Держпродспоживслужбою посилено державний санепіднагляд за дотриманням вимог санітарного законодавства на об’єктах систем водопостачання та водовідведення населених пунктів країни
опубліковано 13 листопада 2020 року о 17:28

З метою забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 Держпродспоживслужбою посилено державний  санітарно-епідеміологічний нагляд за дотриманням вимог санітарного законодавства на об’єктах систем водопостачання та водовідведення населених пунктів країни. 

Держпродспоживслужба  спільно з місцевими органами виконавчої влади та за участю органів місцевого самоврядування під час адаптивного карантину здійснює перевірки щодо виконання дотримання вимог протиепідемічних заходів на об’єктах нагляду, зокрема стосовно дотримання режиму охорони господарської діяльності в зонах санітарної охорони джерел та об’єктів питного водопостачання, правил експлуатації систем питного водопостачання, встановлених режимів їх роботи, правил користування водозабірними спорудами, призначеними для задоволення потреб споживачів у питній воді, контролю за якістю питної води, вимог законодавства щодо здійснення виробничого контролю за якістю та безпечністю питної води на об’єктах водопостачання тощо.

  За інформацією територіальних органів Держпродспоживслужби    станом на 5 листопада  2020 року здійснено 22370 комісійних перевірок об’єктів водопостачання,  у тому числі 6836 об’єктів централізованого (63,3%)  та 15539 об’єктів децентралізованого водопостачання (28%).

Під час здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства порушення встановлено на 11017 об’єктах водопостачання (50%), зокрема на 3777 об’єктах централізованого водопостачання (55,3%) та 7239 об’єктах децентралізованого  водопостачання (47%).   

Так,  під час перевірок об’єктів централізованого водопостачання встановлено, що кількість порушень вимог дотримання санітарного законодавства в цілому по країні складає більше 55%, зокрема у Вінницькій області - 61%, Волинській області - 84,4%, Дніпропетровській  - 99%,  Донецькій - 92%,  Житомирській - 71%, Закарпатській -17%, Запорізькій - 97%,    Київській - 53%, Кіровоградській - 76%, Луганській -17%, Львівській - 37%, Миколаївській  - 95%,   Одеській  - 53%,  Полтавська - 56%, Рівненській - 79%,  Сумській - 49%, Тернопільській - 39%, Харківській - 57%, Херсонській - 41%, Хмельницькій - 78%, Черкаській - 29%, Чернігівській - 29%, в м. Києві із перевірених 56 об’єктів централізованого водопостачання, що склало 20%   від кількості об’єктів, порушення встановлено на 11 об’єктах (23%).

Основними порушеннями на об’єктах централізованого водопостачання    є порушення облаштування та організації зон санітарної охорони артсвердловин; зношеність обладнання та мереж; відсутність виробничого лабораторного контролю води, яка надходить у водопровідну мережу; не проводиться профілактична промивка та дезінфекція водопровідних споруд; відсутність паспорту радіаційної безпеки на артезіанські свердловини; встановлені  факти недостатнього запасу дезінфікуючих засобів; порушується періодичності проходження медичних оглядів персоналом та проведення відомчого лабораторного контролю якості питної води; відсутність засобів індивідуального захисту у працівників водоочисних споруд тощо.

При перевірках 15539 об’єктів децентралізованого водопостачання (громадські колодязі, свердловини), порушення вимог законодавства встановлено на 7239 перевірених об’єктах (47%). 

Зокрема, у Миколаївській, Херсонській та Харківській областях порушення встановлено майже на всіх обстежених джерелах децентралізованого водопостачання (від 93% до 77% відповідно), у Донецькій області встановлено порушення на 77% таких об’єктів, Закарпатській -14%, Івано-Франківській -15%, Київській - 34%, Кіровоградській  - 64,5%, Луганській - 23%, Львівській - 55%, Одеській - 31%, Полтавській - 58%, Вінницькій - 28%, Волинській, Житомирській, Хмельницькій - 50%, Тернопільській - 18%, м. Київ - 24%.

Основними порушеннями, виявленими на об’єктах децентралізованого водопостачання є: відсутність графіків дослідження води за видом контролю, за переліком показників, за періодичністю, за місцями (точками) відбору, актів дезінфекції джерел водопостачання та результати дослідження питної води відсутні, не проводиться щорічне планове обстеження споруд джерел, їх чищення, дезінфекція та знезараження питної води, не здійснюється періодичний контроль безпечності та якості питної води.

Обстежено 777 об’єктів водовідведення, порушення встановлено на 292 об’єктах (38%).  

При обстеженні об’єктів водовідведення значну кількість недоліків встановлено у Вінницькій (54%),  Волинській - 48%, Дніпропетровській (100%),  Донецькій - 88%, Запорізькій (92%), Житомирській (39%),  Луганській (77%), Київській (26%), Кіровоградській (62%), Миколаївській - 91%, Одеській (34%), Полтавській (44%), Херсонській - (46%), Хмельницькій (77%), Чернівецькій -  58%.

Відповідно до укладених договорів здійснюється відбір та дослідження проб води питної за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками.

З цією метою за звітний період досліджено 28408 проб питної води централізованого водопостачання, кількість відхилень складає близько 10,3%,               у тому числі за мікробіологічними показниками досліджено 11421 проб питної води, відхилення склало близько 7,2% та 20097 проб за санітарно-хімічними показниками, відхилення складає  близько 11,3 %; проведено 465 досліджень на вірусологічні показники, відхилення встановлено в Одеській області у 17 пробах питної води. 

Високі показники відхилення проб питної води за мікробіологічними показниками встановлено у Миколаївській області - 24% від відібраних проб, Чернівецькій - 39%, Одеській - 17%, Вінницькій - 15%, у Донецькій - 11%, Закарпатській   близько 8%, Івано-Франківській - 6%, Житомирській (18%),  Луганській - 9%, Тернопільській - 10% та інших.

Значні відхилення проб питної води за санітарно-хімічними показниками встановлено у Донецькій області - 67% від досліджених проб, Запорізькій - 61%, Житомирській - 35%, Миколаївській - 60%, Одеській - 86%, Луганській - 31%, Полтавській - 32%, Рівненській - 38%, Тернопільській - 40%, Харківська - 52%, Херсонській - 24%, Хмельницькій - 20%.

Досліджено 8171 проби води питної із джерел децентралізованого водопостачання, із них 31% проб не відповідає гігієнічним вимогам, у тому числі досліджено 4762 проби за мікробіологічними показниками, відхилення   складає близько  27% та 5728 проб за санітарно-хімічними показниками, відхилення складає  24%. Проведено 197досліджень на вірусологічні показники, відхилення встановлено у 2 пробах в Одеській області.

Проведено дослідження 2673  проб  води поверхневих водойм І категорії за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками, відсоток відхилень складає близько 3,1%, зокрема  відхилення за санітарно-хімічними показниками складають - 2,7%, за  мікробіологічними - 7%.

За результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) на підставі встановлених порушень санітарного законодавства територіальними органами Держпродспоживслужби ініційовано 1214 засідань комісій ТЕБ та НС, видано 3674 приписів  (пропозицій),  накладено 330 штрафів, передано 3 справи до правоохоронних органів (Харківська область),  один об’єкт закритий за рішенням суду (Дніпропетровська область).

Для усунення порушень, виявлених у ході обстежень, на адресу органів місцевого самоврядування, балансоутримувачам підприємств направляються пропозиції щодо вжиття заходів реагування та доведення об’єкту централізованого питного водопостачання до нормативних вимог.

Окрема увага приділяється питанням знезараження стічних вод     від інфекційних лікарень, відділень, місць тимчасового розміщення та об’єктів усіх форм власності, які можуть бути використані для тимчасової обсервації (ізоляції) осіб з ознаками коронавірусної хвороби COVID-19.

Робота фахівців  територіальних органів Держпродспоживслужби в складі комісій з питань обстеження об’єктів водопостачання та водовідведення населених пунктів триває.  

Інформація щодо проведених заходів оприлюднюється на сайті Держпродспоживслужби та її територіальних органів.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux