Новини

Посилання

ІНФОРМАЦІЯ про результати вивчення стану споживчої безпеки на ринку тютюнових виробів

У межах реалізації заходів щодо контролю за станом споживчої безпеки та налагодження системи інформаційного забезпечення протидії проникненню небезпечної продукції на ринок України Держспоживінспекція України продовжує здійснювати вивчення стану споживчого ринку.

З цією метою, за дорученням В.О. Голови Інспекції СОКОЛОВОЇ О.П. (Лист «Про обстеження стану споживчого ринку тютюнових виробів» від 19.08.2014 р. №4519-3-7/7) територіальними органами у справах захисту прав споживачів у вересні 2014 року було здійснено всеукраїнське обстеження ринку тютюнових виробів з метою з’ясування ситуації із поширеністю на цьому ринку продукції, яка не відповідає вимогам нормативних документів і становить потенційну загрозу для споживчого ринку.

За цей період було проведено огляд 716 об’єктів торговельної мережі, що здійснюють роздрібну торгівлю тютюновими виробами у 19 областях України та місті Києві.

Особливу увагу приділено асортименту цих виробів в мережі ринкового господарства, а також з’ясуванню ситуації з торгівлею тютюновими виробами у недозволених законодавством місцях, на вулицях населених пунктів, продажу «з рук».

Результати вивчення свідчать про таке.

Проблема торгівлі тютюновими виробами у недозволених для цього місцях та з порушенням установленого порядку роздрібної торгівлі тютюновими виробами залишається вкрай актуальною. Випадки торгівлі нелегальними тютюновими виробами зафіксовано у більшості перевірених областей (13 областей та м. Київ). Особливо ці негативні явища поширені у вузлових місцях торговельної інфраструктури (на ринках, міні-ринках, торговельних майданчиках, у торговельних рядах, ринкових комплексах), а також у місцях, які постійно відвідуються великою кількістю людей, поруч із транспортними вузлами, на зупинках транспорту загального користування.
В асортименті тютюнової продукції, що реалізується споживачам, виявлено таку, яка не відповідає вимогам нормативних документів. Загалом по Україні серед 716 оглянутих об’єктів торгівельної мережі на 192 об’єктах виявлено торгівлю нелегальними тютюновими виробами.

За зовнішніми ознаками така продукція в абсолютній більшості випадків є виготовленою на території іноземних держав: на упаковці тютюнових виробів відсутні будь-які або наявні марки акцизного збору іноземних держав, медичні попередження, виконані іноземними мовами, в окремих випадках зустрічається продукція призначена для реалізації у магазинах безмитної торгівлі (“Duty Free Sale Only”). Також, у великій кількості наявні тютюнові вироби, країна походження яких невідома. Ціна, за якою реалізовуються такі тютюнові вироби є значно (на 20% – 30%) нижчою від тої, за якою можна придбати сигарети, виготовлені у встановленому законодавством порядку.
Так, серед оглянутого у місті Києві 41 об’єкту, що здійснюють реалізацію тютюнових виробів, продукцію нелегального походження було виявлено на 20 різних об’єктах (40 торговельних точок), переважною більшістю із Російської Федерації та невідомого походження. Нелегальна продукція пропонується споживачам майже біля кожної станції метрополітену (зокрема виявлено 28 осіб, що здійснювали продаж «з рук» на ст. м. «Харківська», «Контрактова площа», «Дружби народів», «Арсенальна», «Дарниця», «Видубичі», «Позняки», «Майдан Незалежності»).

В Київській області було перевірено 32 торговельні об’єкти. Порушення виявлено у 19 випадках (11 з яких на ринках міст області). Асортимент складає продукція виробництва Російської Федерації та Молдови. Також трапляються сигарети, країну походження яких встановити неможливо. 

На території міста Харкова та області шляхом простого візуального огляду було перевірено 92 об’єкта торгівлі. На 62 об’єктах було виявлено продаж нелегальних тютюнових виробів (152 торгові точки). В більшості випадків, реалізація таких товарів проводиться у місцях масового скупчення людей, а також в районі зупинок міського громадського транспорту та поблизу ринків. В продажу наявний широкий асортимент тютюнових виробів виробництва підприємств Росії, Молдови, Білорусії та країн ЄС. Крім цього, у продажу наявні тютюнові вироби, країна походження яких не відома.

В Одеській області серед вивчених 50 об’єктів роздрібної торгівлі у 25 випадках було виявлено наявність тютюнової продукції, яка не відповідає вимогам нормативних документів, і походить з території іноземних держав. Здебільшого це сигарети, виготовлені у Республіці Молдова і Російській Федерації. Решта  – сигарети, виготовлені у Швейцарії, Сирії та для магазинів безмитної торгівлі («Duty free sale  only»). Торгівля нелегальними тютюновими виробами здійснюється  в основному літніми людьми з рук та у не визначених для цього місцях торгівлі.

У Дніпропетровській області було обстежено 50 об’єктів торгівлі на продовольчих та непродовольчих ринках (м. Дніпропетровська, м. Дніпродзержинська, м. Кривого Рогу, м. Павлограда) та виявлено 16 об’єктів, які займалися реалізацією нелегальної тютюнової продукції. Країнами походження таких виробів є здебільшого Російська Федерація, Молдова та країни ЄС. Реалізація переважно здійснюється фізичними особами у місцях масового скупчення людей, в районах зупинок громадського транспорту, біля станцій метрополітену та поблизу ринків.

Факти нелегальної торгівлі тютюновими виробами російського («Донской табак», «Прима») або невідомого походження зафіксовані у місті Миколаєві. Так, з поміж 40 перевірених об’єктів, виявлено 5 випадків реалізації нелегальних тютюнових виробів. Обсяг такої продукції в загальному асортименті становить від 12% до 75%.

На території Вінницької області було проведено огляд 30 об’єктів торговельної мережі, що здійснюють роздрібну торгівлю тютюновими виробами. На 6 об’єктах було виявлено незаконну реалізації молдавських сигарет марок «DOINA», «TEMP», «Флуераш», «ASTRA». Також, зустрічається продукція, що призначена для реалізації у магазинах безмитної торгівлі (Duty Free). При цьому, частка нелегальних тютюнових виробів в асортименті торгівлі становить від 70% до 80%.

У місті Запоріжжя було обстежено 45 об’єктів торгівлі тютюновими виробами. В 11-ти виявлено реалізацію нелегальних сигарет, виробництва Російської Федерації і Білорусі (марки «Наша Марка», «Gold NZ» та інші). Місця реалізації нелегальних тютюнових виробів розташовані переважно на масових ринках або місцях скупчення великої кількості людей.

Що стосується Кіровоградської області, то в ході перевірки 20 об’єктів, на 10 з них було виявлено порушення. Країнами походження нелегальних тютюнових виробів здебільшого є Російська Федерація та Білорусь. Трапляються товари, країну походження яких, визначити неможливо. Проте, в загальному асортименту обсяг нелегальних сигарет становить 5% - 10 %.

Тютюнові вироби нелегального походження виявлено і у м. Черкаси. При візуальному обстеженні 20 об’єктів торгівлі, де здійснюється продаж тютюнових виробів, у 2 випадках зафіксовані порушення вимог діючого законодавства. Так, поблизу ринку «Центральний» було встановлено реалізацію нелегальних тютюнових виробів Білорусії («Портал» та «NZ») та Греції («Karelia»).

На території Волинської області нелегальні тютюнові вироби були виявлені у 8 випадках із обстежених 30 об'єктів. Основу такого асортименту становлять сигарети Гродненської тютюнової фабрики «Неман» - марки «Магнат», «NZ». Їх обсяг в загальному асортименті становить близько 10%.

Факти порушення законодавства виявлені і у Чернівецькій області. Інспекцією було проведено огляд 30-ти об’єктів торгівельної мережі, що здійснюють роздрібну торгівлю тютюновими виробами, порушення виявлені у 6-випадках. Нелегальні сигарети виробництва Республіки Молдова реалізуються на  ринках області.

Огляди місць торгівлі тютюновими виробами у Чернігівській області засвідчили, що в асортименті 30 оглянутих об’єктів у 1 випадку була засвідчена торгівля нелегальними тютюновими виробами.

У Сумській області було перевірено 6 об’єктів торгівлі. На 1 з них (ПОСС «Центральний ринок м. Суми») було виявлено незаконну реалізацію тютюнових виробів виробництва Росії, Білорусі та Молдови. При цьому частка продукції нелегальних тютюнових виробів в асортименті реалізації становила 100%.

Отже, за результатами обстеження стану споживчого ринку тютюнових виробів в Україні виявлено, що місця реалізації нелегальних тютюнових виробів розташовані переважно на масових ринках або в місцях великого скупчення людей. Тютюнові вироби, які не призначені для продажу на території України, користуються значним попитом серед населення, в першу чергу через свою вартість (на 20% - 30% нижче).

В продажу наявний широкий асортимент тютюнових виробів переважно виробництва підприємств Російської Федерації, Молдови та Білорусі. Також, серед країн походження нелегальних сигарет слід виділити Сирію, Швейцарію, Великобританію, Грецію та інші країни ЄС. На тютюнових виробах відсутні вітчизняні марки акцизного збору, медичні попередження також відсутні або виконані іноземними мовами. Крім того реалізуються тютюнові вироби, походження яких встановити неможливо. Вміст смоли та нікотину в такій продукції, в деяких випадках, перевищує визначені законодавством України норми.Додано: 12.04.2016 Автор: admin