Фахівці ГУ Держпродспоживслужби у м.Києві взяли участь у роботі «Національного форуму з елімінації сказу: від стратегії до дій», який організований ВООЗ із партнерами. Під час заходу учасники мали змогу вибудувати зв’язки, обговорити важливі питання та знайти практичні рішення для імплементації Національної стратегії з елімінації сказу.
Щороку сказ забирає життя 59 000 людей, це приблизно одна смерть кожні дев'ять хвилин. 40% жертв – діти з Азії та Африки. Смертям від сказу можна запобігти, якщо більше знати про захворювання, вакцинувати тварин і застосовувати ліки після укусів.
Сьогодні існують вакцини і методи, які допомагають запобігти смертям. Недорогі заходи можуть зупинити поширення інфекції та врятувати багато життів.
Розвиток системи спостереження за сказом також покращує охорону здоров'я загалом, робить її ефективнішою і економить кошти. Скоординована боротьба з хворобою сприяє її профілактиці та готовності до реагування.
У минулому зусилля були розрізненими, але у 2015 році з'явився глобальний план, який має на меті досягти нульової смертності від сказу, що передається собаками, до 2030 року.
Розбудова потенціалу, необхідного для нагляду за сказом, є великим внеском у систему охорони здоров’я країни загалом. Вона дозволяє зміцнити систему охорони здоров’я шляхом удосконалення механізмів нагляду за іншими захворюваннями та розширення доступу до медичної допомоги. Мінімізація дублювань та підвищення ефективності за рахунок об’єднання ресурсів і розвитку потужних мереж послуг із охорони здоров’я забезпечує економію коштів та максимально ефективне використання ресурсів. Скоординоване реагування на основі програм боротьби зі сказом сприяє профілактиці захворювання та забезпеченню готовності. Це означає, що інтегрована ліквідація сказу є моделлю для співпраці в рамках підходу «Єдине здоров’я».
У минулому глобальні зусилля з реагування були фрагментованими та нескоординованими. Для подолання проблеми потрібно об’єднати зусилля, разом визначити досяжні цілі та розробити спільний план. Важливий крок у цьому напрямку відбувся у 2015 р, коли ініційовано глобальний заклик до дій і встановлено ціль із досягнення нульового показника смертності людей від сказу, що передається собаками, у всьому світі до 2030 р.
Чотири провідних організації – Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО), Всесвітня організація охорони здоров’я тварин (МЕБ) та Глобальний альянс із контролю сказу (GARC) – об’єднали зусилля в колаборації «United Against Rabies» для досягнення зазначеної цілі. Нинішній форум – одна з ланок цього процесу.
Колаборація скоординовано використовує наявні інструменти та досвід для розширення можливостей, забезпечення взаємодій та створення умов для порятунку людських життів від сказу.
За останнє десятиліття було створено міцну доказову базу для ліквідації сказу. У рамках глобального руху за ліквідацію сказу регіональні мережі активно залучають країни до підтримки одна одної, обміну знаннями та розбудови спроможностей – від сусіда до сусіда. Ці мережі дозволяють країнам отримувати доступ до наявних інструментів, ділитися місцевими знаннями та досвідом і передавати дані через регіональні платформи, забезпечуючи структуру підтримки та основу для розширення і досягнення успіху на глобальному рівні.
Знання, інструменти та технології, необхідні для того, щоб покласти край смертності людей від сказу, доступні та довели свою ефективність.
Програми для підтвердження концепції продемонстрували, що ліквідація сказу можлива за допомогою наявних засобів навіть у бідних країнах, де сказ є ендемічним захворюванням. Ці програми демонструють можливість реалізації їх на практиці у найрізноманітніших умовах.