Статті

Нові норми харчування від МОЗ: більше м'яса, менше каш, а дітям урізали солодке

У четвер вступив в силу наказ МОЗ, який стверджує добові норми фізіологічних потреб населення в білках і жирах, вуглеводах та енергії.
Головна відмінність - зменшена калорійність харчування для дітей від 3 до 17 років, а для дорослих калорійність зберегли, але додали в раціон білки і жири і зменшили вагу вуглеводів.


Як видно з інфографіки, калорійність їжі для дітей і підлітків знижена на 10-15%. Малюкам також зменшили, в порівнянні з колишніми нормами, кількість як білків, так і жирів і вуглеводів. Підліткам та юнакам МОЗ рекомендує їсти більше білка і менше жирного (сало, масло) і вуглеводів (каш, хліба, солодощів). Раніше також повідомлялося, що можна замінити м'ясо в раціоні.

У дорослих при тій же калорійності змінився склад раціону за рахунок зниження в ньому кількості вуглеводів і збільшення білків і жирів. Так, наприклад, в раціоні чоловіка віком від 30 до 39 років, займається не важкою фізичною працею (слюсар, верстатник), стало 147 г білка в добу, в тому числі 100 г білка тваринного походження (м'ясо, риба, яйця) і 47 г - рослинного походження (крупи). Це на 12 г більше, ніж раніше. Додано 15 г жирів (до 103 г) і зменшено кількість вуглеводів майже на 50 г (до 456 г).

Пропорційно, в залежності від віку, статі та фізичного навантаження, стало більше білків і жирів і менше вуглеводів і у інших груп населення. А ось для пенсіонерів мало що змінилося: МОЗ лише зменшив для 75-річних і старше кількість споживаних жирів: чоловікам - на 16 г (до 38 г / добу), жінкам - на 4 г (до 44 г / добу).

У МОЗ нам роз'яснили, що нові норми є більш збалансованими і корисними для здоров'я. Що стосується зменшення калорійності харчування для дітей, то колишні розрахунки були, на думку фахівців міністерства, завищеними, і приводили до надмірної ваги дітей, перш за все за рахунок вуглеводної дієти. А ось білків підліткам додали, щоб вони могли краще рости і нарощувати м'язову масу.

Фахівці з харчування по-різному оцінюють нові рекомендації. Так, лікар-дієтолог Олександра Кириленко каже, що минулі дитячі норми були розроблені відповідно до рекомендацій ВООЗ, і калорійність урізати не слід було.

А дієтолог-фітотерапевт Борис Скачко упевнений, що активність сучасних дітей нижче, ніж 15-20 років тому, що вони тепер менше гуляють на вулиці і більше сидять за комп'ютерами, тому калорійність і зменшили.

"Це загальні рекомендації. Наприклад, хлопчикові, відвідує спортивну секцію або танцзал, потрібно більше калорій, більше білка, ніж однолітка, який туди не ходить", - роз'яснив Скачко.

Також обидва дієтолога підтримують збільшення в раціоні частки білків і зниження частки вуглеводів - це здорове харчування. Але визнають, що харчуватися за рекомендаціями МОЗ багатьом буде складно, так як хліб і крупи у нас набагато дешевше м'яса, а реальні доходи населення тануть.

Скачко також пояснив нам, що для отримання організмом, припустимо, 2500 ккал на добу треба: з'їсти 300-400 г хліба або каші, або макаронів (50% раціону), до 150 г м'яса або риби, 1-2 яйця, 30 г масла , до 500 г овочів і фруктів, 30 г меду або солодощів.


Автор: pressa від 11.12.2017

  

Відеорепортаж