Як працює Держпродспоживслужба у Запорізькій області в умовах війни
опубліковано 16 червня 2022 року о 14:35

Ситуація в Запорізькій області залишається складною. Частина території області наразі знаходиться під окупацією та постійними обстрілами, але у підконтрольних містах фахівці Держпродспоживслужби продовжують працювати, забезпечуючи санітарне та епідемічне благополуччя населення, контролюючі епізоотичну ситуацію, безпечність харчових продуктів тощо.

Про те, як організована робота в умовах війни, говоримо з начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області Владиславом Катченко.

-Владиславе Євгеновичу, наразі у Запорізькій області ситуація напружена. Який головний пріоритет сьогодні у служби?

-Так, дійсно, ситуація в області є напруженою. На жаль, більша частина територіальних громад знаходиться в районі проведення воєнних дій або в тимчасовій окупації чи блокуванні, у зв’язку з чим на певних територіях неможлива безпечна робота окремих структурних підрозділів. Внаслідок воєнних дій частина приміщень служби зазнали руйнувань, знищено та пошкоджено майно.

Щодо головного пріоритету, то я б сказав, що у нас всі функції є головними: це і забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, безпечність харчових продуктів, епізоотична ситуація в області, фітосанітарна безпека, контроль за встановленням суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі цін на соціально значущі товари та інші.

Працюючи за цими напрямками, у нас є щоденна взаємодія із Запорізькою обласною військовою адміністрацією та районними адміністраціями, територіальними громадами (де є можливість), ГУ Національної поліції в Запорізькій області, Бюро економічної безпеки України в Запорізькій області, ГУ державної податкової служби, ДУ «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» та іншими структурами. Спілкуємось з бізнесом, беремо участь у засіданнях комісій ТЕБ НС, з питань евакуації та надання гуманітарної допомоги.

 - Як організовано державний нагляд за дотриманням санітарного законодавства?

 - Запоріжжя стало так званим хабом для вимушених переселенців. З перших днів війни місто вже прийняло понад 141 тис. жителів із Маріуполя, тимчасово окупованих територіальних громад Запорізької області, Херсонщини. Наразі Запоріжжя продовжує приймати людей, які змушені покинути свої домівки через окупацію чи бойові дії. Це великий потік людей, тому з метою забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення наші спеціалісти у складі моніторингових груп спільно з представниками Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ проводять обстеження закладів тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб.

Зокрема, моніторинговими групами проводиться оцінка умов проживання внутрішньо переміщених осіб, які знаходяться в місцях тимчасового перебування, надання їм медичної допомоги, стану їх забезпечення харчуванням, питною водою, водовідведенням, засобами гігієни. Ми надаємо рекомендації щодо забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення під час екстреного облаштування місць тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб, проводимо заходи для профілактики отруєнь. У 41 місці тимчасового перебування ВПО ми надавали пропозиції щодо поліпшення умов їх розміщення.

Окремо наші спеціалісти обстежують умови зберігання харчових продуктів в місцях зберігання та видачі гуманітарної допомоги.

Можу сказати, що сьогодні на підконтрольній території Запорізької області санітарно-епідемічна ситуація без ускладнень. Реєструються поодинокі випадки захворювань на гостру кишкову інфекцію серед вимушено переселених осіб, побутового характеру, які пов’язані з недотриманням умов збереження харчових продуктів та недодержанням особистої гігієни захворілими. Стабільною та контрольованою є ситуація з моніторингом якості питної води. ДУ «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» були виявлені відхилення за санітарно-хімічними показниками води питної в м. Запоріжжя. Зазначені відхилення не критичні, проте фахівцями Головного управління спільно з КП « Водоканал» проведені заходи щодо з’ясування причин погіршення якості води питної та приведення їх до нормативних показників. Наразі, згідно інформації Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ, вода в області є безпечною для споживання.

 - Як організовано контроль безпечності харчових продуктів, зокрема, на агропродовольчих ринках? 

- З метою недопущення обігу небезпечних харчових продуктів та кормів, спеціалісти державних лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи Держпродспоживслужби продовжують здійснювати державний контроль та нагляд за дотриманням ветеринарно-санітарних вимог при торгівлі на ринку м'ясом, м'ясопродуктами, молоком, молокопродуктами, яйцями, рибою, рибопродуктами, медом, іншою продукцією тваринного і рослинного походження.

За три місяці дії воєнного стану в лабораторіях ветеринарно-санітарної експертизи ринків проведено понад 107 тис. експертиз. При цьому виявлено майже 750 випадків хвороб тварин. Уражені частини органів цих тварин (субпродукти) загальною вагою близько 2 тонн знешкоджені та утилізовані згідно діючих інструкцій.

Також не допущено до реалізації майже 700 кг рослинних продуктів з причин підвищеного вмісту нітратів та понад 200 кг молокопродуктів з причин механічного забруднення, фальсифікації тощо.

- Як працюєте зараз із бізнесом?


- Продовжується робота щодо ведення державного реєстру потужностей операторів ринку. За цей період зареєстровано близько 50 суб’єктів господарювання. Видано 160 сертифікатів для експортних вантажів, переважно на соняшникову олію та мед. Основними експортерами підконтрольних вантажів, як і до повномасштабного вторгнення російської федерації, є підприємства м. Запоріжжя та Запорізького району, які відновили свій експортний потенціал впродовж березня-квітня 2022 року. За період повномасштабної агресії з боку російської федерації до Єдиного державного реєстру внесено інформацію щодо видачі більше 3,3 тисяч ветеринарних документів.

- Яка наразі епізоотична ситуація в області? 

 - У 2021 році працівники районних та міських державних лікарень ветеринарної медицини та ветеринарні лікарі тваринницьких господарств Запорізької області вчасно і якісно провели відповідальну і кропітку роботу щодо діагностики та профілактики інфекційних хвороб. Не дивлячись на труднощі, в І та ІІ кварталах 2022 року здійснювались заходи щодо вакцинації тварин проти сибірки, класичної чуми, хвороби Ньюкасла, сказу. Також проводилась діагностика щодо ящуру, заразного вузликового дерматиту, лейкозу, бруцельозу, туберкульозу, сальмонельозу, грипу та хвороби Ньюкасла, сказу та інших хвороб. За результатами проведених досліджень не виявлено позитивних результатів, отже епізоотична ситуація в області зараз є стабільною і контрольованою, що свідчить про благополуччя нашого регіону відносно основних інфекційних хвороб тварин та птиці.

 - Розкажіть про роботу за фітосанітарним напрямом.

 - За цим напрямом також продовжуємо роботу. Так, при здійсненні фітосанітарного контролю щодо вантажів з об’єктами регулювання, які ввозились в Україну та вивозились за її межі проінспектовано 36 транспортних засобів, 85 тонн об’єктів регулювання та близько 500 шт. дерев’яно-пакувальних матеріалів. Видано 32 акти про проведення фітосанітарних процедур. При здійсненні фітосанітарного контролю за обігом об’єктів регулювання всередині країни видано 102 акти про проведення фітосанітарних процедур та 12 карантинних сертифікатів.

 - Як контролюються ціни на соціально значущі товари?

- Налагоджена взаємодія із Запорізькою обласною військовою адміністрацією та районними адміністраціями, територіальними громадами (де є можливість), Головним управлінням Національної поліції в Запорізькій області, Бюро економічної безпеки України в Запорізькій області. Я та мої заступники на постійному зв’язку з керівниками торговельних мереж. Проводяться зустрічі з бізнесом, в тому числі під керівництвом голови Запорізької обласної військової адміністрації Олександра Старуха.

Щоденно проводяться моніторингові обстеження цін на соціально значущі товари. Протягом березня-травня проведено цінові спостереження на понад 2,1 тис. об’єктів торгівлі, в тому числі за зверненнями громадян. Якщо в перші тижні в мережах магазинів було виявлено суттєве необгрунтоване підвищення цін на окремі продукти харчування, то наразі є розуміння щодо цінової політики в цих мережах. Однак, виявляються випадки встановлення фізичними особами-підприємцями роздрібних цін із завищеними рівнями торговельних надбавок від 11,1% до 37,7 % на окремі продовольчі товари, що мають істотну соціальну значущість (хліб, борошно, олія соняшникова, тушка куряча, молоко, яйця). З цими суб’єктами господарювання проводиться роз’яснювальна робота щодо обов'язковості дотримання вимог чинного законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін на продовольчі товари в умовах воєнного стану.

Окремий напрямок – перевірки АЗС, які проводяться за дорученням Прем’єр-міністра України. Нами спільно з представниками ГУ Національної поліції області було розпочато 17 позапланових перевірок АЗС. За порушення вимог законодавства прийняті рішення про застосування до 5 суб’єктів господарювання адміністративно-господарських санкцій у сумі 170 тис. грн.

- Крім основних функцій, багато уваги приділяється волонтерській діяльності. Розкажіть про це. 

З перших днів війни працівники Головного управління Держпродспоживслужби займаються волонтерською діяльністю по наданню допомоги ЗСУ, теробороні, тимчасово переміщеним особам, соціально незахищеним категоріям громадян, населенню тимчасово окупованих територій. Мова йде про збір та надання продуктів харчування, ліків, одягу, засобів гігієни, виготовлення «їжаків», обладнання укріплень для тероборони, маскувальних сіток для ВСУ тощо. Також ми допомагаємо у приготуванні й доставці їжі для ВСУ, тероборони та тимчасово переміщених осіб. Переселенцям допомагаємо у пошуку житла. Фахівці тимчасово окупованих територій, на яких не ведуться бойові дії, розміщували у своїх оселях біженців з Маріуполя, допомагали їм з продуктами харчування, товарами першої необхідності. Також була надана допомога лікарням у вигляді медикаментів та медвиробів на загальну суму 97,4 тис. грн.

Наразі працівники Головного управління постійно займаються волонтерською діяльністю в благодійних фондах та волонтерських центрах. Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області продовжує працювати та виконувати свої завдання. Все буде Україна!


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux