Інформація щодо виконання пункту 3 рішення РНБО від 13 березня 2020 року стосовно посилення державного санепіднагляду на об’єктах систем водопостачання та водовідведення
опубліковано 21 серпня 2020 року о 12:52

З метою забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 Держпродспоживслужбою посилено державний  санітарно-епідеміологічний нагляд за дотриманням вимог санітарного законодавства на об’єктах систем водопостачання та водовідведення населених пунктів країни. 

Держпродспоживслужба  спільно з місцевими органами виконавчої влади та за участю органів місцевого самоврядування під час  карантину здійснює перевірки щодо виконання дотримання вимог протиепідемічних заходів на об’єктах нагляду, зокрема стосовно дотримання режиму охорони господарської діяльності в зонах санітарної охорони джерел та об’єктів питного водопостачання, правил експлуатації систем питного водопостачання, встановлених режимів їх роботи, правил користування водозабірними спорудами, призначеними для задоволення потреб споживачів у питній воді,   контролю за якістю питної води, вимог законодавства щодо здійснення виробничого контролю за якістю та безпечністю питної води на об’єктах водопостачання тощо.

 За інформацією територіальних органів Держпродспоживслужби станом на 20 серпня 2020 року здійснено 17878 комісійних перевірок об’єктів водопостачання, що склало 27,5 % від загальної кількості таких об’єктів,  у тому числі 5799 об’єктів централізованого (53,2%) та 12082 об’єктів децентралізованого водопостачання (22,3%).

Під час здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства порушення встановлено на 9600 об’єктах водопостачання (53,7%), зокрема на 3307 об’єктах централізованого водопостачання (57%) та  6299 об’єктах децентралізованого водопостачання (52,1%). 

Під час перевірок об’єктів водопостачання територіальними органами Держпродспоживслужби встановлюється значна  кількість порушень, що може призвести до виникнення несприятливих  ситуацій  щодо забезпечення населення якісною питною водою. Порушення вимог санітарного законодавства на об’єктах централізованого водопостачання (комунальних та сільських водопроводів) встановлено при організації та облаштуванні зони санітарної охорони суворого режиму, незадовільного санітарно-технічного стану павільйонів артсвердловин,  нерегулярного проведення відомчого лабораторного контролю якості питної води, відсутність паспортів радіаційної безпеки якості питної води на артезіанські свердловини, недостатність запасу дезінфекційних засобів тощо.

 Так,  порушення вимог дотримання санітарного законодавства на об’єктах централізованого водопостачання у  Волинській області встановлено на 84%,  у Дніпропетровській  - 99%, Донецькій - 92%, Житомирській - 73%, Запорізькій - 99%, Київській - 53%, Кіровоградській  -76%, Миколаївській  - 95%,   Одеській  - 53%,  Рівненській  -78%, Харківській - 56%, Хмельницькій - 82%, Чернівецькій - 82% областях. Низький відсоток охоплення перевірками об’єктів централізованого водопостачання від загальної кількості об’єктів у Львівській  - 13%,  Сумській - 32%, Тернопільській - 35%,  Донецькій - 37%,  Херсонській - 40%, Хмельницькій - 45% областях  та  м. Києві - 45%.

Аналогічна ситуація складається і при перевірках об’єктів децентралізованого водопостачання (громадські колодязі, свердловини), порушення вимог законодавства встановлено на 52%  таких об’єктів.                       

Зокрема, у Миколаївській, Херсонській та Харківській областях порушення встановлено майже на всіх обстежених джерелах децентралізованого водопостачання (від 93% до 81% відповідно), у Хмельницькій - 56%.

Також перевірено 724 об’єкти водовідведення, що склало 30,6%   від кількості об’єктів водовідведення, порушення встановлено на 282 об’єктах (39%).  

При обстеженні об’єктів водовідведення значну кількість недоліків встановлено у Вінницькій (89%),  Дніпропетровській (100%),  Житомирській (39),  Запорізькій (100%),  Київській (26%),  у Кіровоградській (61%), в Одеській (34), Полтавській (48%), Хмельницькій (77%) областях.

Відповідно до укладених договорів здійснюється відбір та дослідження проб води питної за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками.

З цією метою за звітний період досліджено 23548 проб питної води централізованого водопостачання, кількість відхилень складає близько 8,1%,               у тому числі за мікробіологічними показниками досліджено 8374 проби питної води, відхилення склало близько 5,9% та 17274 проб за санітарно-хімічними показниками, відхилення складає  близько 9,0 %; проведено 364 дослідження на вірусологічні показники, відхилення встановлено у 25 пробах  (7%), проби з відхиленнями встановлено в Одеській області.

Найвищі показники відхилення проб питної води за мікробіологічними показниками встановлено у Миколаївській області - 20,4%, у Донецькій, Житомирській, близько 15%,  у Вінницькій, Черкаській та  Закарпатській  більше 9,0%, у Тернопільській - 7,0%.

Досліджено 4497 проб води питної із джерел децентралізованого водопостачання, із них майже 35% проб з відхиленнями, у тому числі досліджено 2745 проб за мікробіологічними показниками, відхилення   складає близько  28%  та 2678 проб за санітарно-хімічними показниками, відхилення складає 33%. Проведено 167 досліджень на вірусологічні показники, відхилення встановлено у 2 пробах в Одеській області.

Основними порушеннями, виявленими на об’єктах децентралізованого водопостачання є: не проводиться щорічне планове обстеження споруд джерел, їх чищення, дезінфекція та знезараження питної води, не здійснюється періодичний контроль безпечності та якості питної води, відсутні графіки дослідження води за видом контролю, за переліком показників, за періодичністю, за місцями (точками) відбору, акти дезінфекції джерел водопостачання та результати дослідження питної води відсутні, термін дії санітарних паспортів не подовжено.

Проведено дослідження 2546  проб  води поверхневих водойм І категорії за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками, відсоток відхилень складає близько 2,3%, зокрема  відхилення за санітарно-хімічними показниками складають - 2,2%, за  мікробіологічними - 3,9%.

За результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) на підставі встановлених порушень санітарного законодавства територіальними органами Держпродспоживслужби ініційовано 1075 засідань комісій ТЕБ та НС, видано 3174 приписів  (пропозицій).

 За звітний період накладено всього 263 штрафів, у даному напрямку    на належному рівні проводиться   робота в Харківській області - 112 штрафів,  Сумській - 34, Миколаївській - 42, Житомирській - 30, Вінницькій - 27, Тернопільській, Черкаській - 8 та  Запорізька і Хмельницькій по одному.

Для усунення порушень, виявлених у ході обстежень, на адресу органів місцевого самоврядування, балансоутримувачам підприємств направляються пропозиції щодо вжиття заходів реагування та доведення об’єкту централізованого питного водопостачання до нормативних вимог.

Окрема увага приділяється питанням знезараження стічних вод   від інфекційних лікарень, відділень, місць тимчасового розміщення та об’єктів усіх форм власності, які можуть бути використані для тимчасової обсервації (ізоляції) осіб з ознаками коронавірусної хвороби COVID-19.

Робота фахівців  територіальних органів Держпродспоживслужби в складі комісій з питань обстеження об’єктів водопостачання та водовідведення населених пунктів триває.  

Інформація щодо проведених заходів оприлюднюється на сайті Держпродспоживслужби та її територіальних органів.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux