Щороку навесні, з початком дачного сезону, зростає реалізація насіння овочевих культур та садивного матеріалу багаторічних рослин роздрібними продавцями та спеціалізованими магазинами.
Як же зорієнтуватись у великій різноманітності яскравих пакетиків, уникнути ризику придбання некондиційного (непридатного для посіву) насіння та саджанців?
Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області повідомляє, що відповідно до чинного законодавства допускається обіг партій насіння та сортів, які занесені до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.
Звертаємо увагу споживачів: при придбанні насіння овочевих та баштанних культур, кормових коренеплодів і садивного матеріалу багаторічних рослин покупець (споживач) має право вимагати від продавця (реалізатора) відомості про товар, який він хоче придбати, а саме:
Варто знати, що термін дії документів за результатами визначення посівних якостей насіння становить 12 місяців, а упакованих в герметичну тару – 24 місяці. Використання та реалізація насіння та садивного матеріалу, які не забезпечені супровідними документами про їх походження та якість забороняється!
Власник насіння повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу відповідними документами. Ці документи повинні зберігатись на місці торгівлі та пред’являтись за вимогою.
Звертайте увагу на особливості маркування пакувань насіння. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, відповідно до ДСТУ 6006:2008 зазначається: назва країни-виробника, фірми/підприємця, товарний знак, юридична адреса пакування насіння, культура, сорт (гібрид), маса або кількість штук насіння в пакеті, номер партії, рік урожаю, схожість, документ про посівні якості насіння, коротка інформація про культуру (опис сорту), поради щодо вирощування.
Наголошуємо: при розкритті пакування намагайтесь не пошкодити місце, на якому вказаний номер партії, зберігайте квитанцію (фіскальний чек) на придбаний товар.
Обираючи між вітчизняною й іноземною продукцією треба мати на увазі, що в іноземній продукції ми мало що контролюємо. В Україну з-за кордону часто завозять насіння не найновіших гібридів і сортів, а те, що там уже не беруть. Нині сортозміна дуже швидка — кожні 3–5 років. А часто пропонують сорти й гібриди 20-річної давнини.
Відповідальність за продаж неякісного насіння є суто господарська. Ошуканому споживачу слід звертатися до суду й стягувати вартість неякісного насіння.
Пам’ятайте, якісне насіння хороших сортів та гібридів дешевим не буває!