У Холодногірському районі Харкова зареєстрований випадок захворювання на ботулізм. Постраждалий госпіталізований до КНП «Міська клінічна лікарня №2 імені проф. О.О. Шалімова».
Чоловік розповів, що 26-го вересня вживав в’ялену рибу «синець», яку придбав у кіоску дрібнороздрібної торгівлі Новобаварського району Харкова.
Фахівцями ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області організовано та проводиться епідрозслідування за вказаним фактом.
Це другий випадок ботулізму, що зафіксований на території Харківської області від початку 2022 року.
Ботулізм – це харчове отруєння, зумовлене вживанням продуктів, у яких накопичилися ботулотоксини. Їх не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.
Увага! Щоб уникнути захворювання на ботулізм, необхідно дотримуватися наступних правил:
Найчастіше причиною ботулізму стають:
Потенційно небезпечними є всі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувалися або зберігалися неналежним чином.
Одна з найперших ознак ботулізму – порушення зору (хворого турбує «сітка або туман» перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу, біль під час ковтання, подразнення в горлі – ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів. Хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.
Якщо є найменша підозра на захворювання, негайно зверніться до лікаря! Людину з підозрою на ботулізм обов’язково треба госпіталізувати, бо саме від ранньої діагностики та правильного лікування залежить життя хворого.
Спеціалісти територіальних органів Держпродспоживслужби з початку поточного року взяли участь у розслідуванні 54 випадків ботулізму з 60 постраждалими, 2 хворих померло. Летальні випадки зареєстровані у Львівській та Чернігівській областях, пов’язані із вживанням паштету м’ясного домашнього виготовлення та риби-тараньки, придбаної з рук у місці стихійної торгівлі.
Серед усіх випадків ботулізму після початку введення воєнного стану зареєстровано 50 випадків з 55 постраждалими, 2 хворих померло.
За результатами розслідування випадків ботулізму в 2022 році встановлено, що 24 випадки з 29 постраждалими пов’язані з вживанням консервації домашнього приготування (м’ясні консерви – 18 випадків з 21 постраждалим, овочеві – 4 випадки з 5 постраждалими та рибні – 2 випадки з 3 постраждалими), 20 випадків (21 постраждалий) пов’язано із в’яленою, смаженою рибою (15 випадків з 16 постраждалими – домашнього виготовлення, 4 – придбаною в місцях стихійної торгівлі, 1 – невідомого походження). У 10 випадках за попередніми даними захворювання ймовірно пов’язано з продукцією промислового виробництва (8 – рибна продукція, 2 – м’ясна), серед яких у 5 випадках виробника не встановлено.