Інформація щодо виконання пункту 3 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 березня 2020 року
опубліковано 24 липня 2020 року о 17:25

Держпродспоживслужба продовжує здійснювати діяльність щодо виконання дотримання вимог протиепідемічних заходів на об’єктах нагляду під час адаптивного карантину.

З метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, у тому числі посилено державний санітарно-епідеміологічний нагляд за дотриманням вимог санітарного законодавства на об’єктах систем водопостачання та водовідведення населених пунктів. 

Спільно з місцевими органами виконавчої влади та за участю органів місцевого самоврядування здійснюються перевірки дотримання режиму охорони господарської діяльності в зонах санітарної охорони джерел та об’єктів питного водопостачання, правил експлуатації систем питного водопостачання, встановлених режимів їх роботи, правил користування водозабірними спорудами, призначеними для задоволення потреб споживачів у питній воді,  контролю за якістю питної води, вимог законодавства щодо здійснення виробничого контролю за якістю та безпечністю питної води на об’єктах водопостачання.

  За інформацією територіальних органів Держпродспоживслужби станом       на 23 липня 2020 року здійснено 16643 комісійних перевірок об’єктів водопостачання, що склало 25,6 % від загальної кількості таких об’єктів,  у тому числі 5413 об’єктів централізованого (49,7%) та 11237 об’єктів децентралізованого водопостачання (20,8%).

Під час здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства порушення встановлено на 8998 об’єктах водопостачання (54,1%), зокрема на 3156 об’єктах централізованого водопостачання (58,3%) та  5843 об’єктах децентралізованого водопостачання (52%).

Зазначаємо, що за результатами перевірок встановлено значну кількість порушень на об’єктах централізованого водопостачання, зокрема несприятлива ситуація щодо забезпечення населення якісною питною водою спостерігається  у Волинській (83,6% порушень), Дніпропетровській (98,9%), Донецькій (91,8%), Житомирській (72,8%), Запорізькій (98,9%), Кіровоградській (75%), Миколаївській (92,8%), Одеській (52,6%), Рівненській (77,9%), Харківській (56,2%), Хмельницькій (81,7%), Чернівецькій (80,9%) областях. в яких  порушення встановлено майже на всіх обстежених об’єктах централізованого водопостачання (від 99% до 81% відповідно).

Подібна ситуація складається і при перевірках об’єктів децентралізованого водопостачання (громадські колодязі, свердловини), порушення вимог законодавства встановлено на 52%  таких об’єктів.                       

Так, у Миколаївській, Херсонській та Харківській областях порушення встановлено майже на всіх обстежених джерелах водопостачання (від 92,5% до 80,4% відповідно).

Взято участь у перевірках  714 об’єктів водовідведення, що склало 18,4%  від кількості об’єктів водовідведення, порушення встановлено на 277 об’єктах (38,8%).  

Зокрема, при обстеженні цих об’єктів найбільше недоліків встановлено у Вінницькій (32), Дніпропетровській (53),  Житомирській (19),  Запорізькій (11), Київській (22), у Кіровоградській (23), в Одеській (18), Полтавській (11), Хмельницькій (9) областях.

Відповідно до укладених договорів здійснюється відбір та дослідження проб води питної за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками.

З цією метою за звітний період досліджено 21028 проб питної води централізованого водопостачання, кількість відхилень складає близько 7,9%,               у тому числі за мікробіологічними показниками досліджено 7441 пробу питної води, відхилення склало 5,6% та 15531 пробу за санітарно-хімічними показниками, відхилення складає  близько 8,8 %; проведено 353 досліджень на вірусологічні показники, відхилення встановлено у 25 пробах  (7,1%).

Протягом останнього тижня спеціалісти територіальних управлінь залучалися до комісійних перевірок об’єктів централізованого водопостачання  (комунальних та сільських водопроводів). Порушення вимог санітарного законодавства виявлені при організації та облаштуванні зони санітарної охорони суворого режиму, незадовільного санітарно-технічного стану павільйонів артсвердловин,  нерегулярного проведення відомчого лабораторного контролю якості питної води, відсутність паспортів радіаційної безпеки якості питної води на артезіанські свердловини, недостатність запасу дезінфекційних засобів тощо.

Досліджено 3818 проби води питної із джерел децентралізованого водопостачання, із них 33,6 % проб з відхиленнями, у тому числі досліджено 2344 проби за мікробіологічними показниками, відхилення складає 25,4 %  та 2355 проб за санітарно-хімічними показниками, відхилення складає 32,3%. Проведено 146 досліджень на вірусологічні показники, відхилення встановлено у 2 пробах в Одеській області.

Проведено дослідження 2273  проби  води поверхневих водойм І категорії за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками, відсоток відхилень складає близько 2% (відхилення переважно за санітарно-хімічними показниками). 

За результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) на підставі встановлених порушень санітарного законодавства територіальними органами Держпродспоживслужби ініційовано 1030 засідань комісій ТЕБ та НС, видано 2915 приписів  (пропозицій), накладено 239 штрафів  (Харківська - 100,  Сумська - 34, Миколаївська - 40, Житомирська - 29, Вінницька - 23). Найгірше  вживаються заходи щодо усунення порушень у Київській, Кіровоградській, Луганській, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях.

Для усунення порушень, виявлених у ході обстежень, на адресу органів місцевого самоврядування, балансоутримувачам підприємств направляються пропозиції щодо вжиття заходів реагування та доведення об’єкту централізованого питного водопостачання до нормативних вимог.

Окрема увага приділяється питанням знезараження стічних вод  від інфекційних лікарень, відділень, місць тимчасового розміщення та об’єктів усіх форм власності, які можуть бути використані для тимчасової обсервації (ізоляції) осіб з ознаками коронавірусної хвороби COVID-19.

Робота фахівців  територіальних органів Держпродспоживслужби в складі комісій з питань обстеження об’єктів водопостачання та водовідведення населених пунктів триває.  

Окрім того, Держпродспоживслужбою посилено державний санітарно-епідеміологічний нагляд за об'єктами підвищеного епідемічного ризику в місцях підтоплення та розміщення евакуйованого з них населення (водопроводи централізованого господарсько-питного водопостачання населення, об'єкти децентралізованого господарсько-питного водопостачання, підприємства харчової промисловості, ресторанного господарства, торгівлі, дитячі заклади, місця відпочинку та оздоровлення населення тощо).

Головні управління Держпродспоживслужби в Закарпатській,   Івано-Франківській, Львівській, Чернівецькій, Вінницькій та Тернопільській областях щоденно інформують Держпродспоживслужбу про проведені заходи та санітарно-епідемічну ситуацію в регіонах.

Здійснюється щоденний моніторинг інфекційної захворюваності населення із розробленням адекватних до ситуації санітарно-протиепідемічних заходів. Через засоби масової інформації проводиться санітарно-просвітницька та роз'яснювальна робота серед населення з питань профілактики інфекційних хвороб, харчових отруєнь, а також недопущення вживання мешканцями населених пунктів води з криниць, які були підтоплені та замулені до повного очищення води в них, необхідності дотримання правил особистої гігієни в надзвичайних умовах перебування.

Інформація щодо проведених заходів оприлюднюється на сайті Держпродспоживслужби та її територіальних органів.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux