З початку поточного року спеціалісти Держпродспоживслужби Кіровоградщини перевірили відповідність 1 222 об’єктів водопостачання вимогам чинного законодавства (162 об’єкти централізованого водопостачання, 1 060 – нецентралізованого). На 582 об’єктах водопостачання виявлені порушення (112 об’єктів централізованого водопостачання, 470 – нецентралізованого).
Серед найпоширеніших порушень на об’єктах централізованого водопостачання:
На об’єктах нецентралізованого водопостачання не проводиться щорічне планове обстеження та ремонт колодязів, їх чищення, дезінфекція та знезараження питної води; не здійснюється періодичний контроль безпечності та якості питної води; відсутні санітарні паспорти; не визначений балансоутримувач; в колодязях, де виконані ремонтні роботи та дезінфекція, після їх завершення не проводяться лабораторні дослідження води.
В ході обстежень об’єктів водопостачання спеціалісти відбирали зразки води для лабораторних досліджень. Так за санітарно-хімічними, мікробіологічними та вірусологічними показниками досліджено 264 зразки води питної з об’єктів централізованого водопостачання. Відповідно до результатів виявлено 61 відхилення за санітарно-хімічними показниками, 2 відхилення за мікробіологічними. Лабораторне дослідження також пройшов 61 зразок води питної з об’єктів нецентралізованого водопостачання, виявлено 21 відхилення за санітарно-хімічними та 10 відхилень за мікробіологічними показниками. За радіологічними показниками досліджено 106 зразків води з водогонів, без відхилень, на вміст радону - 24 зразки води з громадських колодязів і свердловин, виявлено 1 відхилення.
Стосовно об’єктів водовідведення в області, таких обстежено 15, з них на 10 виявлено порушення. Зокрема на об’єктах не проводились лабораторно-інструментальні вимірювання концентрації шкідливих речовин в атмосферному повітрі від роботи каналізаційних очисних споруд, тому неможливо визначити, чи не перевищують концентрації шкідливих факторів на зовнішній межі санітарно-захисної зони їх гігієнічні нормативи; відведення стічних вод у водні об’єкти погіршує якість води в місцях водокористування (перевищує вміст фосфатів); не проводиться біологічна очистка стічних вод; конструкції очисних споруд застарілі, вкриті іржею, труби потребують заміни; в зоні санітарної охорони біля очисних споруд територія не впорядкована, не покошені бур’яни; не дотримуються правила безпеки при проведенні мікробіологічних досліджень; спецодяг працівників лабораторії не зберігається в індивідуальних шафах; працівниками, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, не пройдений медичний огляд.
З метою усунення порушень балансоутримувачам об’єктів та органам місцевого самоврядування направлено 160 приписів та рекомендаційних листів. Водночас за невиконання вимог приписів винесено 4 постанови про накладення адміністративного стягнення на балансоутримувачів.
Також за вказаний період проведено 25 засідань обласної, міської та районних комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій щодо стану водозабезпечення населення області.