На початку жовтня 2024 року дві групи інспекторів Держпродспоживслужби, які представляють територіальні органи служби різних областей України та м. Києва, взяли участь у дводенному семінарі «Пілотна перевірка стосовно дотримання операторами вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» на базі органічних виробництв Житомирської області.
Цей захід було організовано на запит Держпродспоживслужби та Мінагрополітики у партнерстві з органом сертифікації «Органік Стандарт» за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).
Органічний бізнес та держава працюють разом для гарантії споживачам високої якості органічної продукції та виконання усіх вимог органічного законодавства України, що є головним фундаментом для повного впровадження органічного законодавства та подальшого розвитку органічного сектору в Україні.
Перший заступник Голови Держпродспоживслужби Олег Осіян особисто відвідав семінар, поспілкувався з органічними виробниками, державними інспекторами, представниками органу сертифікації та вручив сертифікати учасникам, зазначивши важливість підвищення кваліфікації інспекторів для забезпечення високих стандартів державного контролю в органічному виробництві.
24 інспектори Держпродспоживслужби успішно завершили імітаційну перевірку, зосереджену на практичних аспектах контролю органічного виробництва, а саме:
Одним із учасників семінару були провідні експерти органу сертифікації «Органік Стандарт» — Іван Гавран та Руслан Білик, а також Юрій Оглашенний, головний експерт органічного компоненту швейцарсько-української програми QFTP.
Довідково. Держпродспоживслужба є бенефіціаром швейцарсько-української програми QFTP. В межах співпраці було визначено пріоритетом розвиток компетенцій фахівців Держпродспоживслужби для реалізації її повноважень як центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, а саме здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням операторами та органами сертифікації законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції. Ще важливим напрямом співпраці є сприяння підвищенню рівня обізнаності про органічні продукти серед споживачів.