «традиційної» селекції потрібно 12-14 років, при цьому процес пошуку найкращих генотипів потребує великих затрат часу, масштабів схрещувань і досліджень селекційного матеріалу, а також «не встигає» за фіто- і ентомосанітарними потребами сьогодення. На практиці сорт може бути стійким до хвороб і шкідників протягом 5-7 років.
Переваги біотехнологічного способу клональне мікророзмноження селекційного матеріалу порівняно зі статевим полягають у :
В Інституті овочівництва і баштанництва було розроблено ДСТУ 7645:2014 «Культури овочеві. Метод вегетативного розмноження». Мета розробки цього стандарту полягала у встановленні оптимальних вимог до методу прискореного розмноження овочевих культур у культурі in vitro.
Учасниками семінару, що проводився 18 травня у форматі ZOOM-конференції, були представники наукових установ та закладів вищої освіти.