Експерти обговорили актуальність програм шкільного молока для забезпечення здорового харчування дітей
опубліковано 27 вересня 2023 року о 17:17

З нагоди Всесвітнього дня шкільного молока, що цьогоріч відзначався 27 вересня, відбувся третій круглий стіл «Молоко та молочні продукти в моделі здорового харчування школярів».

Цей захід об’єднав представників державного та приватного секторів, міжнародних та українських експертів для актуалізації проблеми здорового харчування з фокусом на молоко та молочні продукти.

Під час круглого столу було проаналізовано роль молока та молочних продуктів у здоровому харчуванні дітей різних вікових груп, питання доступності молокопродуктів для щоденного споживання школярами в Україні, досвід впровадження програм «Шкільне молоко» у різних країнах.

У роботі круглого столу взяли участь представники Міністерства охорони здоров’я, Міністерства аграрної політики та продовольства, а також Українського інституту розвитку освіти, Асоціації дієтологів України та бізнес-об’єднань виробників і переробників молока.

«Україна прийняла рішення та має чітку ціль щодо членства в Європейському Союзі і маємо перейняти кращі практики ЄС, зокрема й у впровадженні програм шкільного молока, щоб забезпечити доступність для щоденного споживання. Повноцінне здорове харчування дітей - визначальний фактор для того, щоб нація була здоровою. Молоко та молочні продукти відіграють у цьому важливу роль. Тому важливо, щоб молоко для дітей було доступним, безпечним і якісним. Ми сподіваємося, що в перспективі в Україні буде запроваджена національна програма шкільного молока», - сказав перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.

За його словами, Мінагрополітики ще до набуття членства в ЄС прийняло відповідний наказ, який визначає всі показники якості та безпечності для молока, як харчового продукту.

Тетяна Скапа, начальник відділу з питань профілактики неінфекційних хвороб та обігу наркотичних засобів департаменту громадського здоровʼя МОЗ, наголосила на необхідності посилення інформаційних заходів з пояснення харчової цінності молока та молочних продуктів серед вчителів, батьків та дітей.

На її думку, велике значення має безоплатне забезпечення молоком школярів, оскільки воно важливе для розвитку дитячого організму. Норми споживання молока затверджені урядом, але його безоплатність поки що поширюється не на всіх дітей в Україні.

Керівник прjєктного офісу реформи шкільного харчування Орест Степаняк зазначив, що попри війну Україна продовжує працювати над трансформацією харчування дітей у закладах освіти.

«Нам ва;ливо забезпечити здорове харчування дітей, які ще й перебувають в постійному стресі. Наразі ми фіналізуємо роботу над Стратегією реформування системи шкільного харчування на період до 2027 року. Україна також розглядає можливість долучення до Глобальної коаліції ООН щодо харчування дітей в школах. Ми вітаємо ініціативу щодо забезпечення дітей шкільним молоком, готові максимально допомагати та підтримувати цей напрям», - додав він.

Міжнародні експертки у своїх виступах акцентували увагу на необхідності включення молока та молочних продуктів у шкільні програми харчування, його цінності у раціоні дітей, а також проаналізували міжнародний досвід з популяризації споживання молока в закладах освіти.

Діана Картер, спеціалістка з питань харчування та продовольчих систем у відділі продовольства та харчування Продовольчої та сільськогосподарської організація ООН вважає, що програми шкільного харчування мають вирішальне значення для здоров'я та освіти дітей. Вона наголосила, що молочні продукти місять як високоякісні білки, кальцій, вітамін Д, так і інші важливі поживні речовини, необхідні для росту і когнітивного розвитку дітей та підлітків.

За даними Всесвітньої продовольчої програми, програми шкільного харчування охоплюють 400 млн дітей. Під час круглого столу Марета Вермаак, керівниця Ініціативної групи з питань програм шкільного молока Міжнародної молочної федерації, представила дані оцінювання програм шкільного молока у 82 країнах.

«Близько 160 млн дітей у 55-ти країнах отримують переваги від програм шкільного молока. Ці програми створені, щоб забезпечити дітей поживними речовинами, а не лише нагодувати їх. Молоко - зручний, універсальний і смачний продукт, що забезпечує дітей енергією щодня», - повідомила експертка.

Про програми ЄС з підтримки шкіл у забезпеченні дітей фруктами та овочами, молоком та молочними продуктами, а також про досвід їх реалізації у Данії розповіла Піа Дамгаард Бек, керівниця проекту «Шкільне молоко» Данської молочної ради.

Програма «Шкільне молоко» Данської молочної ради забезпечує молоком близько 65 тис. дітей кожного навчального дня. Вона охоплює 66% шкіл у Данії. Щороку в навчальних закладах проводяться заходи, присвячені здоров’ю та споживанню молочних продуктів. Презентації спікерів доступні за посиланням у розділі Підвищення обізнаності про безпечність молока. 

Під час круглого столу було представлене відео «Шлях Молока», з якого діти та батьки дізналися про контроль якості та безпечності молока та молочних продуктів та які лабораторні дослідження та перевірки в Україні проходить молоко, щоб потрапити на полиці магазинів. Переглянути відео можна на платформі ЗНАЇМО, яку презентував Ярослав Маляренко, методист відділу дистанційної освіти Українського інституту розвитку освіти.

Також під час круглого столу були оголошені проміжні результати конкурсів для закладів освіти з нагоди Всесвітнього дня шкільного молока, що ініціювали виробники та переробника молока.

Директорка SAFOSO AG Манон Шупперс зазначила, що формування здорових харчових звичок, принципів сталого та здорового харчування вимагає кропіткої роботи не лише державних органів, але й приватного сектору та громадянського суспільства.

«Зусилля учнів, вчителів та батьків, які долучилися до конкурсу, пропагуючи здорове харчування, урізноманітнене молочними продуктами, підготовлені виїзди на ферми та молокопереробні підприємства, шкільні конкурси, та дебати про розвіювання міфів у молочному секторі, змушують мене захоплюватися усіма учасниками ініціативи», – наголосила директорка SAFOSO AG Манон Шупперс.

За її словами, Швейцарсько-українська програма також долучиться до нагородження переможців конкурсу, щоб профінансувати їхні потреби в обладнанні.

Повний відеозапис заходу доступний з за посиланням. 

Заходи проводяться компаніями «Люстдорф», «Молочний альянс», «Клуб сиру», «Молокія», агропромхолдингом «Астарта-Київ» у співпраці з Українським інститутом розвитку освіти та за підтримки Швейцарії в межах швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux