Результати досліджень меду, отриманого в рамках медіапроекту «СТОП фальсифікат. МЕД»
опубліковано 23 березня 2020 року о 13:09

У рамках масштабного медіапроекту «СТОП Фальсифікат. МЕД», який реалізується ГО «Громадський контроль захисту прав споживачів» спільно з телеканалом «1+1», було проведено контрольну закупівлю зразків меду в 4-х регіонах України в різних місцях продажу: торговельних мережах, офіційних ринках, у місцях стихійної  торгівлі та інтернеті.

Експертами було викуплено в чотирьох ключових містах України (Києві, Дніпрі, Харкові та Львові) зразки меду відомих компаній переробників, мед під власними торговельними марками мереж, у пасічників на ринках, стихійних ринках та мережі інтернет.

Загалом для проведення досліджень закуплено 29 зразків меду, з яких:

- 12 зразків меду бджолярів України;

- 16 зразків меду офіційних переробників України (12 власні торгові марки і 4 приватні марки мережевих супермаркетів);

- 1 зразок імпортованого меду (Франція).

Зразки було знеособлено, закодовано та відправлено для проведення досліджень до трьох акредитованих лабораторій:

1.            ННЦ Інститут бджільництва ім. П. І. Прокоповича (м. Київ);

2.            ДНДКІ ветпрепаратів та кормових добавок (м. Львів);

3.            Eurofins (Німечинна).

Отримані результати засвідчили численні невідповідності показників якості меду, виявлено залишки антибіотиків та домішування дешевих цукрових сиропів.

Так, зокрема з 29 зразків:

-        22 зразки (75% з перевірених) не відповідають заявленим якісним характеристикам за певним показником;

-        5 зразків містять заборонені залишки ветеринарних препаратів лікування бджіл антибіотиками;

-        12 зразків містять у складі домішані цукрові сиропи;

-        24 зразки (82%) мають ботанічне походження не у відповідності до вказаного на маркуванні, тобто вводять в оману споживачів щодо складу: під виглядом меду з акації чи липи продається мед різнотрав’я або соняшнику;

-        лише 4 зразки меду мають ботанічне походження у відповідності до вказаного на маркуванні, тобто вид меду вказаний  на етикетці повністю збігається з результатом пилкового аналізу;

-        зразок імпортованого меду не відповідає якісним характеристикам меду натурального.

Загалом тільки 7 зразків мають якісні характеристики, які повністю відповідають меду натуральному, але лише 1 зразок відповідає повністю і за якістю і за маркуванням виду меду (липовий) придбано у м. Харків на ринку Соллі.

ТАБЛИЦЯ З РЕЗУЛЬТАТАМИ ДОСЛІДЖЕНЬ МЕДУ
      Разом з цим, Держпродспоживслужба зазначає, що на період карантину відповідно до Закону України від 17 березня 2020 року № 530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», встановлені певні обмеження щодо проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Звертаємо увагу громадян та операторів ринку на встановлену  постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2020 р. № 215 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211» заборону з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. роботи суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім торгівлі пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв’язку, провадження банківської та страхової діяльності.

Зважаючи на зазначене, заходи державного контролю, заплановані Держпродспоживслужбою, в тому числі в рамках масмедійного проекту «СТОП фальсифікат. МЕД», будуть продовжені після зняття карантину або обмежувальних заходів визначених законодавством.

Наразі територіальні органи Держпродспоживслужби, керуючись розпорядженням Головного державного ветеринарного інспектора України, забезпечують контроль за проведенням операторами ринку відкликання та вилучення з обігу меду натурального виробництва ряду операторів ринку Київської, Одеської, Харківської, Дніпропетровської та інших областей у зв’язку із встановленням його невідповідності вимогам національного стандарту України ДСТУ 4497:2005 (мед натуральний).

Разом з цим, робота Держпродспоживслужби продовжується в плановому порядку.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux