Щодо виконання п. 3 рішення РНБО від 13 березня 2020 р. щодо дотримання вимог санітарного законодавства на об’єктах систем водопостачання населених пунктів станом на 20.05.2021р.
опубліковано 21 травня 2021 року о 10:17

З метою забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 Держпродспоживслужбою посилено державний  санітарно-епідеміологічний нагляд за дотриманням вимог санітарного законодавства на об’єктах систем водопостачання та водовідведення населених пунктів країни.      

Держпродспоживслужбою спільно з місцевими органами виконавчої влади та за участю органів місцевого самоврядування у поточному році здійснюються  перевірки об’єктів систем водопостачання щодо дотримання ними вимог протиепідемічних заходів, зокрема стосовно дотримання режиму охорони господарської діяльності в зонах санітарної охорони джерел та об’єктів питного водопостачання, правил експлуатації систем питного водопостачання, встановлених режимів їх роботи, правил користування водозабірними спорудами, призначеними для задоволення потреб споживачів у питній воді,  контролю за якістю питної води, вимог законодавства щодо здійснення виробничого контролю за якістю та безпечністю питної води на об’єктах водопостачання тощо.    

Працівниками територіальних органів Держпродспоживслужби  проводиться робота із органами місцевої влади та власниками систем централізованого водопостачання, водовідведення щодо організації комісійних перевірок, посилення виробничого лабораторного контролю за якістю питної води, якістю очистки стічних вод, забезпечення необхідного запасу реагентів, засобів знезараження тощо.    

За інформацією територіальних органів станом на 20 травня 2021 року  під наглядом Держпродспоживслужби знаходиться 63502 об’єкти водопостачання, у тому числі 10315 об’єктів централізованого і 53187 об’єктів нецентралізованого водопостачання та 1975 об’єктів водовідведення.  

З початку поточного року перевірено 4450 об’єктів водопостачання, зокрема 1233 об’єктів централізованого та 3225 об’єктів нецентралізованого водопостачання.    

Під час здійснення перевірок на предмет дотримання вимог санітарного законодавства порушення встановлено на 2223 (50 %) об’єктах, у тому числі на 729 (59 %) об’єкті централізованого водопостачання та 1494 (46,3 %) об’єктах нецентралізованого водопостачання.    

Так,  під час обстежень об’єктів централізованого водопостачання фахівцями територіальних органів  встановлено: у Вінницькій області перевірено 38 об’єктів, порушення вимог дотримання санітарного законодавства встановлено на 16 обстежених об’єктах (42%); у Волинській - порушення встановлено на 25  із перевірених 54 об’єктів  (46%); у Дніпропетровській - обстежено 36 об’єкти, на 32 (89 %) встановлено порушення вимог санітарного законодавства;   у Донецькій -  порушення встановлено на 8  із перевірених 10 об’єктів;  у Житомирській порушення встановлено на 18 об’єктах (24%) із перевірених 74 об’єктів; у Закарпатській перевірено 6 об’єктів порушення встановлено на 1  об’єкті; у Запорізькій із перевірених 40 об’єктів, порушення встановлено   -  на 39 (94 %); у Кіровоградській перевірено 56 об’єктів, порушення встановлено на 35 (63 %) об’єктах; у Луганській перевірено 53, порушення встановлено на 28 (53 %); у Миколаївській  області обстежено 38 об’єктів, порушення  встановлено на 36 (95%);  у  Харківській перевірено 119 об’єктів, порушення встановлено на 15  (83%);  у Херсонській області із перевірених 337, порушення встановлено на 206 (61%); у Хмельницькій перевірено 71 об’єк, порушення встановлено на 54 (76%); у Черкаській -  перевірено 39 об’єктів, порушення встановлено на 19 об’єкті (48%); у Чернігівській перевірено 115 об’єктів, порушення встановлено на 31 об’єкті (27%);  в м. Києві із перевіреного 31 об’єкта централізованого водопостачання, порушення встановлено на 7 об’єктах.      

За результатами перевірок на 134 об’єктів водовідведення, порушення встановлено на 65(48,5 %).  

Відповідно до укладених договорів здійснюється відбір та дослідження проб води питної за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками.  

Станом на 20 травня 2021 року досліджено 6970 проб питної води централізованого водопостачання, у тому числі за результатами відомчого контролю, не відповідало гігієнічним нормативам  207 проб (3%).  Досліджено за мікробіологічними показниками - 1599 проб, відхилення склало 2,4 %, та за санітарно-хімічними показниками - 5462 проб, відхилення від гігієнічних норм склало 3,2 %.  

Із джерел нецентралізованого водопостачання досліджено 613 проб води питної, відхилення встановлено у 146 пробах (23,8 %), зокрема за санітарно-хімічними показниками не відповідало 25 % проб, за мікробіологічними показниками – 22 %.  

За результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) на підставі встановлених порушень санітарного законодавства територіальними органами Держпродспоживслужби ініційовано 152 засіданнях комісій  ТЕБ та НС, направлено 636 приписів, пропозицій, рекомендаційних листів тощо, накладено 107 штрафів на суму 83768 грн.

За результатами обстеження фахівцями Держпродспоживслужби у Харківській області до правоохоронних органів передано одну справу.

        Порушення, які виявлялись на об’єктах централізованого водопостачання: виробничий лабораторний контроль безпечності та якості питної води проводиться з порушенням термінів, визначених затвердженою робочою програмою (графіком) виробничого лабораторного контролю безпечності та якості питної води;  відсутній проект із зазначеними зонами санітарної охорони джерела централізованого водопостачання, у межах першого поясу санітарної охорони джерела водопостачання не підтримується особливий режим санітарної охорони (розміщуються сільськогосподарські угіддя, споруди для зберігання господарсько-побутових відходів, майданчики для відстою великогабаритного транспорту, відбувається забруднення грунту рідинними мастильними матеріалами); відсутні позитивні висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи на нормативно-технічний документ, за яким здійснюється виробництво води питної, технологічний регламент, сполуки, матеріали, речовини, які використовуються в процесі обробки води;  не здійснюється систематичний виробничий контроль за безпечністю та якістю води від місця водозабору до місця її споживання, під час знезараження водопровідної питної води залишкові концентрації реагентів не визначаються;   до територіального управління Держпродспоживслужби області не надається інформація про результати виробничого контролю безпечності та якості питної води, забруднення джерел питного водопостачання, аварійні ситуації, працівниками, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб медичний огляд пройдений не  в повному об’ємі.

        Основними порушеннями, виявленими на об’єктах нецентралізованого водопостачання: не проводиться щорічне планове обстеження та ремонт колодязів, їх чищення, дезінфекція та знезараження питної води, не здійснюється періодичний контроль безпечності та якості питної води, відсутні санітарні паспорти, не визначений балансоутримувач, в колодязях, де виконані ремонтні роботи та дезінфекція, після їх завершення не проводяться лабораторні дослідження води тощо.

Для усунення порушень, виявлених у ході обстежень, на адресу органів місцевого самоврядування, балансоутримувачам направляються пропозиції щодо вжиття заходів реагування та доведення об’єктів нецентралізованого питного водопостачання до нормативних вимог.

Керівниками територіальних органів Держпродспоживслужби посилено державний санітарно-епідеміологічний нагляд за дотриманням вимог санітарного законодавства на об’єктах систем водопостачання та водовідведення населених пунктів. Робота в даному напрямку продовжується.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux