Від вчителя біології та хімії до спеціаліста відділу карантину рослин управління фітосанітарної безпеки
опубліковано 18 листопада 2021 року о 16:07

21 листопада в Україні відзначається День працівників сільського господарства або День аграрія. Сільськогосподарська галузь для української держави завжди була однією із пріоритетних сфер розвитку як зовнішньої, так і внутрішньої економіки країни. Адже Україна наділена родючими, багатими на чорнозем землями.

Держпродспоживслужба як ніхто інший причетна до цього свята, адже управлінням фітосанітарної безпеки реалізується державна політика в сферах карантину та захисту рослин, насінництва та розсадництва, охорони прав на сорти рослин, контролю за якістю зерна та продуктів його переробки.

Сьогодні мова піде про головного спеціаліста-державного фітосанітарного інспектора відділу карантину рослин управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Оксану Стеванович, яка розповіла про шлях до обраної професії та основні аспекти своєї роботи.

- Зі шкільних років я мріяла стати вчителем біології та хімії, однак тоді в області не було навчального закладу, який би готував таких фахівців, тож вступила до державного університету ім. О. Гончара в м. Дніпро на біолого-екологічний факультет, - розповідає Оксана Стеванович.

Згодом в області постало питання з нестачею фахівців природно-заповідної справи, які добре розумілися на систематиці рослин та тварин, і за збігом обставин Оксана розпочала роботу з рослинами і тваринами.

- Я їздила по всій нашій області, вишукувала наймальовничіші куточки, які мали у своїй скарбниці рідкісні, червонокнижні рослини та тварини. Ці знахідки поповнювали природно-заповідний фонд області та розширяли її межі з кожним роком. Закінчивши Кіровоградський технічний університет (нині Центральноукраїнський національний технічний університет) за спеціальністю агрономія, я продовжила роботу в сфері карантину і захисту рослин. Хочу зазначити, що з рослинами я працюю все своє життя і жодного разу про це не пошкодувала.

- Наразі до основних моїх обов’язків відноситься контроль за експортом і імпортом об’єктів регулювання, проведення фітосанітарних процедур та видача карантинних та фітосанітарних сертифікатів, проведення заходів державного нагляду суб’єктів господарювання щодо перевірки дотримання вимог законодавства у сферах карантину та захисту рослин, проведення обстежень на виявлення карантинних організмів на території області, організація заходів з локалізації та ліквідації карантинних організмів, моніторинг розвитку, поширення та шкодочинності шкідливих організмів, здійснення контролю за обігом пестицидів та агрохімікатів, проведення навчання по безпечному використанню пестицидів та агрохімікатів, робота з громадськістю щодо питань карантину та захисту рослин та інші.

В роботі фітосанітарного інспектора кожний період року має свої особливості, але, як зазначає Оксана Стеванович, найбільш «гарячим» є весняно-літній. Це час підготовки й проведення посівної кампанії та основний період вегетації усіх рослин. В цей час завозиться посадковий та насіннєвий матеріал, який повинен проходити фітосанітарні процедури. Окрім цього це період обстежень та моніторингів, роботи з феромонними пастками, які необхідно виставляти в певний період льоту шкідників.

- Однією із основних країн експорту нашого збіжжя є Китай, вимога якого – обстеження посівів на виявлення ряду хвороб, шкідників та бур’янів в період вегетації. Це дуже ґрунтовна робота – обстежуємо посіви ячменю, кукурудзи та сої. Крім того, після виявлення в Луганській та Харківській областях ясеневої смарагдової златки, Європейський союз також жорстко регламентував умови походження лісо- та пиломатеріалів з України, що передбачає повне обстеження ясеневих насаджень з метою підтвердження відсутності цього шкідника в інших регіонах, - зазначає спеціаліст.

Оксана Стеванович розповідає, що в роботі доводиться спілкуватися і стикатися з різними людьми – виробники і продавці рослинницької продукції, лісоматеріалів та інших об’єктів регулювання, експортери, брокери, фізичні особи-підприємці, які торгують на ринках та в невеличких магазинчиках, представники великих корпорацій та агрохолдингів, звичайні громадяни. Тісною є співпраця з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Зазначає, що отримувати результат своєї роботи – це неймовірне задоволення:

- Я - людина, яка отримує задоволення, коли будь-який об’єм роботи виконаний досконало і має результативність. Люблю, коли кожен день розписаний по годинах, адже тоді від задоволення голова йде обертом. Коли до нас звертається людина з того чи іншого питання, ти надаєш їй консультацію, а вона швидко вирішує всі свої запити і з вдячністю тобі посміхається – це справжня насолода в роботі.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux