Минулого тижня в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Чернігівській області було проведено семінар-практикум, у якому взяли участь представники Головного управління, Чернігівської регіональної та міжрайонних державних лабораторій Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, начальники та державні ветеринарні інспектори районних управлінь, начальники та спеціалісти обласної та районних державних лікарень ветеринарної медицини.
У ході роботи учасники мали змогу обмінятися досвідом, підвищити рівень знань щодо правил проведення епізоотичних розслідувань, відбору зразків та транспортування біологічного/патологічного матеріалу (зразків крові, тканин мозку, щелеп) від диких тварин для дослідження на сказ, якості та точності оформлення супровідних документів.
Начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області Юрій Павлішен повідомив, що перші два етапи кампанії з пероральної імунізації диких м′ясоїдних тварин проти сказу на території області у 2024 році проведено. Завершальним етапом буде проведення лабораторного контролю за її ефективністю. Контроль ефективності вакцинації проводиться шляхом дослідження біологічного матеріалу на наявність збудника сказу, біомаркеру на зубах та антитіл до вірусу сказу у сироватці крові. Він зазначив: від правильності і професійності відбору зразків від диких тварин та транспортування біологічного/патологічного матеріалу для дослідження на сказ залежить оцінка результативності проведення пероральної кампанії.
Одним із спікерів був начальник відділу організації протиепізоотичної роботи Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області Анатолій Портянко. Він розповів про епізоотичну ситуацію по сказу тварин в Україні загалом та конкретно по області, правила проведення епізоотичного розслідування при підозрі та підтвердженні сказу, порядок та терміни звітування про випадок сказу.
Під час заняття слово надали Юрію Кравченку, заступнику начальника, завідувачу відділом епізоотичної роботи Ніжинської районної державної лікарні ветеринарної медицини, який поділився здобутими знаннями та досвідом, отриманими під час Всеукраїнського семінару «Порядок дій при підозрі, виявленні та ліквідації спалахів сказу», що проходив у м.Дунаївці Кам’янець-Подільського району Хмельницької області. Він розповів, які типові помилки допускалися під час відбору зразків від диких тварин та транспортування біологічного/патологічного матеріалу для дослідження на сказ.
Перед учасниками семінару з презентацією та навчальним відеоматеріалом виступила завідувач вірусологічним відділом, лікар ветеринарної медицини Чернігівської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Наталія Ненич. Вона показала, як здійснювати відбір матеріалу, надала практичні рекомендації щодо відбору та транспортування матеріалу для досліджень з метою отримання достовірних результатів.
Завершальним етапом заходу стала демонстрація відбору зразків, що проводився спеціалістом патоморфологічного відділу Чернігівської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
У ході обговорення учасники піднімали питання, отримували відповіді, та прийшли до єдиного рішення: лише єдиною командою, спільними зусиллями та скоординованими діями можна досягти належного результату.