З метою запобігання ускладнень санітарно-епідемічної ситуації в області, фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області здійснють моніторингові обстеження місць тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб у зв’язку з військовою агресією російської федерації.
Під час перевірок особлива увага приділяється дотриманню «Мінімальних вимог щодо забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення під час екстреного облаштування місць тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб, у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації», затверджених наказом МОЗ України від 31.03.2022 № 554.
Перебування внутрішньо переміщених осіб організовано на 42 підконтрольних Головному управлінні об’єктах, у т. ч. 17 закладів освіти (дошкільної та загальної середньої освіти, інтернатних закладів, гуртожитків закладів професійно – технічної освіти та вищих навчальних закладів) та 25 інших об’єктах (санаторії, готелі, гуртожитки підприємств, заклади соціального захисту та ін.) у містах Черкаси, Сміла, Умань, Канів та територіальних громадах області.
Фахівцями Головного управління з початку введення воєнного стану проведено 519 моніторингових обстежень означених закладів. Порушення санітарно-гігієнічних та протиепідемічних вимог були виявлені у 31,5 % випадків. Основні з них: відсутні пандуси, санвузли для перебування маломобільних груп населення, недостатня площа житлових кімнат та неукомплектованість їх необхідними меблями відповідно до кількості проживаючих (стільці, приліжкові тумби, шафи для особистих речей). У частині закладів не створені необхідні умови для прання білизни, відсутні ізолятори, не забезпечено медичний нагляд за проживаючими.
У більшості закладів створені відповідні умови для самостійного приготування їжі (встановлені електроплити, електрочайники, мультиварки, мікрохвильові печі, в окремих закладах посудомийні машини). Для зберігання харчових продуктів в наявності холодильне обладнання.
Організоване харчування внутрішньо переміщених осіб здійснюється лише у закладах, де відсутні окремі приміщення для приготування їжі (дошкільні заклади, санаторії, окремі гуртожитки). Харчування, в основному, одно-дворазове для дорослих та триразове для дітей. Вартість харчування на одну особу в день та норми харчування для даного контингенту не визначені, тому кожний заклад організовує харчування за самостійно розробленим меню. Крім бюджетних коштів додатково використовуються харчові продукти отримані у рамках гуманітарної, спонсорської допомоги.
Контроль за організованим харчуванням проживаючих здійснюється адміністрацією та медичним персоналом закладів, ведеться необхідна документація по контролю за якістю та безпечністю харчових продуктів, умовами та термінами зберігання, технологією приготування страв.
За результатами означеної роботи Головним управлінням на адресу органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, керівників закладів, установ, де перебувають тимчасово переміщені особи, направлено 147 пропозицій та проведено 276 бесід щодо забезпечення належних санітарно-гігієнічних та протиепідемічних умов у місцях проживання внутрішньо переміщених осіб, організації безпечного харчування та здійснення постійного контролю за якістю та безпечністю власних харчових продуктів, умовами їх зберігання.
З метою недопущення виникнення інфекційних захворювань, харчових отруєнь серед внутрішньо переміщених осіб Головним управлінням надані пропозиції відповідальним за розміщення, щодо забезпечення належного медичного нагляду за проживаючими, створення умов для негайної ізоляції осіб з проявами захворювань та організувати подальше направлення до закладу охорони здоров’я.
На даний час ускладнень санітарно-епідемічної ситуації, спалахів гострих кишкових інфекцій, харчових отруєнь, пов’язаних з місцями тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб, не зареєстровано.
Головне управління продовжує здійснювати відповідні профілактичні заходи.