Держпродспоживслужба відповідно до доручення Кабінету Міністрів України продовжує здійснювати моніторинг застосування державних регульованих цін на лікарські засоби, які беруть участь в Урядовій програмі «Доступні ліки».
За 2020 рік працівниками відділів/секторів контролю за регульованими цінами Головних управлінь Держпродспоживслужби в областях та м. Києві було проведено 23409 моніторингів, проаналізовано понад 4,2 млн цін на лікарські засоби з питань дотримання вимог законодавства у сфері ціноутворення.
Контроль за правильністю застосування суб’єктами господарювання граничних оптово-відпускних цін, роздрібних цін, а також граничних постачальницько-збутових та торговельних (роздрібних) надбавок до цін на ліки, вартість яких підлягає відшкодуванню з бюджету, здійснюється шляхом ретельного аналізу інформації, отриманої від аптечних закладів.
Нагадаємо, з 2017 року діє Урядова програма «Доступні ліки», завдяки якій пацієнти, що мають хронічні серцево-судинні захворювання, діабет 2 типу, бронхіальну астму та ревматичні хвороби, отримують ефективні лікарські засоби за рецептом безоплатно або з незначною доплатою. Наразі діє державне регулювання цін на лікарські засоби, зокрема, включені до переліку міжнародних непатентованих назв лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 2017 р. № 152 «Про забезпечення доступності лікарських засобів», з урахуванням змін, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2019 р. № 135, шляхом встановлення граничної постачальницько-збутової надбавки в розмірі 10 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків, та граничної торговельної (роздрібної) надбавки в розмірі 15 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків.
З урахуванням затверджених розмірів надбавок Міністерство охорони здоров’я України встановлює фіксовані оптово-відпускні та роздрібні ціни у Реєстрах лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню.
Проведеною роботою впродовж 2020 року встановлені порушення вимог законодавства з ціноутворення, що полягають у реалізації суб’єктами господарювання лікарських засобів, фактичні роздрібні ціни на які перевищували їх фіксований розмір; у вигляді завищення граничних торговельних (роздрібних) надбавок; у вигляді завищення граничних оптово-відпускних цін. Зазначені порушення виявлені в Донецькій, Київській, Луганській, Львівській, Одеській, Полтавській, Харківській та Чернівецькій областях.
За результатами цієї роботи, Головними управліннями Держпродспоживслужби у вищезазначених областях було проведено роз’яснювальну роботу та рекомендовано суб’єктам господарювання привести у відповідність ціни на лікарські засоби згідно з чинним законодавством.
Держпродспоживслужба спрямовує свою роботу на забезпечення контролю за правильністю застосування суб’єктами господарювання державних регульованих цін, запобігання випадків порушень державної дисципліни цін на лікарські засоби.