З нагоди Міжнародного дня здоров’я рослин в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Харківській області проведено круглий стіл, під час якого обговорено актуальні виклики у сфері фітосанітарної безпеки, шляхи запобігання занесенню та поширенню карантинних організмів, а також значення здоров’я рослин для продовольчої безпеки, збереження біорізноманіття та сталого розвитку аграрного сектора.
Під час заходу начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області Денис Бакумов вручив подяки за сумлінну працю та професіоналізм:
Завдання, які виконують фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, спрямовані на недопущення проникнення в країну нових шкідливих організмів, локалізацію та ліквідацію виявлених вогнищ шкідливих організмів, усунення негативних наслідків від використання пестицидів, контроль за використанням засобів захисту рослин, нагляд за виробництвом та реалізацією насіння та садивного матеріалу щодо відповідності сортовим, посівним та товарним якостям, впровадження у виробництво стійких сортів із застосуванням нових сучасних біотехнологічних підходів або використання біопрепаратів, ентомофагів.
Управління фітосанітарної безпеки та контролю в рослинництві Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області наголошує, що здоров’я рослин опиняється в дедалі більшій небезпеці. Зміна клімату та діяльність людини змінюють екосистеми, скорочують біорізноманіття та створюють нові ніші, де розмножуються шкідники.
Насамперед потрібно приділяти увагу профілактиці: захист рослин з економічного погляду набагато ефективніший, ніж усунення наслідків масштабних надзвичайних ситуацій, спричинених загибеллю тих чи інших культур. Нерідко знищити шкідників і зупинити захворювання рослин просто неможливо, і на боротьбу з ними йде багато часу та коштів.
Запобігаючи поширенню та завезенню шкідників у нові райони, ми забезпечуємо населення якісним продовольством. Для цього необхідно дотримуватися узгоджених міжнародних фітосанітарних норм і стандартів.
Захист здоров’я рослин має важливе значення при переміщенні вантажів через кордони. Це досягається, з-поміж іншого, і шляхом сприяння глобальному співробітництву в межах Міжнародних стандартів фітосанітарних заходів (ISPM). Інноваційні рішення, такі як електронна фітосанітарна сертифікація (ePhyto), спрощують процес, роблячи торгівлю швидшою та безпечнішою.
Довідково. Щоб привернути увагу суспільства до важливості рослинного світу в екосистемі планети, Організацією Об’єднаних Націй 12 травня оголошено Міжнародним днем здоров’я рослин.
Адже рослини становлять основу життя на Землі, виробляючи шляхом фотосинтезу органічні речовини з мінеральних, вони поглинають вуглекислий газ і небезпечні леткі органічні сполуки та наповнюють атмосферу киснем. Рослини становлять близько 80 відсотків їжі, яку споживає людство. Тому ризики втрати врожаїв через спалахи розвитку шкідників та хвороб рослин, занесених при міжнародних перевезеннях з нехтуванням міжнародних стандартів фітосанітарних заходів, можуть бути занадто небезпечні для продовольчої безпеки у світі.
За повідомленнями Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (Food and Agriculture Organization, FAO) щорічно внаслідок впливу небезпечних шкідливих організмів рослин втрачається до 40 відсотків урожаю сільськогосподарських культур. Як наслідок, мільйони людей не мають достатньої кількості продуктів харчування.
Сучасне життя створює все більше загроз для здоров’я рослин. З’являються нові території, де розповсюджуються шкідливі організми рослин. Міжнародні подорожі та торгівля призводять до поширення шкідників, хвороб, фітонематод та бур’янів по світу, завдаючи великої шкоди місцевим рослинам та середовищу. Тому завчасно організований захист рослин від шкідливих організмів є вигіднішим, ніж боротьба з надзвичайними ситуаціями. Профілактика має вирішальне значення для уникнення нищівного впливу шкідливих організмів на сільське господарство, засобів до існування та продовольчої безпеки.
Відзначення міжнародного дня здоров’я рослин та реалії сьогодення акцентують увагу на таких поняттях як «запобігання та захист». Кожен відіграє свою важливу роль. До прикладу, подорожуючі повинні бути обережними, беручи з собою рослини та рослинні продукти. Відповідальні особи в транспортній галузі повинні переконатися, що кораблі, літаки, вантажні автомобілі та потяги не перевозять шкідливі організми на нові території. Уряди країн повинні посилити свою підтримку національним та регіональним організаціям захисту рослин, які стоять на першій лінії захисту території від занесення небезпечних шкідливих організмів рослин.