Інформація щодо спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь за 9 місяців 2022 року
опубліковано 05 жовтня 2022 року о 12:27

Відповідно до оперативних повідомлень за 9 місяців 2022 року працівники територіальних органів Держпродспоживслужби взяли участь у розслідуванні 49 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 470 осіб, з них 194 дитини (41%). Це значно менше ніж за аналогічний період 2021 року, коли працівники Держпродспоживслужби взяли участь у розслідуванні 71 спалаху гострих кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 899 осіб, з них 667 дітей (74,2 %).

Серед усіх спалахів після початку введення воєнного стану зареєстровано 42 спалахи, внаслідок яких постраждало 417 осіб, з них 159 дітей (38 %).   

Всього спалахи зареєстровано на території наступних областей (другою цифрою зазначено кількість спалахів після введення воєнного стану): у Львівській області – 15/14, Дніпропетровській - 6/6, Київський та Одеській – 6/5, Запорізькій – 3/2, Івано-Франківській та Тернопільській – 2/2, Полтавській та Черкаській – 2/1, Закарпатській, Кіровоградській, Хмельницькій областях та у м. Києві – 1/1, Чернівецькій області- 1/0. 

Серед розслідуваних спалахів розподіл за місцем виникнення наступний: 18 спалахів зареєстровано у місцях тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб, 10 – у закладах громадського харчування, 7 - у закладах освіти, 11 - у побуті, по 1 спалаху пов’язано з харчоблоком територіальної оборони, промислового підприємства та установи виконання покарань. 

Передача збудників інфекції в 2022 році відбувалася: харчовим шляхом - 32 спалахи, контактно - побутовим шляхом - 13, при 3 - фактори та шляхи інфікування не встановлено, забруднена вода стала фактором передачі при 1 спалаху.

За оперативними даними у поточному році 11 спалахів викликано вірусами (рота -, норовирусами), 14 - сальмонелами, 15 - іншими бактеріальними збудниками, 1 – шигелами, 1 – хворі не обстежувалися, 7 – збудника не встановлено.

Спеціалісти територіальних органів Держпродспоживслужби за 9 місяців 2022 року взяли участь у розслідування 55 випадів ботулізму з 61 постраждалим, 2 хворих померло. Летальні випадки зареєстровані у Львівській та Чернігівській областях, пов’язані із вживанням паштету м’ясного домашнього виготовлення та риби - тараньки придбаної з рук в місці стихійної торгівлі. 

Серед всіх випадків ботулізму після початку введення воєнного стану зареєстровано 51 випадок, з 56 постраждалими, 2 хворих померло

За 9 місяців 2021 року було взято участь у розслідуванні 60 випадків захворювання на ботулізм з 63 постраждалими, серед яких померло 8 хворих. 

За результатами розслідування випадків ботулізму у 2022 році встановлено, що 25 випадків з 30 постраждалими пов’язані з вживанням консервації домашнього приготування (м’ясні консерви – 19 випадків з 22 постраждалими, овочеві - 4 випадки з 5 постраждалими та рибні – 2 випадки з 3 постраждалими), 20 випадків (21 постраждалий) пов’язано із в’яленою, жареною рибою (15 випадків з 16 постраждалими – домашнього виготовлення, 4 – придбаною в місцях стихійної торгівлі, 1 – невідомого походження). У 10 випадках за попередніми даними захворювання ймовірно пов’язано з продукцією промислового виробництва (8 – рибна продукція, 2 – м’ясна), серед яких у 5 випадках виробника не встановлено, у тому числі за 2 випадками проведення протиепідемічних заходів триває.

З метою встановлення причин та умов виникнення спалахів та харчових отруєнь працівники територіальних органів Держпродспоживслужби взяли участь у проведенні санітарно-епідеміологічних розслідувань та вжили відповідні заходи реагування. 

З початку 2022 року керівникам об’єктів надано 53 приписи та розпоряджень щодо усунення встановлених порушень, у 5 випадках тимчасово призупинялось виробництво харчових продуктів, функціонування потужностей, вилучено з реалізації 367,377 кг, 5,5 л небезпечної продукції та 150 шт. яєць, складено 17 протоколів про адміністративні правопорушення на суму – 172 975 грн., відсторонено від роботи 59 працівників. У зв’язку із виникненням спалахів направлено 225 листів до різних зацікавлених структур, у тому числі 105 - до місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, 39 - керівникам об’єктів, 81 - до територіальних підрозділів Національної поліції України та прокуратури, якими порушено 9 кримінальних проваджень. За ініціативи територіальних органів Держпродспоживслужби у зв’язку із виникненням спалахів було ініційовано проведення 5 засідань регіональних комісій з питань техногенно - екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій з прийняттям відповідних рішень та 9 нарадах в місцевих органах виконавчої влади.  

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux