До управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області за 9 місяців 2023 року звернулися громадяни щодо порушення вимог антитютюнового законодавства. Наразі, розглянуто 4 звернення громадян, по двом із яких здійснено позапланові заходи державного нагляду (контролю). Так, по скарзі споживача було проведено захід державного нагляду (контролю) стосовно дотримання суб’єктом господарювання вимог антитютюнового законодавства. Зокрема, заявником у скарзі було порушено питання розміщення суб’єктом (підприємство надає послуги з обслуговування будинку) наочної інформації у місцях загального користування житлових будинків, зокрема графічного знаку із текстом «Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!», а саме в під’їзді, де проживає заявник. За результатами проведеної перевірки, керівником підприємства урегульовано питання порушені заявником та зазначено, що дотримання підприємством вимог антитютюнового законодавства буде на контролі.
На виконання завдань Держпродспоживслужби сектором проводилась роз’яснювальна, просвітницька робота (семінари, лекції) щодо підвищення рівня обізнаності у сфері антитютюнового законодавства, в першу чергу – серед підростаючого покоління, зокрема, для учнівської молоді у закладах освіти, студентів та викладачів, для представників територіальних громад та суб’єктів закладів ресторанного господарства, а також в державному органі.
Спеціалістом сектору контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю з початку року досліджено 90 рекламоносіїв на наявність порушень: у сфері зовнішньої реклами – 76, у сфері внутрішньої реклами – 12, на транспоті – 2. Об’єкти реклами досліджуються шляхом фотофіксації, із подальшим їх опрацюванням на наявність порушень. За результатами обстежень, у 14 випадках були виявлені порушення Закону України «Про рекламу» та прийняті рішення про накладення штрафних санкцій, а також винесено 4 обов’язкових до виконання приписи. Розглянуто 1 звернення від споживача реклами, 2 подання від органів державної влади та місцевого самоврядування.
Основні порушення які було зафіксовано – це у рекламуванні лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, а також в частині заборони участі лікарів у рекламі, розміщенні реклами на недержавній мові, розповсюджувалась заборонена реклама алкогольних напоїв та, реклама стимулювання продажу тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, заправних контейнерів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням.