Співпраця Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області та ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» у напрямку протидії викликам та загрозам у сфері санітарного та епідемічного благополуччя надзвичайно вважлива сьогодні. 29 листопада за ініціативи керівників цих служб Юрія Павлішена та Олександра Чепурного у рамках підписаного Меморандуму пройшла спільна нарада, спрямована на створення уніфікованого механізму для співпраці фахівців на місцях та направлення зусиль на досягнення єдиної мети – забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення та координації спільних заходів.
Фахівці Держпродспоживслужби та ОЦКПХ Чернігівщини проаналізували роботу спеціалістів щодо дотримання санітарного законодавства на місцях, обговорили питання чинного законодавства та державну політику у сфері санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, виділяли спільні чинники, що ставали на заваді оперативного реагування на загрози, пов’язані з негативними факторами середовища життєдіяльності людини.
Активно точилася дискусія щодо контролю за дотриманням вимог санітарного законодавства на об’єктах систем питного водопостачання населених пунктів, дієвих заходів виявлення та подолання лептоспірозу.
Учасники окреслювали шляхи оптимального вирішення й оперативного реагування на виникнення спалахів інфекційних та неінфекційних захворювань (отруєнь), харчових отруєнь, інфекційних хвороб тварин, що мають значення для людини (зоонозні захворювання), з метою вжиття заходів реагування для ліквідації осередків захворювань, а також визначили перспективи поглиблення співпраці.
Зокрема, начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області Юрій Павлішен зазначив, що необхідно всі сили спрямувати на те, щоб передбачити загрози та здійснювати профілактичні заходи, спрямовані на попередження проблем. Водночас підкреслив, що з огляду на діючий воєнний стан, обмеження щодо здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) вирішення питань забезпечення реалізації державної політики у галузях ветеринарної медицини, безпечності харчових продуктів, у сфері дотримання санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення здійснюється відповідно до покладених на службу повноважень.
Очільник Держпродспоживслужби Чернігівщини наголосив на важливості взаємообміну інформацією про реєстрацію та розслідування випадків та спалахів інфекційних хвороб і неінфекційних захворювань (отруєнь), харчових отруєнь, злагодженій роботі у подоланні стихійної торгівлі.
Нарада завершилась жвавим обговоренням, обміном професійного досвіду та приємним спілкуванням між колегами.