Починаючи з квітня 2023 року, на виконання п.3 розділу І Протоколу №11 засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 07.12.2022 року, не зважаючи на військову агресію російської федерації проти України, спеціалістами відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Баштанського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області активно продовжується робота щодо обстеження об’єктів централізованого та нецентралізованого водопостачання, об’єктів водовідведення.
Так, на контролі Держпродспоживслужби району знаходиться 132 об’єкти централізованого та 153 об’єкти нецентралізованого водопостачання, які розміщені на території 12 територіальних громад.
За активної співпраці з органами місцевого самоврядування та суб’єктами господарювання в травні 2023 року спеціалістами територіального управління здійснено обстеження 47 об’єктів водопостачання населених пунктів району, в тому числі 27 об’єктів централізованого водопостачання та 20 об’єктів нецентралізованого водопостачання. За результатами обстежень на 42 об’єктах (89%) виявлені порушення вимог санітарного законодавства.
Зокрема, на об’єктах централізованого водопостачання не здійснюється систематичний виробничий контроль за безпечністю та якістю води від місця водозабору до місця її споживання, відсутня робоча програма, що є складовою технологічного регламенту або іншого документа з описом технологічного процесу виробництва питної води, не розроблені проекти про організацію (установлення) зон санітарної охорони джерел водопостачання у межах першого, другого та третього поясу, виявлені порушення в організації та облаштуванні зони санітарної охорони першого поясу джерел підземного водопостачання, не проводиться очищення та дезінфекція накопичувальних ємностей, тощо.
При обстеженні нецентралізованих джерел водопостачання встановлено, що більшість громадських криниць утримуються в незадовільному санітарно-технічному стані, порушуються вимоги щодо їх облаштування та утримання, не проводиться механічне очищення та дезінфекція, не здійснюється періодичний контроль безпечності та якості питної води, відсутні санітарні паспорта на джерела нецентралізованого водопостачання.
З метою усунення порушень вимог санітарного законодавства на об’єктах водопостачання на адресу суб’єктів господарювання та органів місцевого самоврядування області спеціалістами служби було направлено 26 листів щодо вжиття необхідних заходів та здійснення лабораторних досліджень якості питної води. Окрім того, при проведені обстежень спеціалістами Держпродспоживслужби здійснювалося розповсюдження пам’яток, проводилися бесіди, надавалися роз’яснення щодо вимог з облаштування і експлуатації колодязів, каптажів тощо.
Основною метою здійснення спеціалістами служби обстежень таких об’єктів є запобігання ускладненням санітарно-епідеміологічної ситуації на території району, покращення якості питної води, а також вирішення питання щодо приведення об’єктів централізованого та нецентралізованого водопостачання у належний санітарно-технічний стан.
Окрім того, підприємствами централізованого водопостачання до територіального управління надаються дані щодо результатів виробничого контролю безпечності та якості питної води. За інформацією суб’єктів господарювання, в травні поточного року в рамках виробничого контролю досліджено 304 зразки питної води з об’єктів централізованого водопостачання, з них на мікробіологічні показники – 152, не відповідало вимогам – 28 (18,4%), на санітарно-хімічні показники – 152, не відповідало вимогам – 7 (5,3%). За результатами аналізу виробничого лабораторного контролю підготовлено та направлено пропозиції щодо усунення порушень вимог санітарного законодавства. Суб’єктами господарювання, які надають послуги водопостачання населенню, вживались заходи щодо приведення якості питної води відповідно вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».
Питання забезпечення населення району питною водою гарантованої якості залишається на постійному контролі спеціалістів Баштанського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.