З метою упередження отруєння бджіл на Запоріжжі налагоджують співпрацю між владою, аграріями та пасічниками
опубліковано 03 березня 2020 року о 11:49

Фахівці Головного управління Держпродспоживслужби Запорізької області продовжують проводити роз’яснювальну роботу щодо профілактики інфекційних та інвазійних захворювань бджіл, упередження отруєння бджіл внаслідок застосування пестицидів.

Цього разу семінари з вказаного питання були проведені для аграріїв та бджолярів Новомиколаївського, Михайлівського та Запорізького районів.  У семінарах також взяли участь представники органів влади районів.

В ході семінару фахівці Держпродспоживслужби акцентували увагу сільгоспвиробників на те, що вони завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, зобов'язані оповіщати населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь, бджолярів та об'єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м. від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранні ранкові (до 10) і вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 град.С., коли бджоли не вилітають з вулика.

Обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне).

Застосування гербіцидів із поливною водою шляхом дощування (гербігація) допускається при швидкості вітру до 4 м/с.

Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням - 300 м.

При застосуванні аерозольних генераторів регульованої дисперсності санітарно-захисні зони повинні відповідати вимогам, зазначеним в інструкції для даного виду апаратури. Обробка посівів у цих зонах допускається при напрямку вітру від населених пунктів і інших об'єктів, що підлягають санітарному захисту.

Для проведення авіахімробіт можуть використовуватися тільки препарати, що дозволені до використання авіаційним методом, які  пройшли державну реєстрацію при наявності фітосанітарного та екологічного обґрунтування необхідності проведення даних робіт.

Замовник послуг зобов’язаний облаштовувати тимчасовий аеродром на який потрібно отримати дозвіл щодо права його експлуатації. За три дні до проведення авіахімробіт повідомити населення про дату та час їх проведення засобами радіо, телебачення, в пресі тощо,  щоб уникнути проведення сільськогосподарських робіт,  випасу худоби  та забезпечити вивіз пасік  на відстань більше ніж 5 км. Обов’язково встановлюються  попереджувальні знаки безпеки з кінцевим терміном очікування на відстані 300 м. від оброблюваних ділянок землі, у тому числі на дорогах, що проходять через оброблювані ділянки.

Проведення авіахімробіт необхідно узгодити з Держпродспоживслужбою і Мінекобезпеки не пізніше, ніж за 10 діб до початку робіт.

Застосування пестицидів авіаційним методом в сільському господарстві повинно здійснюватися в ранкові та вечірні години дня, при швидкості руху повітря, що не перевищує - 3 м/с (дрібнокрапельне обприскування) і 4 м/с (крупнокрапельне обприскування), температурі повітря не вище +22 град. С, робоча висота над об'єктом обробки повинна бути не менше 3 м.

До роботи з пестицидами допускаються особи, що пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку та мають відповідні посвідчення, допуск та наряд на виконання робіт з пестицидами.

У свою чергу, після отримання повідомлення про майбутню хімічну обробку, бджолярам необхідно на цей період вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати виліт бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів.

Тобто відповідальність за безпеку бджіл несуть як аграрії так і власники пасік.

Присутні дійшли висновку, що лише тісна співпраця між органами місцевого самоврядування, аграріями та пасічниками дозволить запобігти випадкам отруєння бджіл внаслідок застосування пестицидів.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux