Фітосанітарний моніторинг — це система спостережень і контролю поширення, щільності, інтенсивності розвитку та шкідливості шкідливих організмів.
Головна мета фітосанітарного моніторингу, як і будь-якої програми спостережень, — отримати необхідну інформацію для складання прогнозів і сигналізації розвитку шкідливих організмів та прийняття рішення по проведенню захисних заходів.
Загалом існують різні методи моніторингу комах: візуальні обстеження рослин для виявлення на них шкідників або характерних для них пошкоджень та інструментально-візуальні. Поміж останніх використовують пастки з принадами різної фізіологічної дії (харчові атрактанти, кольорові матеріали, світло з різною довжиною хвиль випромінювання, статеві феромони тощо).
Феромонні пастки використовують як для визначення динаміки льоту (початок льоту, масовий літ, кінець льоту), так і для оцінки чисельності його популяцій. Застосування пасток є ефективним і найменш трудомістким методом моніторингу. Серед пасток найефективнішим й специфічним є пастки з використанням статевого феромону самиці.
Наразі відповідно до плану проведення моніторингу Управлінням фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області фахівцями відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування проведено обстеження сільськогосподарських угідь, додатково встановлено феромонні пастки для визначення інтенсивності льоту яблуневої плодожерки, совки-гамми, озимої совки, капустяної та бавовникової совок.