На Вінниччині вдалося ліквідувати спалах вірусного гепатиту А. Загалом майже за два місяці лабораторно було підтверджено 333 випадки. Як зазначають у МОЗ, через тривалий інкубаційний період та можливий безсимптомний перебіг в регіоні ще фіксуватимуться поодинокі випадки захворювання.
Окрім цього поодинокі не пов'язані між собою випадки гепатиту А реєструвались у Дніпропетровській, Івано-Франківській, Тернопільській та Закарпатській областях.
Враховуючи значну кількість захворювань на гепатит А та в рамках інформаційно-просвітницької роботи щодо профілактики виникнення інфекційних захворювань серед населення Кіровоградщини, відбулась зустріч фахівців відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Голованівського районного управління Держпродспоживслужби в області з працівниками закладу дошкільної освіти Вільшанської територіальної громади.
Метою заходу стало підвищення обізнаності про захворювання на вірусний гепатит А, його шляхи передачі, клінічні прояви та основні профілактичні заходи.
Зокрема присутнім розповіли, що вірусний гепатит А – інфекційна хвороба, що вражає печінку. Виникає внаслідок недотримання особистої гігієни, загальної санітарної гігієни, вживання забруднених продуктів або води, а також при контакті з інфікованою людиною.
При цьому, вірус гепатиту А зберігається у воді від 3 до 10 місяців, у випорожненнях - до 30 діб, у сухому середовищі за кімнатної температури - протягом тижня, гине через 5 хвилин кип’ятіння.
Інкубаційний період досить тривалий – від 14 до 30 днів. Серед основних симптомів захворювання виокремлюють: підвищення температури тіла, втрату апетиту, важкість у правому підребер'ї, жовтяницю (пожовтіння склер та шкіри), потемніння сечі. Проте не у всіх інфікованих, особливо у дітей, ці симптоми можуть проявлятися.
Доповідачі наголосили, що питання дотримання санітарно-гігієнічних норм у дошкільному закладі є одним із ключових аспектів у профілактиці інфекційних хвороб, а отже й у збереженні здоров'я дітей та працівників. Особливо це важливо в умовах воєнного часу, коли можливі руйнування систем життєзабезпечення, погіршення або взагалі зникнення санітарно-побутових умов, доступу до чистої питної води, до якісних та безпечних продуктів харчування тощо.
Тому, спеціалісти Держпродспоживслужби області акцентували увагу на:
На завершення зустрічі було зазначено, що окрім дотримання звичних правил, ефективним засобом боротьби з гепатитом А є вакцинація. В Україні є кілька зареєстрованих ін'єкційних інактивованих вакцин проти вірусного гепатиту А. Вони рекомендовані, тобто не включені до Національного календаря щеплень. Вакцинувати дітей можна з 1 року. Як дітям, так і дорослим необхідні дві дози вакцини з інтервалом у 6-12 місяців.