29 січня у ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області відбулась виробнича підсумкова нарада. Участь у заході взяли керівники структурних підрозділів ГУДПСС у Волинській області, районних управлінь, директори Волинської державної регіональної лабораторії Держпродспоживслужби та ДУ «Волинська обласна фітосанітарна лабораторія», начальники обласної державної та районних лікарень ветеринарної медицини та директор Волинської філії ДП «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин».
Відкрив нараду начальник Головного управління Володимир Коваль, акцентуючи увагу на важливості аналізу основних показників діяльності в минулому році та проблемних питаннях, що виникали.
Начальники управлінь безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини, фітосанітарної безпеки, захисту прав споживачів, державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства та відділу реєстрації сільськогосподарської техніки підсумували та проаналізували результативність роботи своїх структурних підрозділів. Проаналізовано також роботу щодо питання проведення ідентифікації та реєстрації тварин в області.
Начальник управління безпечності харчових продуктів, здоровя та благополуччя тварин доповів про виконання плану протиепізоотичних заходів з профілактики основних інфекційних і паразитарних хвороб тварин у 2024 році, зокрема: сказу, лейкозу, африканської чуми свиней, грипу птиці та інших. В області проведено діагностичні дослідження та профілактичні заходи: проти сказу вакциновано котів – 74 326 гол., собак – 93 355 гол., інших тварин – 2 733 гол. Протягом року проведено дві кампанії (весняна і осіння) з пероральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин проти сказу на загальній площі 15030 км2. Розповсюджено 751 500 доз вакцини. З початку 2024 року на лейкоз досліджено 90 083 голів великої рогатої худоби. За 2024 рік з господарств різної форми власності на АЧС відібрано і досліджено 554 зразків, з яких 540 зразків від домашніх свиней та 14 разків від диких. Піддано вакцинації проти класичної чуми 207640 гол. свиней з господарств різної форми власності. Досліджено на грип птиці з господарств 5520 зразки, на хворобу Ньюкасла досліджено 43260 зразків від птиці з приватного сектору. Піддано профілактичній вакцинації проти хвороби Ньюкасла 2371133 гол. Крім того, під час наради підбито підсумки здійснення позапланових заходів державного контролю в області за 2024 рік (зокрема заходи державного контролю щодо експорту харчової продукції, кормів до країн призначення), а також особливості процесу видачі міжнародних ветеринарних сертифікатів.
Спеціалісти управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства у 2024 році здійснили 72 позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері санітарного законодавства, у 21 % встановлено порушення вимог санітарного законодавства, надали 15 приписів про усунення причин і умов, що сприяють вчиненню порушень санітарного законодавства. Крім того, як доповіла начальник управління, значний обсяг проведеної роботи полягав у розгляді та погодженні примірних 4-тижневих сезонних меню для харчування дітей. Протягом минулого року надійшло 3379 меню, з яких 3379 (100%) – розглянуто, 3204 (95 %) – погоджено, 133 (4,0 %) – погоджено після доопрацювання, 42 (1 %) – не погоджено. За ініціативи Головного управління та згодою органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, взято участь в 1639 комісійних обстеженнях підконтрольних об’єктів. За результатами виявлених недоліків підготовлені інформаційні листи до керівників підприємств та установ, органів влади та місцевого самоврядування.
Начальник управління фітосанітарної безпеки розповів присутнім про стан реалізації державної політики у сферах карантину, захисту рослин і насінництва та розсадництва. Особливу увагу приділив питанням щодо виконання фітосанітарних вимог країн імпорту при оформленні документів, проведенню обстеження території області та встановлення вільних ділянок у відповідності до вимог країн-партнерів у міжнародній торгівлі, проведення фітосанітарного моніторингу сільськогосподарських угідь на заселеність, зараженість їх карантинними та шкідливими організмами, про проведення навчання щодо безпечного застосування пестицидів. Спеціалістами управління видано 780 карантинних сертифікатів для переміщення територією України.
За результатами фітосанітарних процедур до об’єктів регулювання за групами кодів товарів, які переміщуються за межі України видано 25 498 фітосанітарних сертифікатів. За зверненням господарюючих суб’єктів в період вегетації обстежено 4600,88 га кукурудзи та 850,08 га сої відповідно до вимог Протоколів фітосанітарнихта інспекційних вимог щодо експорту вищезазначених об’єктів регулювання з України до КНР. За допомогою феромонових пасток для виявлення та визначення шкідливих організмів було обстежено 727,5 га та 1500 м.кв. З метою запобігання та недопущення повторних порушень фітосанітарних вимог України складено 224 проєктів нотифікаційних повідомлень (9 випадки виявлення регульованих шкідливих організмів та 215 відсутність фітосанітарного сертифікату країни експортера.) Впродовж року відділом захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування проведено навчання 407 працівникам, які безпосередньо виконують роботи пов’язані з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами, видано 407 свідоцтв про проходження навчання та 407 посвідчень про право роботи з пестицидами. Проведено фітосанітарний моніторинг на виявлення заселеності шкідниками та ураження хворобами посівів сільськогосподарських рослин. Згідно маршрутних обстежень проведено моніторинг на площі 135,57 тис. га, згідно детальних (в базових господарствах) – 149,51 тис.га. Впродовж квітня – серпня 2024 року здійснен оогляд розташування насіннєвих посівів дослідних зразків сортів рослин та складено Акти про використання 3 069 зразків насіння сортів рослин, не внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні вагою понад 666,13 кг. З 01.02.2025 здійснюватиметься обмін електронних фітосанітарних сертифікатів та фітосанітарних сертифікатів на реекспорт між Україною та іншими країнами через міжнародну систему IPPC ePhyto HUB.
Начальник управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами доповів про результати роботи управління за 2024 рік. Зокрема йшлося про права споживачів та механізми їх захисту в умовах воєнного стану у сферах контролю за державними регульованими цінами/тарифами, захисту прав споживачів, ринкового нагляду, дотриманням антитютюнового законодавства та законодавства про рекламу. Управління у 2024 році розглянуло 170 заяв, скарг та звернень споживачів. Проведено 19 позапланових перевірок за скаргами споживачів на предмет дотримання законодавства у сфері житлово-комунальних послуг, 39 перевірок у сфері ринкового нагляду, 2 перевірки щодо дотримання антитютюнового законодавства. Заведено 41 справу про порушення вимог ЗУ «Про рекламу». За результатами розгляду скарг та звернень споживачам повернуто коштів на загальну суму 289,5 тис. грн.
Протягом 2024 року працівниками відділу реєстрації сільськогосподарської техніки зареєстровано 127 навчальних груп по підготовці трактористів-машиністів, видано 2577 посвідчень тракториста-машиніста, знято з обліку 2109 машин, видано 97 направлень на присвоєння ідентифікаційних номерів, зареєстровано 3922 машини і механізмів.
У ході виробничої наради визначено головні завдання та пріоритети на 2025 рік, зокрема: збереження стабільної епізоотичної та санітарно-епідемічної ситуації на Волині, забезпечення фітосанітарної безпеки області, сприяння захисту прав споживачів, тощо.
Керівник Держпродспоживслужби Волині Володимир КОВАЛЬ наголосив на важливості взаємодії та злагодженій роботі усіх сфер Головного управління, зокрема структурних підрозділів, лабораторій, лікарень ветеринарної медицини та обласної філії ДП «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» задля поліпшення результатів та ефективності діяльності служби.