Метеорологічні умови
На початку другої декади серпня по всій території області пройшли опади від 15 до 100 мм, далі встановилася спекотна та суха погода. Максимальна температура повітря підвищувалась до 32° тепла, мінімальна знижувалась до 19° тепла. Стан посівів пізніх ярих культур добрий.
Фенологія культур
Шкідники та хвороби кукурудзи, соняшнику та сої
Гусениці стеблового метелика продовжують живлення на рослинах кукурудзи. Заселено 37% обстежених площ посівів кукурудзи, пошкоджено у середньому 4% рослин та 4% качанів кукурудзи, максимально – 7% за середньої чисельності 1 гус./росл. За віковим складом гусениці УІ віку складають - 66%, У– 34%.
Після опадів та часткового підсихання листя спостерігається зменшення попелиць на рослинах кукурудзи, соняшнику та сої.
Попелицями заселено всі обстежені площі кукурудзи, у середньому 3,5% рослин, максимально - 6, середня чисельність - 1 кол./росл., максимально - 3 кол./росл.
Соняшникова вогнівка. Гусениці закінчили шкодочинність та перебувають у залялькованому стані у грунті. Було заселено 8% обстежених площ посівів соняшнику.
Геліхризова попелиця на соняшнику. Триває шкодочинність нових поколінь попелиць. Заселено 52% обстежених площ посівів. Пошкоджено у середньому 4% рослин, максимально – 7% за середньої чисельності 1 кол./росл., максимально – 2.
Попелиці на посівах сої. Триває шкодочинність попелиць, заселені всі обстежені площі, пошкоджено у середньому 3% рослин, максимально - 7%, середня чисельність складає 1 кол./росл, максимально - 2.
Павутинний кліщ на посівах сої. Триває шкодочинність нових поколінь шкідника. Заселено 100% площ, середня чисельність складає 2,5 екз./лист, максимально – 4. Пошкоджено у середньому 5% рослин, максимально – 8%.
Дощі, що пройшли на початку ІІ декади серпня та коливання температури повітря, сприяли незначному поширенню хвороб на с/г культурах.
Фомоз на соняшнику. Уражено 11% обстежених площ, у середньому 2% рослин, максимально – 5%, розвиток хвороби – 2%.
Іржа на соняшнику. Уражено 14% обстежених площ, у середньому 2% рослин, максимально – 5%, розвиток хвороби – 2%.
Септоріоз на соняшнику спостерігається на 39% площ. Уражено у середньому 3,5% рослин, максимально - 8% рослин, розвиток хвороби - 3%.
Пероноспороз на соняшнику. Уражено 35% обстежених площ, у середньому - 4% рослин, максимально –7%, розвиток хвороби - 3%.
На пошкоджених гусеницями качанах кукурудзи виявлено ураження бактеріозом. Уражено 11% обстежених площ, у середньому 1% качанів, розвиток хвороби - 2%.
Летюча сажка на кукурудзі виявлена на 3% площ, уражено у середньому 0,1% рослин.
Пухирчаста сажка виявлена на 15% обстежених площ посівів кукурудзи, уражено 0,2% рослин.
Аскохітоз на сої. Уражено всі обстежені площі, у середньому 3% рослин, максимально - 5%, розвиток хвороби - 3%.
Альтернаріоз на сої. Хвороба виявлена на всіх обстежених площах, уражено 3% рослин, максимально - 5%. Розвиток хвороби – 3%.
Септоріоз та пероноспороз спостерігаються на всіх обстежених площах сої. Уражено у середньому 3,5% рослин, максимально – 6%, з розвитком хвороби - 2%.
Шкідники озимої пшениці
Хлібна жужелиця. Погодні умови сприятливі для активізації жуків. Вони переміщаються на поверхні грунту або перебувають під грудочками землі на полях після озимої пшениці. Середня чисельність складає 0,2 екз/м2, максимально - 2. Найближчим часом очікується парування жуків.
Клоп шкідлива черепашка. На даний час клопи перебувають у лісосмугах. Середня чисельність складає 0,2 екз/ м2, максимально - 3.
Багатоїдні шкідники
Саранові. Триває парування комах та відкладання яєць. У місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) середня чисельність – 0,5 екз./м², максимально - 4. Переважають нестадні види шкідника. За видовим складом кобилка блакитнокрила становила 12%, кобилка темнокрила – 38%, хрестовичка мала – 24%, кобилка чорносмугаста – 26% та поодинокі екземпляри італійського пруса.
Гусениці бавовникової совки ІІ покоління закінчують шкодочинність та опускаються у грунт для залялькування. Заселено 24% обстежених площ, 2,5% рослин за середньої чисельності 1 гус./росл.
Лучний метелик ІІІ покоління. На початку ІІ декади серпня розпочався літ метеликів ІІІ покоління. На неорних землях на 10 кроків налічується у середньому 4, максимально - 7 метеликів.
Озима совка ІІ покоління. На овочевих культурах та забур,янених парових полях триває літ метеликів та відкладання яєць. За добу налічується у середньому 2 метелики, максимально – 4.
Шкідники та хвороби овочевих культур
Триває шкодочинність колорадського жуа на рослинах баклажанів та томатів. Їхня чисельність дещо зменшилась, середня чисельність імаго складає 1 екз./росл., максимально –2, личинок - 2 лич/росл., максимально - 5 при заселенні у середньому 6% рослин, максимально -10%.
Попелиці на пізній капусті. Заселено всі площі, у середньому 10% рослин, максимально - 15% за середньої чисельності 2 кол./росл., максимально - 4 кол./росл.
Фітофтороз томатів. Хвороба виявлена на всіх обстежених площах. Уражено у середньому 12% рослин, максимально - 20%, плодів уражено у середньому 5%, максимально – 9%. Розвиток хвороби - 5%.
Верхівкова гниль томатів. Хворобою уражено 2% плодів, розвиток хвороби - 3%.
Шкідники саду
Погодні умови складалися несприятливі для розвитку яблуневої плодожерки ІІІ покоління. Дуже спекотна та суха погода змінилася на прохолодну та дощову із поривами вітру та перепадами температур. Тому пошкоджені плоди виявлені на 4% дерев, у середньому пошкоджено 1% плодів, максимально – 2% із 1 гус./плід.
Сливова плодожерка ІІ покоління. Закінчується живлення гусениць усередині плодів на 18% дерев та розпочалося їхнє залялькування. Із обстежених 100 плодів пошкоджено у середньому 4%, максимально – 6%. За віковим складом гусениці ІУ віку складають 10%, У- 60% та 30% - лялечки.
Дорослі особини каліфорнійської щитівки ІІ покоління перебувають у стадії спарювання. Заселено 31% дерев, середня чисельність складає 0,2 екз./погон.метр гілки, максимально – 4, пошкоджено у середньому 2,5% плодів, максимально – 6.
Триває шкодочинність гусениць білана жилкуватого та золотогуза. Заселено 2% дерев із середньою чисельністю 1 гус./лист, максимально -2 при заселені 2% листя, максимально - 3.
Зелена яблунева попелиця шкодочинить на 71% дерев. Середня чисельність – 2 екз./лист, максимально - 3 екз./лист при заселенні 11% листя, максимально - 19%.
Триває живлення сливової попелиці на 75% дерев. Середня чисельність складає 1 екз./лист, максимально – 3 при заселенні 10% листя, максимально - 18%.
Заселенність дерев червоним плодовим кліщем складає 82% дерев, пошкоджено у середньому 9% листя, максимально – 20% за середньої чисельності 2 екз./лист, максимально – 3.
Бурим плодовим кліщем заселено 17% дерев. Пошкоджено у середньому 5% листя, максимально – 9% за середньої чисельності 1 екз./лист, максимально – 2.
Глодовий плодовий кліщ шкодочинить на 6% дерев. Пошкоджено у середньому 5% листя, максимально – 8% за середньої чисельності 1екз./лист, максимально – 2.
Хвороби плодових культур
Хворобою парша на яблуні уражено 23% дерев, у середньому - 12% листя, максимально – 18%, із розвитком хвороби - 10%; плодів уражено у середньому 7%, максимально – 11%, із розвитком хвороби – 7%.
Кокомікоз черешні. Хворобою уражено 18% дерев, у середньому - 10% листя, максимально - 25%, із розвитком хвороби - 6%.
Кокомікоз сливи. Хворобою уражено 7% дерев, у середньому - 4% листя, максимально - 9%, із розвитком хвороби - 3%.