З метою популяризації знань у сфері карантину рослин державним фітосанітарним інспектором – головним спеціалістом відділу карантину рослин Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області Оксаною Бальбух проведено навчальний тренінг на тему: «Жовто-бурий мармуровий клоп – реальна загроза сільськогосподарським культурам».
Захід проводився для працівників аграрного сектору Прилуччини на базі Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОКІМ».
Як повідомила Оксана Бальбух, жовто-бурий мармуровий клоп – небезпечний карантинний шкідник, присутність якого офіційно зафіксована в трьох областях України: Запоріжській, Дніпропетровській та Миколаївській. На Чернігівщині він відсутній, але існують значні фітосанітарні ризики, пов’язані з його розповсюдженням та можливістю акліматизації. У регіонах виявлення мармурового клопа запроваджено карантинний режим та здійснюються спеціальні фітосанітарні заходи. Цей вид клопа здатен пошкоджувати понад сотню видів рослин: це і плодові, і ягідні, і горіхоплідні, і декоративні, а також овочеві та зернові культури, зокрема спаржу, сою, боби, кукурудзу, пшеницю, горох, огірки та помідори. Пошкодження спостерігаються найчастіше на плодах, але можуть бути і на пагонах та листках рослин, також мармуровий клоп здатен проколювати кору дерев.
Доповідач ознайомила з анатомо-морфологічними особливостями, циклом розвитку, способами поширення та географією розповсюдження цього виду клопа, наголосила на його великій шкодочинності для багатьох сільськогосподарських культур та можливій повній втраті урожаю при значному розвитку популяції цього шкідника.
Значну увагу під час проведення тренінгу було приділено методам та строкам виявлення мармурового клопа, а особливо проведенню феромонного моніторингу. Великий інтерес слухачів викликала розповідь про застосування методів струшування щкідників в «ентомологічну парасольку та «косіння» їх ентомологічним сачком.
Державний фітосанітарний інспектор зупинилася на складнощах боротьби з мармуровим клопом, оскільки він майже не має природних ворогів, швидко і у великій кількості розмножується, має широкий діапазон рослин-господарів, стійкий до холодної погоди, а взимку здатен впадати в діапаузу, а також може пересуватись до кількох кілометрів за день.
«Проти мармурового клопа єдиним ефективним методом боротьби є хімічний. Слід пам'ятати, що основний «удар» по шкіднику слід наносити в весняний період, коли розвивається перше його покоління. Тим самим є можливість скоротити чисельність першого покоління, що закономірно призведе до зниження чисельності і наступних поколінь, а, отже, скоротить витрати на захисні заходи» – проінформувала Оксана Бальбух.
Захід проводився із застосуванням ілюстративного, колекційного, а також презентаційного матеріалів.
Наприкінці тренінгу ставилися питання, надавалися відповіді та велося обговорення щодо можливостей акліматизації жовто-бурого мармурового клопа.