Держпродспоживслужба забезпечує проведення фітосанітарних заходів в умовах воєнного стану
опубліковано 06 вересня 2022 року о 10:09

Світова організація торгівлі (СОТ) – єдина міжнародна організація, що опікується глобальними правилами торгівлі між країнами з метою забезпечення її максимальної легкості, передбачуваності і вільності.

Однією із основних передумов щодо вступу країни в СОТ було членство в Міжнародній конвенції захисту рослин та адаптація національного законодавства до міжнародних стандартів з фітосанітарних заходів ІРРС. Виконавши всі зобов’язання, в травні 2008 року Україна стає повноправним членом СОТ. На сьогодні повноправними учасниками СОТ є 164 країни.

Усі країни-члени СОТ приймають зобов'язання щодо виконання основних угод і юридичних документів, об'єднаних терміном «Багатосторонні торговельні угоди». Таким чином, із правової точки зору система СОТ являє собою своєрідний багатосторонній контракт (пакет угод), нормами і правилами якого регулюється понад 97% усієї світової торгівлі товарами та послугами. До такого пакету угод належить Угода про застосування санітарних та фітосанітарних заходів. Ця Угода встановлює правила і процедури, що регулюють розробку, впровадження та застосування санітарних і фітосанітарних заходів. Одним із найважливіших сегментів у проведенні фітосанітарних процедур та виконанні зобов’язань даних в рамках членства у профільних міжнародних організаціях є робота державних фітосанітарних лабораторій.

Як і раніше, так і наразі, в умовах воєнного стану, на території України здійснюється видача фітосанітарних сертифікатів на підставі фітосанітарних процедур, проведених відповідно до фітосанітарних заходів країни-імпортера або міжнародних договорів України.

За період воєнного стану (з 24 лютого по 01 вересня 2022 р.) державні фітосанітарні інспектори при експорті здійснили фітосанітарні процедури до 8,8 млн. тонн зернових та олійних культур, в тому числі: кукурудзи – 4,2 млн. тонн, ячменю – 448,5 тис. тонн, соняшнику – 1,1 млн. тонн, пшениці – 2,6 млн. тонн, сої – 408 тис. тонн.

З метою реалізації державної політики в сфері карантину рослин в умовах воєнного стану та для спрощення умов ведення бізнесу, Держпродспоживслужбою прийнято активну участь в розробці пропозицій до прийнятої Урядом постанови Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2022 № 398 «Деякі питання здійснення фітосанітарних заходів та процедур в умовах воєнного стану», якою врегульовано право суб’єктів господарювання звертатися та отримувати документи, адміністративні послуги та фітосанітарні процедури у будь-якому територіальному органі та будь-якій фітосанітарній лабораторії Держпродспоживслужби.

Окрім встановлення фітосанітарного стану вантажів з об’єктами регулювання, що є невід’ємною складовою фітосанітарних процедур, державним фітосанітарним інспектором проводиться встановлення фітосанітарного стану території країни, яке не можливе без проведення фітосанітарної експертизи.

На підставі висновку фітосанітарної експертизи, який видається фітосанітарною лабораторією, державний фітосанітарний інспектор визначає фітосанітарний стан вантажу чи території країни та приймає рішення про застосування фітосанітарних заходів, а також оформлює відповідні фітосанітарні документи.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux