Сумщина: заходи попередження захворювань, пов’язаних з вживанням питної води
опубліковано 22 січня 2025 року о 16:26

У відповідності до законодавства України, санітарних та санітарно-протиепідемічних правил і норм, з метою забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення області, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Сумської області відповідно до повноважень щороку вживаються заходи щодо попередження виникнення масових інфекційних захворювань (спалахів), пов’язаних з вживанням населенням питної води.

Так, минулого 2024 року спільно з органами місцевого самоврядування спеціалісти підрозділів державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства здійснювали обстеження джерел питного водопостачання з відбором зразків води для лабораторних досліджень.

З цією метою у населених пунктах районів області було перевірено 830 об’єктів водопостачання, в т. ч. 128 – централізованого та 702 нецентралізованого (шахтові колодязі).

Під час таких обстежень було відібрано 264 проби води з джерел централізованого (артезіанські свердловини та водогони) водопостачання та 420 з об’єктів нецентралізованого водопостачання (шахтові колодязі громадського користування). Відхилення від гігієнічної норми були встановлені відповідно у або 9,8% та 17,9% з відібраних. Відхилення в основному були встановлені за рахунок перевищень показників загальної жорсткості та заліза загального. Ці сполуки не спричиняють негативного впливу на здоров’я людини, однак можуть змінювати органолептичні показники води (з’являються присмак заліза та осади) та утворюють накип на нагрівальних елементах побутових приладів. Отже, така вода не являється якісною і потребує застосування додаткових приладів та систем для її очищення.

Для інформування власників та керівників підприємств, які надають послуги населенню по забезпеченню питною водою за результатами обстеження джерел питного водопостачання було направлено близько 200 листів з пропозиціями щодо термінового усунення недоліків.

Завдяки чому було вчасно вжито необхідних заходів з ліквідації встановлених недоліків, у т. ч. проведено чищення та дезінфекцію джерел, водогонів, що дає можливість попередити виникнення спалахів та інших надзвичайних ситуацій, пов’язаних з джерелами питного водопостачання населення.

Значну небезпеку становлять спалахи гострих кишкових інфекцій, вірусного гепатиту А, дизентерії, черевного тифу та інших небезпечних інфекційних захворювань, пов’язані з водою свердловин (водогонів), громадських колодязів, відкритих водойм, що використовуються для господарсько-питного та рекреаційного користування. Виникненню спалахів та стрімкому поширенню з масовим ураженням населення сприяє здатність мікроорганізмів тривало виживати та розмножуватися у водному середовищі.

Джерелом інфекції при гострих кишкових захворюваннях являється хвора людина або тварина.

Патогенні та умовно-патогенні збудники кишкових інфекцій поширюються завдяки фекально-оральному механізму передачі. У воду джерел питного водопостачання вони потрапляють з випорожненнями хворого, просочуються в підземні горизонти із вигрібних ям приватних домоволодінь, тощо.

З метою підвищення обізнаності населення з питань профілактики виникнення та поширення гострих кишкових інфекційних хвороб з водним шляхом передачі, нагадуємо про дотримання основних правил водокористування у побуті незалежно від сезону року.

Зокрема, не слід вживати та використовувати для приготування їжі, миття посуду, рук воду з відкритих джерел (ріки, озера, криниці та інших). У приватних домоволодіннях необхідно організовувати герметичні вигрібні ями та розміщувати їх не ближче 20 метрів від джерел водопостачання.

Щоб запобігти поширенню гострих кишкових хвороб при виникненні розладів шлунково-кишкового тракту необхідно дотримуватися правил особистої гігієни та звертатись за медичною допомогою до лікувальних закладів.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux