Понад 48 млн щеплень, більше 9,6 млн діагностичних досліджень тварин, 1036 випадків реагування на надзвичайні ситуації пов’язані зі спалахами захворювань тварин здійснено за перші три квартали 2024 року. Держпродспоживслубжа продовжує забезпечувати виконання комплексу ветеринарно-санітарних заходів направлених на підтримання контрольованої епізоотичної ситуації в країні.
"Успішний розвиток тваринництва, інвестиційна привабливість галузі, створення сприятливих умов для експорту вітчизняної продукції на міжнародні ринки, нарощування експортного потенціалу країни можливо при контрольованій епізоотичній ситуації в країні та виконанні обов’язкових національних та міжнародних вимог з питань охорони здоров’я тварин,"- зазначив Володимир Кустуров, заступник Голови Держпродспоживслужби.
За словами Володимира Кустурова, досвід України в попередженні та боротьбі з хворобами тварин, в умовах повномасштабної збройної агресії рф заслуговує поваги.
Небезпеки, пов’язані з певними хворобами можуть з’явитися, зокрема, через зміни в моделях торгівлі, навколишньому середовищі, кліматі. Зміна клімату може вплинути на появу нових захворювань, поширеність існуючих захворювань, зміну ареалів існування збудників і переносників хвороб, а також мутації збудників захворювання.
Держпродспоживслужба аналізує ситуацію та тенденції щодо поширення епізоотій як в країні, так і у світі та вживає відповідні заходи реагування.
Одним із викликів останнього десятиріччя в Україні, як і в країнах Європи, є збільшення випадків захворювання на африканську чуму свиней (АЧС).
З початку року у Європі зареєстровано 6103 спалахів АЧС, найбільше з яких виявлено у Польщі - 1539 спалахів, Італії - 1178 спалахів, Латвії - 700 спалахів, Німеччині - 560 спалахів, Румунії – 292 спалахи.
В Україні з початку року (станом на 01.10.2024) зареєстровано 71 випадок захворювання, з яких 40 - в приватних домогосподарствах, 12 – серед диких тварини та в 19 випадках – інфіковані об’єкти. В кожному з встановлених випадків здійснено низку заходів відповідно до Інструкції з профілактики та боротьби з АЧС.
Ефективність боротьби з АЧС залежить від чітких, злагоджених та ефективних дій всіх дотичних органів державної влади, місцевого самоврядування, профільних асоціацій, громадських організацій та бізнесу з чіткім розподілом функції та наявністю відповідальності.
Наразі Держпродспоживслужба спільно з Мінагрополітики працює над розробленням механізму зонування щодо АЧС , порядком здійснення виплат винагороди за знайдені трупи диких кабанів, напрацюванням комплексного плану дій щодо ліквідації АЧС по всій території України.