У селі Буди Харківського району 25.09.2023 року захворіла однорічна кішка, у тварини спостерігався пригнічений стан. Власниця 26.09.2023 звернулася за допомогою до ветеринарного лікаря, проте наступного дня кішка померла. Тіло тварини доставили для дослідження на сказ до Харківської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Відповідно до звіту про результати дослідження патологічного (біологічного) матеріалу Харківської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 28.09.2023 року №001194 п.м/23 у кішки було підтверджено діагноз сказ.
За поданням в.о начальника Харківського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області Дмитра Бульби 29.09.2023 року проведене позачергове засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при виконавчому комітеті Південної міської ради, рішенням якої:
– оголошено неблагополучний пункт щодо сказу та введено карантинні обмеження зі сказу в сел. Буди Південної міської ради з 29.09.2023;
– визначено загрозливу зону с. Бідряги Південної міської ради з прилеглими лісовими та польовими масивами;
– затверджений План комплексних заходів щодо ліквідації сказу в сел. Буди та межах прилеглих польових та лісових угідь, який передбачає:
– скасування карантинних обмежень щодо сказу рішенням надзвичайної протиепізоотичної комісії через 60 днів з дня останнього випадку захворювання тварин на сказ у сел. Буди, за умови виконання всіх заходів, передбачених комплексним планом та чинною Інструкцією щодо профілактики та боротьби зі сказом тварин.
Наголошуємо! Сказ – це гостре інфекційне захворювання, спільне для людини й теплокровних тварин, яке уражує центральну нервову систему та пошкоджує нейрони головного та спинного мозку. Збудником сказу є вірус, який передається не лише при покусі, а й при ослиненні, тобто якщо людини навіть просто торкнулася хвора тварина і на шкіру потрапило трішки слини, то крізь найменші садна та ранки вірус проникне у кров. Ця хвороба є дуже небезпечною та лікуванню не підлягає.
Єдиним профілактичним заходом від зараження тварини на сказ є вакцинація.