З 22 по 25 квітня 2025 року відбулося підвищення кваліфікації фахівців Держпродспоживслужби відповідно до затвердженої спеціальної короткострокової програми на тему «Вимоги до благополуччя тварин та здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням цих вимог (базовий рівень)», яке було організоване та проведене Навчальним центром Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (надалі – ДНДІЛДВСЕ) за підтримки фахівців Мінагрополітики і центрального апарату Держпродспоживслужби, а також експертів швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP) та європейського проєкту EU4SaferFood.
Навчання відбулося онлайн та зібрало більше 140 учасників, серед яких були представники Головних управлінь Держпродспоживслужби, міжрегіональних управлінь, державних лікарень ветеринарної медицини, а також уповноважені особи, відповідальні за заходи державного контролю щодо благополуччя тварин. Така кількість учасників свідчить про важливість цієї теми, оскільки впровадження вимог до благополуччя тварин є важливим аспектом для інтеграції України до ЄС та розвитку міжнародної торгівлі, а також має значний суспільний запит, зокрема в країнах-членах ЄС.
Ігор Лоцкін, директор Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби, під час вітального зазначив, що наразі триває інтенсивна підготовка до двосторонньої зустрічі України та Європейської комісії в рамках офіційного скринінгу відповідності законодавства України праву ЄС за переговорним розділом 12 «Безпечність харчових продуктів, ветеринарна та фітосанітарна політика», під час якої зокрема буде оцінено стан імплементації законодавства ЄС про благополуччя сільськогосподарських тварин в Україні та його впровадження: «Національне законодавство щодо благополуччя сільськогосподарських тварин, еквівалентне до вимог ЄС, зовсім скоро вступить в дію та буде обов’язковим для виконання всіма операторами ринку, тому для ефективного впровадження цих вимог необхідним є проведення як заходів для підвищення рівня обізнаності операторів ринку, так і підготовки фахівців компетентного органу з метою здійснення заходів офіційного контролю за дотриманням цих вимог».
Метою цього навчання було підвищення рівня професійних знань та компетентностей, необхідних для забезпечення єдиного підходу до здійснення державного контролю з дотримання операторами ринку вимог національного законодавства щодо благополуччя сільськогосподарських тварин під час утримання, транспортування та умертвіння.
Розпочали навчання експерти проєкту ЄС EU4SaferFood Віталій Башинський та Людмила Степура, які висвітлили базові підходи до благополуччя сільськогосподарських тварин відповідно до Кодексу здоров'я наземних тварин Всесвітньої організації охорони здоров'я тварин (WOAH) та нормативних актів ЄС, а також роз’яснили необхідність імплементації вимог до благополуччя сільськогосподарських тварин в Україні та створення дієвої системи контролю за дотриманням операторами ринку таких вимог.
Начальник відділу здоров’я та благополуччя тварин управління здоров’я та благополуччя тварин, організації протиепізоотичних заходів Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби Світлана Шлапацька, яка нещодавно взяла участь у навчальному візиті до Нідерландів, розповіла про досвід цієї країни-члена ЄС у впровадженні вимог до благополуччя сільськогосподарських тварин та здійсненні заходів офіційного контролю за дотриманням цих вимог.
Віталій Крючков, начальник відділу з питань здоров’я та благополуччя тварин управління санітарних і фітосанітарних заходів Департаменту державної політики у сфері санітарних і фітосанітарних заходів та продовольчої безпеки Мінагрополітики, презентував поточний стан імплементації вимог ЄС щодо благополуччя сільськогосподарських тварин у національному законодавстві, плани для завершення процесу імплементації та наголосив на датах введення в дію цього законодавства.
Про вимоги національного законодавства про благополуччя сільськогосподарських тварин під час їх утримання, які повністю відповідають вимогам ЄС та затверджені наказом Мінекономіки від 08 лютого 2021 року № 224, розповіла Вікторія Лець, головна експертка компонента «Молочний сектор» QFTP. Ці вимоги вводяться в дію 01 січня 2026 року і будуть обов’язковими для всіх операторів ринку. Міжнародна експертка компонента «Молочний сектор» QFTP, Юлія Хюттель, презентувала практичні аспекти у забезпеченні благополуччя ВРХ та телят під час їх утримання, а консультант компонента «Молочний сектор» QFTP, Віталій Башинський роз’яснив принципи здійснення інспектування щодо дотримання операторами ринку вимог законодавства про благополуччя сільськогосподарських тварин під час їх утримання.
Правила ЄС щодо благополуччя тварин під час транспортування лише частково імплементовані в постанові Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 року №1402 «Про затвердження Правил транспортування тварин», вимоги якої обов’язково мають бути дотримані операторами ринку, що здійснюють транспортування тварин, в тому числі сільськогосподарських. Для інтеграції України до ЄС необхідна повна імплементація права ЄС в національному законодавстві, тому Віталій Крючков ознайомив учасників з планами Мінагрополітики щодо її досягнення. Вікторія Лець представила досвід країн-членів ЄС у забезпеченні дотримання вимог законодавства щодо благополуччя сільськогосподарських тварин під час їх транспортування, що дало можливість учасникам зрозуміти, як законодавчі норми впроваджені на практиці та як функціонує система офіційного контролю за їх дотриманням.
Вимоги національного законодавства про забезпечення благополуччя тварин під час забою та умертвіння тварин, які затверджені наказом Мінагрополітики від 29 серпня 2022 року №628 та майже повністю відповідають законодавству ЄС, за винятком деяких аспектів, які найближчим часом буде приведено у повну відповідність, були роз’ясненні під час презентації Віталія Башинського. Він наголосив, що ці вимоги вводяться в дію одночасно з введенням в дію Закону України від 04 лютого 2021 року №1206-IX «Про ветеринарну медицину», що орієнтовно заплановано на 01 березня 2026 року. Для демонстрації практичного впровадження вимог до благополуччя тварин під час забою Юлія Хюттель детально представила особливості вимог до благополуччя жуйних під час їх забою та міжнародний досвід забезпечення таких вимог, а Віталій Башинський висвітлив принципи здійснення інспектування стосовно дотримання операторами ринку цих вимог.
На завершення навчання Олена Бойко, начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області, поділилася з колегами досвідом впровадження операторами ринку потужностей, які готувались до отримання права на експорт харчових продуктів до ЄС у впровадженні вимог законодавства ЄС щодо благополуччя тварин, а також підходом до підготовки фахівців територіального органу Держпродспоживслужби для забезпечення здійснення інспектування таких потужностей з метою перевірки дотримання цих вимог. Вона зазначила, що цей процес вимагав тісної співпраці залучених сторін і зайняв достатньо багато часу та ресурсів, але в результаті оператори ринку відзначають переваги від впровадження стандартів щодо благополуччя тварин, зокрема в забезпеченні покращення стану здоров’я тварин та економічні переваги від виходу на ринок ЄС.
Учасники високо оцінили проведений захід, зокрема відзначили професіоналізм залучених експертів та користь від проведення інтерактивних сесій протягом всього навчання, під час яких учасники онлайн мали відповісти на тестові або відкриті запитання, що сприяло кращому засвоєнню матеріалу.
Усі учасники, які відвідали всі дні навчання та успішно склали підсумковий тест, отримали сертифікати про підвищення кваліфікації.
Матеріали та відеозапис навчання будуть використані для створення курсу для дистанційного навчання, який буде доступний фахівцям Держпродспоживслужби у розділі «Самоосвіта» модуля «Дистанційне навчання» на платформі програмного забезпечення «Система автоматизації HR-процесами та управління талантами Мосо».
Цей захід проводився за підтримки Швейцарії в межах швейцарсько-української програми "Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України" (QFTP), що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві з SAFOSO AG (Швейцарія) та проєкту ЄС «Подальша підтримка у погодженні українського законодавства, контролю та поінформованості із законодавством ЄС у сфері безпечності харчових продуктів, здоров’я та благополуччя тварин, фітосанітарії» (EU4SaferFood).