Погодні умови, що склалися, а саме строкатий сніговий покрив, утворення льодової кірки та перепади температури повітря ускладнювали проведення фітосанітарного моніторингу посівів озимих зернових, ріпаку, багаторічних трав, інших угідь на заселеність ними мишоподібними гризунами. Однак у Степу на 10-16% обстежених площ озимих культур і до 55% багаторічних трав, садів виявляли 1-3 жилих колоній на гектар.
Танення снігового покриву, опади у вигляді дощу, застій талих вод у полях спричинили скрізь затоплення нір полівок та мишей в межах 8-20, макс. 80% у Київській, Миколаївській областях, а в місцях пониженого рельєфу до 100%.
Розмноження мишей відновиться після підвищення середньодобових температур повітря до +5˚С і вище. Їх поширення та шкідливість залежатимуть від подальших погодних умов і вчасно вжитих захисних заходів.
За результатами відрощування монолітів озимої пшениці та жита у Київській, Львівській, Хмельницькій областях загибелі рослин не виявляли. Лабораторним аналізом рослин озимої пшениці, жита відібраних з монолітів, виявлено інфекційний запас збудників септоріозу, гельмінтоспоріозу, кореневих гнилей, снігової плісняви. За відновлення вегетації відбуватиметься зараження рослин вищезгаданими хворобами.
Повсюди триває відбір зразків посівного матеріалу та його фітоекспертиза на виявлення фітопатогенних збудників. За результатами проведених аналізів встановлено, що насіння ярих зернових та зернобобових культур заражене збудниками альтернаріозу, аскохітозу, бактеріозу, фузаріозу, гельмінтоспоріозу, пліснявіння в межах 1-6%.
Це свідчить про обов’язкове оздоровлення посівного матеріалу навесні шляхом протруювання його препаратами відповідного спектра дії та рівня захисної спроможності стосовно комплексу хвороб.
У господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових, ріпаку та багаторічних трав.