Інформація щодо виконання пункту 3 рішення РНБО від 13 березня 2020 року стосовно дотриманням вимог санітарного законодавства на об’єктах систем водопостачання та водовідведення
опубліковано 28 серпня 2020 року о 17:50

З метою забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 Держпродспоживслужбою посилено державний  санітарно-епідеміологічний нагляд за дотриманням вимог санітарного законодавства на об’єктах систем водопостачання та водовідведення населених пунктів країни. 

Держпродспоживслужба  спільно з місцевими органами виконавчої влади та за участю органів місцевого самоврядування під час адаптивного карантину здійснює перевірки щодо виконання дотримання вимог протиепідемічних заходів на об’єктах нагляду, зокрема стосовно дотримання режиму охорони господарської діяльності в зонах санітарної охорони джерел та об’єктів питного водопостачання, правил експлуатації систем питного водопостачання, встановлених режимів їх роботи, правил користування водозабірними спорудами, призначеними для задоволення потреб споживачів у питній воді,  контролю за якістю питної води, вимог законодавства щодо здійснення виробничого контролю за якістю та безпечністю питної води на об’єктах водопостачання тощо.

  За інформацією територіальних органів Держпродспоживслужби станом    на 27 серпня 2020 року здійснено 18634 комісійних перевірок об’єктів водопостачання,  у тому числі 5891 об’єкт централізованого (54,1%) та 12386 об’єктів децентралізованого водопостачання (23%).

Під час здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства порушення встановлено на 9693 об’єктах водопостачання (52%), зокрема на 3334 об’єктах централізованого водопостачання (56,6%) та  6359 об’єктах децентралізованого водопостачання (52,3%). 

Так,  порушення вимог дотримання санітарного законодавства у  Волинській області встановлено на 84% перевірених об’єктах централізованого водопостачання,  у Дніпропетровській  - 99%, Донецькій - 92%, Житомирській - 73%, Запорізькій - 99%, Вінницькій - 65%, Київській - 53%, Кіровоградській  -76%, Миколаївській  - 95%,   Одеській  - 53%,  Рівненській  - 78,8%, Харківській - 55%, Хмельницькій - 79%, Чернівецькій - 74%.

Таким чином, під час перевірок об’єктів водопостачання територіальними органами Держпродспоживслужби виявляється значна  кількість порушень, які можуть стати причиною виникнення надзвичайних ситуацій  та погіршення якості питної води для населення.

Основними порушеннями на об’єктах централізованого водопостачання (комунальних та сільських водопроводів) є недотримання вимог санітарного законодавства при організації та облаштуванні зони санітарної охорони суворого режиму, незадовільний санітарно-технічний стан павільйонів артсвердловин, нерегулярне проведення відомчого лабораторного контролю якості питної води, відсутність паспортів радіаційної безпеки якості питної води на артезіанські свердловини, недостатність запасу дезінфекційних засобів тощо.

Аналогічна ситуація складається і при перевірках об’єктів децентралізованого водопостачання (громадські колодязі, свердловини), порушення вимог законодавства встановлено на 51,3%  таких об’єктів.                       

Зокрема, у Миколаївській, Херсонській та Харківській областях порушення встановлено майже на всіх обстежених джерелах децентралізованого водопостачання (від 93% до 81% відповідно), у Донецькій області встановлено порушення на 77 % таких об’єктів, у Закарпатській на 64%, Кіровоградській на 70%, Львівській на 62% об’єктах.

Основними порушеннями, виявленими на об’єктах децентралізованого водопостачання є: відсутність графіків дослідження води за видом контролю, за переліком показників, за періодичністю, за місцями (точками) відбору, актів дезінфекції джерел водопостачання та результати дослідження питної води відсутні, не проводиться щорічне планове обстеження споруд джерел, їх чищення, дезінфекція та знезараження питної води, не здійснюється періодичний контроль безпечності та якості питної води.

Обстежено 726 об’єктів водовідведення, порушення встановлено на 282 об’єктах (39%).  

При обстеженні об’єктів водовідведення значну кількість недоліків встановлено у Вінницькій (54%),  Дніпропетровській (100%),  Волинській (48%), Житомирській (39),  Запорізькій (100%),  Київській (26%),  у Кіровоградській (61%), в Одеській (34), Полтавській (48%), Хмельницькій (77%) та інших областях.

Відповідно до укладених договорів здійснюється відбір та дослідження проб води питної за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками.

З цією метою за звітний період досліджено 24096 проб питної води централізованого водопостачання, кількість відхилень складає близько 8,3%,    у тому числі за мікробіологічними показниками досліджено 8919 проби питної води, відхилення склало близько 5,8% та 175634 проб за санітарно-хімічними показниками, відхилення складає  близько 9,1 %; проведено 386 досліджень на вірусологічні показники, відхилення встановлено в Одеській у 17 пробах питної води. 

Високі показники відхилення проб питної води за мікробіологічними показниками встановлено у Миколаївській області - 21% від відібраних проб, у Донецькій, Житомирській,  Луганській 12-15%, у Вінницькій, Черкаській та  Закарпатській   близько 9,0%, у Тернопільській - 7,6%.

Значні відхилення проб питної води за санітарно-хімічними показниками встановлено у Донецькій області - 67%, Запорізькій - 78%, Миколаївській -60%, Одеській - 86%, Луганській та Рівненській - 41%, у Тернопільській - 34%.

Досліджено 5010 проб води питної із джерел децентралізованого водопостачання, із них майже 34% проб з відхиленнями, у тому числі досліджено 3022 проб за мікробіологічними показниками, відхилення    складає близько  28%  та 2940 проб за санітарно-хімічними показниками, відхилення складає 32%. Проведено 167 досліджень на вірусологічні показники, відхилення встановлено у 2 пробах в Одеській області.

Проведено дослідження 2586  проб  води поверхневих водойм І категорії за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками, відсоток відхилень складає близько 2,3%, зокрема  відхилення за санітарно-хімічними показниками складають - 2,3%, за  мікробіологічними - 3,9%.

За результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) на підставі встановлених порушень санітарного законодавства територіальними органами Держпродспоживслужби ініційовано 1075 засідань комісій ТЕБ та НС, видано 2994 приписів  (пропозицій),  накладено 263 штрафів.

Для усунення порушень, виявлених у ході обстежень, на адресу органів місцевого самоврядування, балансоутримувачам підприємств направляються пропозиції щодо вжиття заходів реагування та доведення об’єкту централізованого питного водопостачання до нормативних вимог.

Окрема увага приділяється питанням знезараження стічних вод   від інфекційних лікарень, відділень, місць тимчасового розміщення та об’єктів усіх форм власності, які можуть бути використані для тимчасової обсервації (ізоляції) осіб з ознаками коронавірусної хвороби COVID-19.

Робота фахівців  територіальних органів Держпродспоживслужби в складі комісій з питань обстеження об’єктів водопостачання та водовідведення населених пунктів триває.  

Інформація щодо проведених заходів оприлюднюється на сайті Держпродспоживслужби та її територіальних органів.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux