Одним із основних завдань, покладених на Держпродспоживслужбу, відповідно до Закону України «Про карантин рослин» є охорона території нашої країни від занесення регульованих шкідливих організмів.
Так, при проведенні фітосанітарного контролю вантажів з імпортними рослинами, рослинними продуктами та іншими об’єктами регулювання у сфері карантину рослин, у першому кварталі 2023 року, державними фітосанітарними інспекторами Держпродспоживслужби виявлено 4 випадки зараження карантинними організмами, а саме:
Виявлені регульовані шкідливі організми були ідентифіковані фахівцями уповноважених фітосанітарних лабораторій, згідно з вимогами міжнародних, регіональних та національних стандартів, інструкцій та протоколів, з використанням сучасного каліброваного лабораторного обладнання. За результатами проведених фітосанітарних експертиз фітосанітарними лабораторіями видано висновки фітосанітарної експертизи (аналізів).
В кожному випадку заражений вантаж було затримано і до нього застосовувались відповідні фітосанітарні заходи. З метою недопущення подібних випадків до країн-експортерів було надіслано нотифікації про невідповідність вантажу фітосанітарним заходам України.
Оскільки регульовані шкідливі організми є небезпечними для рослин і рослинної продукції і їх розповсюдження може призвести до погіршення продовольчої безпеки та завдати значних економічних збитків Україні, зазначені види карантинних організмів включені до національного Переліку регульованих шкідливих організмів України, який затверджений наказом Міністерства аграрної політики України від 29.11.2006 № 716. Загалом Перелік містить 214 видів шкідників, нематод, бур’янів та грибкових, бактеріальних і вірусних хвороб рослин, відсутніх в Україні, обмежено поширених в Україні і регульованих некарантинних шкідливих організмів.
Довідково. Протягом 2022 року при проведенні фітосанітарного контролю імпортних рослин, рослинних продуктів та інших об’єктів регулювання у сфері карантину рослин виявлено 35 випадків зараження вантажів карантинними організмами.