Прогноз фітосанітарного стану агроценозів Запорізької області та рекомендації щодо захисту основних сільськогосподарських рослин у травні 2023 року
опубліковано 15 травня 2023 року о 16:29

Шкідники і хвороби зернових колосових культур

Нестійкі погодні умови квітня які супроводжувались прохолодною дощовою погодою дещо стримували вихід хлібних клопів: шкідливої черепашки та гостроголового клопа з місць зимівлі. З настання стійкої денної температури повітря не нижче 18-19 ºС клопи мігруватимуть із місць зимівлі до озимої пшениці, а пізніше заселятимуть ярий ячмінь. Шкідлива черепашка традиційно буде домінуючим видом серед хлібних клопів. Дорослі клопи спочатку зосереджуватимуться у крайових смугах полів, на зріджених посівах, які добре прогріваються, де живитимуться клітинним соком рослин. Поступово імаго розселятимуться по всьому посіву. Переліт клопів вважається завершеним, коли співвідношення самці: самиці = 1:1.

Пошкодження рослин дорослими клопами негативно впливатиме на кількісні показники врожайності зернових колосових культур. Після повного переселення перезимувалих імаго у посіви за порогової (2 і більше екз. на кв.м) чисельності шкідників під час виходу озимих зернових в трубку проводять обробки посівів, передусім в осередках накопичення фітофагів, рекомендованими інсектицидами: Біммер, КЕ-1,5 л/га, Карате Зеон 050 СS, СК-0,15 л/га, Фастак, КЕ- 0,1-0,15 л/га, Моспілан ВП-0,10-0,12 кг/га, Децис ф-Люкс, 25 EC, KE-0,3-0,4 л/га, Галіл, КС - 0,2-0,3 л/га, Димевіт, КЕ-1,5 л/га, та інші. Ці обробки будуть ефективними також проти інших супутніх фітофагів зернових культур.

За сонячної посушливої погоди посівам ярих зернових колосових культур повсюдно завдаватимуть шкоди хлібні блішки, п'явиці. Жуки хлібної п'явиці відкладатимуть яйця, відбуватиметься відродження личинок.

Під час виявлення у посівах хлібної блішки – 30-50 екз. на кв.м, жуків п’явиці – 10-15 екз. на кв.м - у фази сходи -3 листка; 0,5-1,0 личинок/стебло і більше - у фазу кущіння, ярі ячмінь, овес обробляють в крайових смугах, а за необхідності - всуціль полів: Акцентом, КЕ-1,5 л/га; Альфасайдом 100 ЕС, КЕ – 0,10-0,15 л/га; Біммером, КЕ - 1,0-1,5 л/га; Бомбардиром, ВГ - 0,045-0,05 кг/га; Децисом ф-Люкс, 25 EC, KE - 0,20-0,25 л/га; Енжіо 247 SC, КС – 0,18-0,22 л/га; Карате 050 ЕС, к.е. 0,2 л/га; Фаскордом, КЕ 0,10 л/га; Фатріном, КЕ– 0,10-0,15 л/га, або іншими рекомендованими інсектицидами.

Злакові попелиці, а також цикадки масово розвиватимуться в посівах озимих і ярих зернових за теплої вологої погоди, що сприятиме їх підвищеній шкідливості. Сисні шкідники також небезпечні тим, що є переносниками вірусних та мікоплазмових хвороб зернових культур. Пшеничний трипс у фазу виходу в трубку-початок колосіння заселятиме озиму пшеницю.

Інсектициди рекомендовані для використання в посівах зернових будуть ефективними і проти вищезазначених шкідливих організмів. ЕПШ злакових попелиць в фазу виходу в трубку – 5-10 екз. на стебло.

Злакові мухи будуть шкодочинними у озимих та ярих посівах. Розвиток личинок опомізи пшеничної та озимої мухи продовжиться на озимині.

Шведські мухи (вівсяна, ячмінна) будуть заселяти ярі колосові та кукурудзу. Проходитиме яйцекладка та відродження личинок мух весняного покоління, які найнебезпечнішими будуть до кущення ярини, коли уражується основне стебло. Пошкодження рослин злаковими мухами спричиняє зниження продуктивної густоти посіву і призводить до кількісних втрат врожаю зерна. ЕПШ шведських мух у ярих культурах – 40-50 екз. на 100 помахів сачком.                                             

За умов помірно теплої вологої погоди наприкінці травня в посівах зернових колосових розпочнуть вихід із місць зимівлі хлібні жуки. Шкідники виходитимуть на колос і будуть спочатку харчуватися молодим зерном озимої, а потім ярої пшениці в фазах молочної та молочно-воскової стиглості. Один жук за своє життя може з’їсти 7-8 г зерна. Жуки заселятимуть передусім крайові смуги, де можуть виникати вогнища надпорогової чисельності фітофага. ЕПШ хлібних жуків – 3-8 екз. на кв.м. Застосування інсектицидів проти клопа-черепашки та інших фітофагів буде ефективним в регулюванні чисельності хлібних жуків.

За теплої і вологої погоди в зернових колосових культурах масово розвиватимуться такі хвороби (борошниста роса, кореневі гнилі, септоріоз, гельмінтоспоріозні плямистості, бура листкова іржа). Теплі дощі з помірними вітрами, наявність рясних рос сприятимуть поширенню інфекції патогенів. Для розвитку церкоспорельозної кореневої гнилі сприятливою буде прохолодна 5-70С та волога погода з частими дощами. За інтенсивності ураження борошнистою росою, бурою листковою іржею, гельмінтоспоріозом, ринхоспоріозом 1%, септоріозом листя 3-5%, церкоспорельозом під час виходу в трубку хворі рослини оздоровлюють одним із рекомендованих фунгіцидів відповідно до переважаючих хвороб: Абакус Плюс, КЕ – 0,5-1,0 л/га; Адепт БТ, КС – 0,3-0,6 л/га; Альто 240 ЕС, КЕ - 0,3-0,4 л/га; Грінфорт АС, КС – 1,0 л/га; Імпакт 500, КС – 0,25 л/га; Рекс Плюс, СЕ - 0,8-1,2 л/га; Топсін-М, ЗП-1,0 кг/га; Фенікс Дуо, КС-0,5-0,6 л/га; Флуафол, КС – 0,5 л/га або інші.

В кінці фази виходу в трубку - початку формування зернівки озимої пшениці за ймовірності розвитку фузаріозу та септоріозу колоса, чому сприятиме підвищена вологість та низькі температури повітря, проводять обробки фунгіцидами: Азокс Дуо, КС-0,5-0,75 л/га; Амістар Екстра 280 SC, КС-0,5-0,75 л/га; Беркут, КЕ – 1,0 л/га; Замір, ЕВ- 0,8-1,2 л/га; Комплер 320, КС – 0,4-0,7 л/га; Скіфер Супер, КЕ – 0,4-0,5 л/га; Фолл, КС -0,5 л/га та ін.

Шкідники і хвороби зернобобових культур та багаторічних трав

В травні на горосі продовжиться шкідливість бульбочкових довгоносиків (смугастий і щетинистий). Найбільшої шкоди від жуків слід очікувати за посушливої жаркої погоди (ЕПШ для сітонів - 10-15 екз. на кв.м.). В фазу бутонізація-початок цвітіння культури посіви будуть заселяти попелиці, трипси, горохова плодожерка, в окремих регіонах - гороховий комарик.

Наприкінці травня, в фазу утворення вусиків і особливо під час з’явлення бутонів та на початку цвітіння на горосі спостерігатиметься підвищена чисельність жуків горохового зерноїда. Шкідники почнуть зосереджуватися з країв полів, поступово – заселяти всю площу. Активними жуки брухуса будуть за жаркої погоди (температура не нижче 21°С), а також вранці і ввечері. У разі виявлення в період бутонізації-початку цвітіння гороху комах за чисельності, що перевищує ЕПШ: гороховий зерноїд (2-3 жуки на 10 помахів сачком), горохова попелиця (250-300 екз. на 10 п.с.), гороховий трипс (2 екз. на квітку), горохова плодожерка, акацієва вогнівка (25-30 яєць на кв.м.) рекомендовано обприскування інсектицидами: Актара* 25 WG, ВГ-0,1 кг/га; Акцент, КЕ-0,5-1,0 л/га; Альтекс, КЕ-0,15-0,25 л/га**; Данадим стабільний, КЕ -0,5-1 л/га; Децис f-Люкс 25 ЕС, КЕ - 0,4-0,7л/га; Енжіо 247 SC, КС-0,18 л/га; Том, КЕ -0,15-025 л/га; Фаскорд, КЕ** -0,1 л/га; Фастак КЕ -0,15-0,25л/га та інші.

*- забороняється вживання зеленого горошку.

** - за 25 днів до збирання врожаю на зелений горошок; за 30 - гороху на зерно.

За умов прохолодної і вологої погоди у травні розвиватимуться хвороби гороху (кореневі гнилі, пероноспороз, аскохітоз). Рівень інтенсивності захворювань буде переважно слабким.                  

В травні сходи сої та проростаюче насіння будуть пошкоджувати личинки росткової мухи, чорнишів, коваликів, пластинчастовусих жуків, гусениці підгризаючих совок. За теплої і посушливої погоди на сходах активно живитимуться бульбочкові довгоносики, клопи, попелиці. За виявлення на сої в фазу 2-6 листочків бульбочкових довгоносиків 8-15 жуків на кв.м, люцернового клопа 2-5 екз. на рослину, попелиці 250-300 екз. на 10 помахів сачком, обприскують посіви інсектицидами: Вантекс, Мк.с. – 0,1 л/га, Фастак, КЕ -0,1-0,3 л/га, Контадор Дуо, КС – 0,07 л/га, Мовенто 100 SC, КС – 1,0 л/га, або іншими.

В середині травня в період цвітіння жовтої акації відбуватиметься літ та відкладання яєць бобової (акацієвої вогнівки). У період відродження гусениць посіви сої обприскують одним із дозволених до використання інсектицидів відповідно до “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні” (далі- Перелік).

Тепла із підвищеною вологістю повітря погода сприятиме розвитку пероноспорозу, аскохітозу, альтернаріозу, септоріозу на сої. За умов прохолодної і вологої погоди можливий розвиток бактеріозу і кореневих гнилей.

В посівах багаторічних бобових трав проявлятиметься шкідливість комплексу фітофагів: бульбочкових та листкових люцернових довгоносиків, попелиць, трипсів, клопів, насіннєїдів, інших фітофагів, а також гусениць підгризаючих та листогризучих совок.

Шкідники і хвороби технічних культур

Соняшник. Передусім нетоксиковані сходи соняшнику повсюди пошкоджуватимуть дротяники і несправжні дротяники, личинки хрущів, що може призвести до зрідження посівів. Від фази сходів до другої пари справжніх листків культури будуть завдавати шкоди південний та сірий бурякові довгоносики, піщаний мідляк, що може призвести до зрідженості посівів. За виявлення у сходах соняшнику понад 2 екз. на кв.м шкідників рекомендовано застосування інсектицидів: Іназума, ВГ – 0,2-0,4 кг/га, Хлорпірівіт-агро, КЕ – 0,8-1,5 л/га та  інші. Ефективні суміші фосфорорганічних і піретроїдних препаратів у половинних нормах витрат.

Під час масового відкладання яєць метеликами лускокрилих здійснюють випуск трихограми. У разі виявлення гусениць лучного метелика 1-го покоління за чисельності 8-10 екз./кв.м, заселення попелицями понад 10% рослин посіви обприскують Децисом-ф-Люкс 25 ЕС, КЕ - 0,3-0,5 л/га; Вантексом, Мк.с.- 0,1 л/га; Корагеном 20, КС - 0,15 л/га; Енжіо 247 SC, КС - 0,18 л/га; Фуфаноном 570, КЕ-0,6 л/га або іншими. Проти пероноспорозу проводять оздоровлення фунгіцидами: Аканто плюс 28, КС - 0,5-1 л/га; Амістар Екстра 280 SC, КС -0,75-1 л/га; Дезарал, КС -1,5 л/га та інші.

Озимий ріпак. На озимому ріпаку триватиме шкодочинність ріпакового квіткоїда, оленки волохатої, розпочнеться живлення жуків насіннєвого прихованохоботника. Надалі посіви будуть заселяти капустяна попелиця, хрестоцвіті клопи.

Заздалегідь, перед початком хімобробок слід повідомити власників вуликів про необхідність прийняття заходів по охороні бджіл!

Наприкінці бутонізації ріпаку (до цвітіння культури) у разі виявлення 5-6 жуків на рослину прохованохоботників, оленки волохатої, ріпакового квіткоїда провести крайові або суцільні обробки інсектицидами: Біскайя 240 OD, МД – 0,3-0,4 л/га, Блискавка, КЕ – 0,15-0,165 л/га, Вирій, КС – 0,2-0,3 л/га, Драгун ЕС, КЕ – 0,5-0,6 л/га, Коннект 112,5 SС, КС – 0,4-0,5 л/га, Маврік, ЕВ – 0,3-0,35 л/га, Моспілан, ВП – 0,10-0,12 кг/га або іншими.

За виявлення хрестоцвітих блішок на ріпаку ярому у фазу сходи - 2-4 листки, 3-5 екз. на кв.м застосовують препарати: Альфагард 100, КЕ - 0,1-0,15 л/га; Атрікс, КЕ -0,15 л/га; Бестселлер Турбо 200, КС - 0,05-0,08 л/га; Біскайя 240 OD,МД - 0,3-0,4 л/га; Брейк, МЕ - 0,05-0,07 л/га; Версар, КЕ - 0,6 л/га, інші.

У разі прояву хвороб: фомозу, пероноспорозу,  альтернаріозу та інших,  рослини ріпаку оздоровлюють фунгіцидами: Альєтт 80 WP, ЗП - 1,2-1,8 кг/га, Амістар Екстра 280 SC, КС – 0,75-1,0 л/га, Спіріт, КС – 0,5-0,7 л/га, Піктор, КС - 0,5 л/га,  Форсаж, КС - 0,6 л/га, інші.

Картопля та овочеві культури

Колорадський жук повсюдно виходитиме з ґрунту коли середньодобова температура повітря протягом 5 днів перевищуватиме поріг розвитку 11,5 оС, а вологість повітря 55%. Жуки заселятимуть сходи картоплі та розсаду пасльонових культур. За зимовий період загинуло 18% комах, навесні розкопками картоплянищ ураховувалося від 1,9 до 4 екз. на кв.м. Жуки паруватимуться та відкладатимуть яйця, в другій половині місяця за оптимальних температур в межах 22-250С і відносної вологості повітря 70-75% відбуватиметься відродження личинок.

Ранні сходи картоплі захищають дозволеними інсектицидами в разі заселення колорадським жуком 10% рослин, а також за масової появи личинок першого-другого віків та чисельності 10-20 екз. на кожній з 8-10% заселених рослин. Баклажани, помідори, перець слід обробляти при заселенні 5% рослин рекомендованими «Переліком…» препаратами.

Посадкам капусти, редису повсюди завдаватимуть шкоди хрестоцвіті блішки, клопи, особливо за умов жаркої і посушливої погоди. Повсюди відбуватиметься літ весняної капустяної мухи, ріпакового і капустяного біланів, капустяної молі. Відбуватиметься відродження та розвиток личинок фітофагів. В разі заселення 10% рослин капусти по 3-5 жуків блішок або 6-10 яєць капустяної мухи на рослину захищають культуру через крайові або суцільні обприскування посівів рекомендованими інсектицидами.

Шкідники і хвороби плодових культур

У плодових насадженнях протягом місяця продовжуватимуть розвиток і завдаватимуть шкоди садові довгоносики: сірий бруньковий, яблуневий квіткоїд. В травні довгоносики паруватимуться, відкладатимуть яйця, будуть відроджуватись їх личинки. В період опадання зайвої зав’язі масово з’являтимуться молоді жуки яблуневого квіткоїда. За високої чисельності довгоносики здатні призвести до значних пошкоджень зерняткових плодоносних садів. Також в цей період триватиме живлення гусениць розанової та інших листокруток. Гусениці яблуневої горностаєвої молі за суми ефективних температур 160 0С (нижній поріг середньодобової температури +120С) вийдуть з-під щитків та почнуть пошкоджувати молоде листя яблунь. В сонячну тиху погоду за температури не нижче 16 0С активізуються плодові пильщики, які відкладатимуть яйця, згодом личинки пошкоджуватимуть зав’язь виїдаючи насіннєву камеру.

Помірні температури та вологість повітря, які очікуються протягом травня сприятимуть інтенсивному розвитку сисних шкідників (кліщів, попелиць, медяниць), які заселятимуть і за допорогової чисельності будуть живитися соком молодого листя й пагонів.

Із хвороб на яблунях та грушах будуть мати розвиток борошниста роса і парша, збудники яких перезимували добре. Посилюватимуть поширення захворювань у травні  тепла температура повітря, опади та достатня вологість повітря.

Проти комплексу шкідників зерняткові сади відразу після закінчення цвітіння (коли опаде 75% пелюсток) обприскують Актарою 25 WG, ВГ0,5 – 0,14 л/га, АЦ Люксом, ЗП – 0,5 кг/га, Біммером, КЕ, 0,8-2,0 л/га, Воліамом Флексі 300 SC, КС -0,3-0,5 л/га, Інспектор, ВГ - або іншими рекомендованими препаратами. При наявності кліщів застосовують Енвідор 240 SC, КС, 0,4-0,6 л/га або Демітан 200 КС, 0,6 л/га. Проти парші, борошнистої роси та інших хвороб застосовують фунгіциди: Ембрелія 140 SC, КС 1,2-1,5 л/га, Корнет, КС – 0,15 л/га, Лінкор, КЕ – 0,15-0,2 л/га, Лудік 250, ЕВ – 0,5-0,6 л/га, Скор, КЕ, 0,15-0,2 л/га або інші.

Через 10-12 днів після попередньої обробки для захисту яблунь та груш від вищезазначених шкідників та хвороб проводять обприскування вищевказаними інсектицидами і фунгіцидами, дотримуючись чергування препаратів. За необхідності проти рослиноїдних кліщів додають Аполло, КС, 0,4-0,6 л/га, Вертимек 018 ЕС, КЕ 1,0-1,5 л/га, Ніссоран, ЗП, 0,3-0,6 кг/га, інші.

У зерняткових садах гусениці яблуневої плодожерки продовжать заляльковування. За суми ефективних температур (вище 10 0С) – 110 0С розпочнеться літ метеликів плодожерки, масовий літ - за суми 150-170 0С.

У кісточкових насадженнях під час утворення зав’язі у вишні і черешні розпочне літ вишнева муха. Самиці відкладатимуть яйця у починаючі плоди, а личинки будуть живитися їх м’якоттю. Погода із значними опадами сприятиме поширенню інфекції кокомікозу, моніліозу, клястероспоріозу, інших хвороб.

Під час масового льоту вишневої мухи (початок цвітіння білої акації) сорти вишні й черешні середнього і пізнього строків достигання проти шкідника використовують інсектициди: Актеллік 500 ЕС, КЕ – 0,8-1,2 л/га, Каліпсо 480 SC, КС - 0,2-0,3 л/га з додаванням проти хвороб Топсіну-М, ЗП - 1,0 кг/га, Фиталу, РК – 2,0 л/га, тощо.

Багатоїдні шкідники

Травневі хрущі. В середині травня проходитиме масовий літ травневих хрущів. Шкідливість жуків спостерігатиметься на декоративних і плодових деревах та в лісосмугах.

Стебловий (кукурудзяний) метелик. У травні гусениці метелика, що перезимували, заляльковуватимуться.

Відбуватиметься заляльковування гусениць та розпочнеться літ лучного метелика. Температура повітря 22-25 0С, опади, роси, квітучі рослини – оптимальні умови для розвитку і шкідливості лучного метелика. При проведенні обстежень на виявлення шкідника необхідно звернути увагу на те, що основна маса метеликів концентрується в балках, неорних землях, галявинах, посівах багаторічних трав.

Гусениці підгризаючих совок (озима, оклична, інші види), яких за період зимівлі загинуло 3%, навесні за чисельності 0,5-2 екз. на кв.м у травні завершать заляльковування. З середини місяця розпочнеться літ метеликів. Тепла та помірно волога (70 - 90%) погода, наявність квітучої рослинності, забезпечать додаткове живлення самиць нектаром та відкладання яєць шкідниками.

Протягом місяця повсюди відбуватиметься літ метеликів 1-го покоління листогризучих совок: капустяної, бавовникової, городньої, совки-гамми та інших, за температури 18-20 0С, проходитиме яйцекладка фітофагів. Обмежує чисельність та шкідливість усіх совок в цей час застосування совочної форми трихограми, яку випускають на початку та в кінці масового відкладання метеликами яєць.

У просапних та інших культурах активізуються ґрунтові шкідники (дротяники, несправжні дротяники, личинки травневих і червневих хрущів), на просапних - південний сірий довгоносик. Піщаний мідляк шкодитиме ярим зерновим, гороху, соняшнику. Осередкові пошкодження сільськогосподарських культур вищезгаданими шкідниками проявлятимуться на ранніх етапах розвитку рослин.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux