Україна робить рішучий крок у цифрове майбутнє. Кабінет Міністрів України ухвалив постанову про запуск експериментального проєкту eFood — Єдиної державної електронної системи у сфері безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Ініціатива покликана кардинально змінити підхід до надання послуг у сфері та державного контролю, зробивши його прозорим, цифровим і зручним для бізнесу та громадян.
«Ми фактично будуємо нову архітектуру державного контролю. eFood — це про швидкість, прозорість і довіру. Це про державу, яка працює як сервіс. Новий проєкт є частиною системної реформи Держпродспоживслужби, спрямованої на створення сучасної цифрової екосистеми, що відповідатиме європейським стандартам», — наголосив Голова Держпродспоживслужби Сергій Ткачук.
Це більше, ніж чергова ІТ-ініціатива. Це — спроба перезавантажити всю систему державного контролю: швидше, прозоріше, без зайвої бюрократії.
«Ще донедавна взаємодія бізнесу з державою у цій сфері нагадувала лабіринт: паперові заяви, дублювання функцій, розрізнені реєстри, ручна перевірка даних. Більше половини процесів фактично жили у Excel-таблицях. Частина систем працювала без належної нормативної бази. А отримання дозволів могло затягуватися на тижні. Ми фактично мали десятки розрізнених систем, які не “розмовляли” між собою. Це ускладнювало і контроль, і надання послуг. eFood об’єднує ці процеси в єдину логічну систему», — пояснює радниця Голови Держпродспоживслужби, керівник Офісу цифровізаціі Соломія Старосольська.
Запуск системи eFood безпосередньо пов’язаний із міжнародними зобов’язаннями України. Реформа реалізується відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС, а також ключових регламентів Європейського Союзу у сфері безпечності харчових продуктів та офіційного контролю.
Йдеться не лише про технічне оновлення, а про повноцінну інтеграцію в європейську модель, де ключовими є простежуваність продукції, управління ризиками та цифровий обмін даними.
Єдина державна електронна система включатиме:
Єдиний портал сервісів Держпродспоживслужби — основну точку доступу до всіх послуг;
електронний кабінет користувача — для взаємодії бізнесу з державою;
електронну мапу привабливості регіонів — аналітичний інструмент для оцінки економічного та інвестиційного потенціалу;
мобільний додаток для інспекторів — для фото- та відеофіксації заходів державного контролю;
картку оператора ринку — цифровий профіль суб’єкта господарювання;
eФуд — як базову державну електронну систему у сфері безпечності харчових продуктів;
інші інформаційні системи, реєстри та модулі, що інтегруватимуться в єдине середовище.
У перспективі система об’єднає до 17 реєстрів і дозволить надавати понад 500 тисяч послуг щороку.
«Однією з ключових переваг Efood стане суттєве спрощення взаємодії бізнесу з державою. Підприємці отримають доступ до десятків послуг онлайн — без необхідності особистого відвідування установ. Те, що раніше тривало тижнями, тепер займатиме години або кілька днів. Наприклад: реєстрація потужностей — автоматично за кілька годин, дозволи — від 7 до 15 днів замість 30. Ми закладаємо принцип: держава має бути сервісом. Бізнес не повинен витрачати час на бюрократію — він має розвиватися. eFood саме про це», - підкреслив Сергій Ткачук.
На старті система охопить 9 ключових послуг — від реєстрації потужностей до отримання дозволів і подання декларацій щодо кормів. Паралельно запускається Державний реєстр операторів ринку — ядро всієї системи, яке об’єднає дані з кількох існуючих реєстрів.
Проєкт реалізується як експериментальний — і це принципове рішення. Такий формат дозволяє протестувати нові підходи, виявити слабкі місця та підготувати якісну законодавчу основу для масштабного впровадження.
Ухвалена постанова відкриває новий етап у розвитку системи державного контролю: від паперових процедур — до сучасної цифрової екосистеми, зручної як для громадян, так і для бізнесу. Efood має всі шанси стати одним із ключових інструментів підвищення довіри до держави та формування прозорого ринку.
