Настання раннього весняного тепла сприяє завчасному цвітінню рослин, які залишаються незапиленими через відсутність на квітах комах-запилювачів, у яких є свій природний ритм відтворення. Тому фермерські господарства все більше закуповують джмелів для запилення рослин.
Відділом прикордонного інспекційного контролю “Житомир” Управління державного контролю на кордоні Північного міжрегіонального головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів проведено державний ветеринарно-санітарний контроль вантажів з джмелями, в кількості 900 сімей, які прибули автомобільними транспортами з Бельгії. Державним ветеринарним інспектором було встановлено відповідність вантажів вимогам українського законодавства. Після проведення відповідного виду контролю вулики з джмелями розташували на фермерських полях з лохиною.
Довідково. Земляні джмелі (Bombus terrestris) широко застосовуються в сільському господарстві і показують набагато вищі результати запилення, ніж медоносні бджоли та бджоли осмії. Джмелі мають більшу швидкість і дальність лету, вміють працювати в сутінках, мають довший «робочий день», переносять найбільшу кількість пилку в порівнянні з усіма іншими запилювачами. Джмелі досить активні за прохолодних погодних умов, коли бджоли мляві. Розігріваючи свої м’язи для польоту, джмелі виробляють хвилі ультразвукового діапазону, які створюють певні вібрації, за рахунок чого пилок струшується з квітки і ефективність запилення збільшується.
Відповідно до джерел порталу Researchgate, за результатами проведеного дослідження вченими з Північно-Східного педагогічного університету міста Чанчунь щодо ефективності запилення лохини сорту Блюкроп трьома видами комах: великим земляним джмелем Bombus Terrestris, східною (Apis cerana), а також медоносною бджолою (Apis mellifera), найбільшої врожайності та розміру ягоди досягли на рослинах, запилених саме джмелем.