У населених пунктах області спеціалістами районних державних лікарень ветеринарної медицини здійснюється робота щодо профілактики та боротьби зі сказом тварин. З початку 2023 року щеплено антирабічною вакциною 500 голів ВРХ, 41 041 голів собак та 34 554 голів котів.
У червні 2023 року область отримала 70,540 тис. доз антирабічної вакцини "Рабістар". Профілактичні щеплення проти сказу тварин проводиться відповідно до плану.
Варто зазначити, станом на 01.04.2023 року в області обліковується 107500 голів собак та 108380 голів котів.
Лікарі зазначають: протягом останніх років жителі області все активніше вакцинують як своїх домашніх улюбленців, так і тих, що вважаються безпритульними, але перебувають під опікою зооволонтерів. Свою роль у цьому відіграють, зокрема, постійні публікації на офіційному сайті Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, які поширюються місцевими засобами масової інформації й охоплюють значну кількість громадян.
У населених пунктах проводиться роз`яснювальна робота щодо сказу тварин.
Фахівці радять господарям не очікувати на щорічну планову вакцинацію, якщо вони переймаються здоров’ям своїх вихованців, а звертатися до державних установ ветеринарної медицини. Вакцина проти сказу є безкоштовною.
Що варто знати про сказ?
Сказ - особливо небезпечне вірусне захворювання усіх теплокровних тварин і людини. Належить до інфекційних природно-вогнищевих захворювань вірусної етіології, з ураженням центральної нервової системи. Не існує території, яка вільна від сказу взагалі. В Україні це захворювання реєструється в усіх областях і природно-географічних зонах.
Збудник сказу - вірус, який живе і розмножується лише в живому організмі, зокрема в головному і спинному мозку. Велика кількість його накопичується у слинних залозах.
Джерелами сказу є дикі тварини переважно із сімейства собачих (вовки, лисиці), а також кажани. Небезпека цих тварин обумовлена наявністю в їх слині значної концентрації вірусу (у вовків - в 90-100%, лисиць - в 80-90%, собак і кішок - в 50%).
Сказ - ранова інфекція, при якій зараження найчастіше відбувається при укусі.
У повсякденному житті можуть мати місце випадки зараження при послинені пошкоджених шкірних покривів і слизових оболонок людини хворими на сказ тваринами при розбиранні туш, контакті зі шкірою, забрудненою слиною.
Хворі на сказ тварини виділяють вірус зі слиною вже в останні дні інкубаційного періоду – за 7-10 днів до появи клінічних проявів і впродовж усього періоду
хвороби. Тяжкість клінічних проявів залежить від багатьох чинників: місця проникнення вірусу в організм, його вірулентності й дози, стану організму людини або тварини. Ймовірність зараження при укусах хворими собаками становить 14%, лисицями - до 30%, вовками - 70%. Тривалість інкубаційного періоду залежить від локалізації укусу (обличчя, шия, нижні або верхні кінцівки, тулуб).
У людини інкубаційний період може тривати в середньому 30-90 днів, найкоротший – 7 днів. Необхідно пам’ятати, що тварин, які нанесли укуси, необхідно ізолювати і проводити за ними 10-денний ветеринарний нагляд.
Категорично забороняється знімати шкури з тварин, у яких є підозра на захворювання.
Постраждалі від укусів та подряпані бродячими, домашніми або дикими тваринами мають терміново звернутися за медичною допомогою до медзакладу для отримання невідкладної допомоги й вирішення питання про здійснення лікувально-профілактичної імунізації. При можливості необхідно самостійно промити рану значною кількістю мильної води, краї рани змазати 70-градусним спиртом або 5% розчином йоду, накласти асептичну суху пов’язку і звернутися до лікаря.
Неохідно пам’ятати: якщо вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, негайно зверніться до лікаря! Зволікання може коштувати життя!
Щоб захистити себе і оточуючих від сказу:
Пам’ятайте: ваше здоров’я і здоров’я ваших улюбленців - у ваших руках! Дбайте про них!
Звертаємо особливу увагу: вакцинувати домашніх тварин (собак і котів) проти сказу необхідно щороку протягом всього їхнього життя!