Сьогодні відбувся перший вебінар стосовно змін в харчовому законодавстві
опубліковано 18 жовтня 2023 року о 16:43

Серія вебінарів організована Міністерством аграрної політики та продовольства України з метою підвищення рівня обізнаності учасників ринку про останні зміни в харчовому законодавстві щодо виробництва та введення в обіг харчових продуктів, а також принципи організації державного контролю за дотриманням законодавства в умовах воєнного стану.

Сьогодні в ході вебінару роз’яснення в межах власної компетенції надали представники Мінагрополітики, МОЗ, Держпродспоживслужби та європейського проєкту EU4SaferFood. Говорили про гігієнічні вимоги до виробництва та обігу харчових продуктів тваринного походження, гігієнічні вимоги до швидкозаморожених харчових продуктів, призначених для споживання людиною, вимоги до ідентифікаційної позначки та порядку її нанесення, узагальнили зміни в частині форм актів, складених за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного контролю (інспектування) стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та інших форм розпорядчих документів, а також про загальні засади державної реєстрації окремих об’єктів санітарних заходів з огляду на зміни в законодавстві України.

Про особливості здійснення державного контролю в період воєнного стану, а саме про підстави для проведення позапланових перевірок детально розповів Микола Білоус, заступник директора департаменту - начальник Управління державного контролю та обліку операторів ринку Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби.

На період воєнного стану постановою КМУ від 12.02.2022 №303 припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду. Водночас за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов’язань України протягом періоду воєнного стану дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

Наразі, відповідно до наказу Мінагрополітики від 03 січня 2023 р. № 5 визначено Перелік підстав для здійснення позапланових заходів державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин на період воєнного стану, а саме:

 1. Подання суб’єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням. Зазвичай в таких заходах зацікавлені виробники, що зацікавлені в експорті власної продукції, оскільки відповідність вимогам країни призначення підтверджується саме перевіркою компетентного органу України, функції якого здійснює Держпродспоживслужба.
 2. Звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Анонімні звернення не мають 100% гарантії проведення перевірки, оскільки в існуючих складних умовах для позапланової перевірки необхідні саме підтверджені підстави.
 3. Доручення Прем’єр-міністра України про перевірку суб’єктів господарювання у відповідній сфері у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
 4. Перевірка виконання суб’єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
 5. У разі виявлення невідповідності або появи обґрунтованої підозри щодо невідповідності, на підставі повідомлень, що надійшли від:
 • країн, об’єднань країн або міжнародних організацій, зокрема повідомлення, що надійшли через систему швидкого оповіщення (The Rapid Alert System for Food and Feed – RASFF);
 • закладів охорони здоров’я, суб’єктів господарювання, які провадять господарську діяльність з медичної практики та органів виконавчої влади про події та ситуацію, що становить загрозу життю і здоров’ю, санітарному та епідемічному благополуччю населення.
 • акредитованих лабораторій, у тому числі референс-лабораторій, які уповноважені Держпродспоживслужбою на проведення для цілей у разі якщо результати лабораторних досліджень (випробувань) свідчать про невідповідність харчових продуктів та/або кормів встановленим вимогам, а також у випадках зміни та доповнення до результатів лабораторних досліджень (випробувань), про які Держпродспоживслужбу було поінформовано раніше;
 • офіційного ветеринарного лікаря, уповноваженого ветеринара, працівника бійні, уповноваженого на виконання обов’язків помічника державного ветеринарного інспектора про виявлені ознаки порушення оператором ринку законодавства про харчові продукти, корми, здоров’я та благополуччя тварин.

Забезпечення безпечності харчових продуктів як частини національної безпеки, особливо в період дії воєнного стану, є головним пріоритетом діяльності Держпродспоживслужби. Адже виробництво якісних та безпечних харчових продуктів дають виробнику конкурентну перевагу як і на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку.

Запрошуємо всіх зацікавлених доєднатись до наступних вебінарів про зміни в харчовому законодавстві.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux