У кожному місті, селищі чи селі існує таке явище, як стихійна торгівля. Боротьба з нею досить важка, адже доки існує попит, доти існує й пропозиція. Багато громадян не замислюються про те, яку реальну загрозу несе купівля продуктів харчування у невстановлених місцях. Це погіршення як санітарно-епідемічної ситуації (виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій, харчових отруєнь, ботулізму), так і епізоотичного стану (поширення африканської чуми свиней тощо).
Поширена думка, що «з рук» можна придбати якісний домашній продукт (наприклад, молоко, м’ясо, овочі тощо) теж помилкова. Адже жодних підтверджень якості та безпечності продукції немає: невідомо хто і в яких умовах її виготовляв, де вона зберігалася, як здійснювалось її транспортування.
Відповідальність за придбання неякісної продукції харчування на стихійних ринках здебільшого покладається на покупця. Оскільки продукти, які реалізуються, не проходять ветеринарно-санітарної експертизи, а продавці здійснюють продаж без відповідної реєстрації суб’єкта господарювання та без підтвердження пройденого медичного огляду.
Спеціалісти Кропивницького районного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області постійно беруть участь у засіданнях комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, на яких розглядаються заходи боротьби зі стихійною торгівлею. Також у територіальних громадах фахівці Кропивницького районного управління спільно з представниками органів місцевого самоврядування та Національної поліції беруть участь у рейдах із визначення та ліквідації торгівлі в невстановлених місцях, проводять роз’яснювальну роботу з населенням щодо небезпеки купівлі продуктів харчування «з рук».
Принагідно нагадуємо, що законодавством передбачена відповідальність за торгівлю в невстановлених місцях, а саме: накладення штрафу від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі або без такої.