Держпродспоживслужба підтримує ініціативи про модернізацію змісту природничої освіти
опубліковано 13 грудня 2024 року о 09:00

Заступник Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Сергій Захарін взяв участь у засіданні круглого столу «Інтеграція природничих наук та державного контролю для покращення якості життя», який проведено на майданчиках Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.

Під час роботи круглого столу розглянуто такі питання: роль і значення Держпродспоживслужби для підтримки біологічної безпеки у державі; модернізація змісту природничої освіти; гармонізація географічних досліджень й освіти з управлінськими рішеннями регіонального рівня; співпраця науки та контролюючих органів у забезпеченні екологічної безпеки; інтеграція науки, освіти та державного управління: біологія у фокусі якості життя; роль державного контролю у регулюванні хімічних досягнень; сучасне фізичне знання як фундаментальна основа інтеграції шкільної природничої освіти.

Сергій Захарін повідомив, що за дорученням Голови Держпродспоживслужби Сергія Ткачука значно активізовано співпрацю із закладами вищої освіти та науковими установами. Зокрема, кращі студенти мають змогу проходити практику на підвідомчих підприємствах Держпродспоживслужби, а після завершення навчання отримати цікаву роботу за фахом. Окрім того, фахівці служби охоче діляться досвідом з організації підтримки епізоотичного, фітосанітарного та санітарно-епідемічного благополуччя, а також беруть участь у різноманітних просвітницьких заходах.

Також йшлося про перспективи подальшого цифрового розвитку Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Велика увага приділяється адмініструванню електронних реєстрів, які використовуються Держпродспоживслужбою та її територіальними органами. Постійно удосконалюються наявні сервіси електронної демократії, що є запорукою широкого доступу громадян та сумлінного бізнесу до якісних адміністративних послуг.

Ректор університету Олександр Безлюдний подякував фахівцям Держпродспоживслужби за невтомну працю і відзначив, що протягом останнього часу служба все частіше демонструє кращі практики державного управління, зокрема в частині відкритості, прозорості, організації взаємодії з експертним середовищем та громадськості. В університеті виконуються новітні наукові розробки, які можуть бути використані в управлінській практиці (у тому числі у сферах цифровізації сфери безпечності харчових продуктів, лабораторної діагностики, захисту та карантину рослин).

Проректор з міжнародних зв’язків та стратегічного розвитку Володимир Миколайко зазначив, що в університеті вживаються серйозні заходи для підтримки високої якості природничої освіти. Окрім того, університет розпочав низку цікавих експериментів у сфері органічного виробництва та крафтових технологій. Значно розширено горизонт наукових розвідок у сфері безпечності харчових продуктів.

Окрім того, в рамках візиту Сергій Захарін відвідав деякі лабораторії університету, де поспілкувався з науково-педагогічними працівниками, а також ознайомився із наявним науковим та лабораторним обладнанням.

«Природничі науки є важливою складовою освіти, оскільки вони формують критичне мислення, розуміння світу навколо нас та здатність отримати знання в практичному житті. Якість освіти в галузі природничих наук значною мірою впливає на інноваційний розвиток країни, екологічну свідомість населення та професійну підготовку фахівців. Природничі науки мають важливе значення для державного управління, оскільки забезпечують наукову основу для прийняття рішень у таких сферах, як екологія, енергетика, сільське господарство, медицина та освіта. Відтак, Держпродспоживслужба підтримує ініціативи про модернізацію змісту природничої освіти, розробку та впровадження інтегрованих курсів. Ми обговорили можливі формати взаємодії фахівців Держпродспоживслужби та науковців Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини у сферах безпечності харчових продуктів, лабораторної діагностики, захисту рослин, грунтознавства та цифровізації відповідних управлінських процесів. Переконаний, що наукове і освітнє співробітництво буде ефективним, оскільки ми маємо спільне розуміння наявних викликів, а також актуальності тих завдань, які стоять перед нами», – зазначив Сергій Захарін.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux