З початку року Держпродспоживслужбою здійснено більше 3,8 тисяч лабораторних досліджень харчових продуктів, які використовувалися для приготування страв у закладах освіти, на відповідність параметрам безпечності.
За результатами проведеного контролю встановлено 109 невідповідностей за мікробіологічними показниками, що склало 2,8% відсотків від досліджуваних зразків. Про це повідомила Голова Держпродспоживслужби Владислава Магалецька під час регіонального форуму «Реформа системи шкільного харчування», який проходить у Львові за ініціативи першої леді Олени Зеленської та при підтримці Львівської обласної державної адміністрації.
«Реформа шкільного харчування є складним процесом, бо в ній задіяні дуже багато людей із різних сфер: освітяни, органи місцевого самоврядування, бізнес і органи державної влади. Кожен в цьому ланцюгу має виконувати свої функції не просто в рамках своїх обов’язків, а дійсно «горіти змінами» і працювати на результат, адже результати цієї реформи торкаються кожного з нас через здоров’я наших дітей. Головна умова для впровадження реформи шкільного харчування – це небайдужість», - зазначила у своєму виступі Владислава Магалецька.
Регіональний форум «Реформа шкільного харчування» відбувається в межах Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі. Участь у заході беруть представники Львівської, Вінницької, Закарпатської, Рівненської та Волинської областей.
Нагадаємо, Держпродспоживслужба виступає надійним партнером у сфері реформування шкільного харчування. Фахівці служби здійснюють контроль безпечності харчових продуктів та відповідності санітарним нормам, проводять перевірки та моніторинг постачальників послуг.
Довідково. З початку року Держпродспоживслужбою проведено 3028 позапланових та 120 планових заходів державного контролю у сфері безпечності харчових продуктів у навчальних закладах. Ще майже 23 тисячі закладів освіти (з них 14980 – це школи) були перевірені у серпні складі комісій, які обстежували готовність до нового навчального року.