У Кропивницькій районній державній адміністрації відбулося засідання місцевої державної надзвичайної протиепізоотичної комісії щодо епізоотичної ситуації з інфекційних хвороб тварин та птиці на території Кропивницького району. До засідання в режимі відеоконференції долучилися керівники органів місцевого самоврядування.
Начальник Кропивницького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Віктор Заброда поінформував присутніх про здійснення державного контролю за епізоотичною ситуацією на території району та нагадав, що з метою недопущення занесення збудників хвороб важливе дотримання профілактичних заходів власниками тварин та птиці.
Начальник Кропивницької районної державної лікарні ветеринарної медицини Віталій Тєльний у своєму виступі наголосив на необхідності обліку тварин та птиці в особистих селянських господарств на території громад. Також доповідач висвітлив проблемні питання, які виникають під час проведення заходів з ліквідації особливо небезпечних хвороб тварин та птиці.
Під час засідання комісії особлива увага була приділена запобіганню занесення збудника ящуру на територію України.
В Україні хвороба реєструвалася востаннє у 1988 році, а з 1992 року наша держава має статус країни вільної від вакцинації. Наразі існує загроза занесення вірусу хвороби з європейських країн, оскільки випадки були зафіксовані в Німеччині на кордоні з Польщею, Угорщині та в Словаччині.
Довідково. Ящур – гостра, висококонтагіозна хвороба тварин, що відносяться до ряду парнокопитих підряду жуйних, а також сімейства свиней та виду Camelusbactrianus із сімейства верблюдових.
До вірусу ящуру сприйнятливі велика рогата худоба, свині, вівці, кози, верблюди, буйволи, яки, олені, косулі, джейрани, сайгаки, тури, лосі, кабани, антилопи, слони, ведмеді, зебри та інші парнокопиті. На ящур може захворіти й людина. Люди заражаються при споживанні необеззараженого молока від хворих тварин.
Переносниками можуть бути і несприйнятливі до хвороби тварини - собаки, коти, коні, а інколи кури, качки, гуси, синантропна птиця тощо.
Хвороба проявляється лихоманкою, везикулярним ураженням ротової порожнини, вінчика, у корів - вим’я, а у молодих тварин ураженням міокарда та скелетних м’язів.
Серед клінічних ознак захворювання виокремлюють: слинотечу, наявність невеликої круглої або овальної форми виразки слизової оболонки рота (афт), ерозії на слизовій оболонці ротової порожнини та язика, підвищення температури тіла, кульгавість та зниження апетиту. У новонародженого молодняку ящур проходить у гострій формі з подальшою загибеллю тварин, без утворення афт.
Профілактика ящуру зводиться до суворого контролю за рухом поголів’я тварин, в тому числі – імпортом. Усі господарства незалежно від форми власності зобов’язані дотримуватись вимог закритого режиму роботи.